Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.

Statistinė diabeto analizė

Grafikas

Turinys

Cukrinis diabetas yra liga su daug skaičių

Kaip jau ne kartą minėta – cukrinis diabetas yra liga su daug skaičių. Labai dažnai mes į juos tiesiog nekreipiame dėmesio – juk iš esmės svarbiausia, kad glikemija neišklystų toli iš normos 3,9 – 10,0 mmol/l ribų ir kad glikuoto hemoglobino tyrimo rezultatas būtų geras. Tačiau tokiame formaliame požiūryje slypi ir tam tikri pavojai – sveiko žmogaus glikemija retai tepakyla virš 5,5 mmol/l, tad ir normos ribos yra visai kitos. 10,0 mmol/l nėra labai daug sergant CD, tačiau tai nereiškia, kad tokia glikemija, ypač besitęsianti ilgą laiką, yra gerai (tai gali atsispindėti glikuoto hemoglobino tyrime. Arba ne – plačiau skaitykite čia1). Teoriškai, žmogus, kuris nuolat turi glikemiją 6 – 8 mmol/l (labai dažnas atvejis su T2D!), turi ir 100 % laiko normos ribose (LNR). Tačiau tai yra gerokai daugiau, nei evoliucija leidžia turėti diabetu nesergančiam piliečiui – todėl po kurio laiko prasideda negerumai (komplikacijos). Kitaip tariant, LNR yra dar ne viskas, svarbu ir kas tose normos ribose vyrauja.

Jei esate vienas iš tų, kam mokykloje matematikos pamoka kėlė siaubą – teks atsiprašyti savo matematikos mokytojo(s). Jei skaičiai ir veiksmai su jais Jums neatrodo kažkas baisaus – pajusite malonumą. Nes šį kartą diabetą analizuosime statistiškai. Tik tai nebus ta statistika, kurios duomenis renka gydytojai ir politikai. Tai būtent Jūsų diabeto statistika, kuriai visus duomenis teikia sensorius (NGJ). Priklausomai nuo NGJ tipo ir naudojamos programėlės, visus (ar beveik visus) šiuos duomenis galite matyti ataskaitose. Pvz.: štai tokia 3 mėnesių xDrip duomenų suvestinė:

Trijų mėnesių xDrip duomenų suvestinė
Trijų mėnesių xDrip duomenų suvestinė

Pasimokykime ne tik matyti, bet ir suprasti.

 1. Glikemijų aritmetinis vidurkis (Mean BG) – paprasčiau nebūna – tai tiesiog aritmetinis visų NGJ matavimų vidurkis. Jei Jūsų sensorius duomenis generuoja kas 5 min. (Dexcom, Enlite, Eversense), turite 288 skaičius per parą. Jei sensorius pateikia rezultatą kas 2 min. (Medtrum S7) – turite 720 skaičių, jei kas 1 min. (GlucoMan) – 1440. Jei esate Libre naudotojas, turite tik 96 rezultatus, nes Abbott algoritmas kas 5 min. pamatuotus duomenis suapvalina (smooth) ir pateikia …tik kas 15 min. (apmaudu). Kad ir kiek tų skaičių, jie paprasčiausiai sudedami ir padalijami iš bendro matavimų skaičiaus. Paprasta ir nelabai informatyvu. 6.59 mmol/l – tai daug ar mažai? Kol kas sunku atsakyti. Beje, atkreipkite dėmesį – numatomas glikuoto hemoglobino (HbA1c) rezultatas – 5,8%. O, kiek kartų teko ginčytis (net su medikais), kad glikuotas – ne glikemijų vidurkis.
 2. Mediana (Median BG) – jau įdomiau. Mediana statistikoje reiškia tiesiog vidurinę reikšmę. Jei visas savo glikemijas sudėtumėte į vieną eilutę didėjimo tvarka, tai mediana bus ta, kuri yra per vidurį – ji padalina tą skaičių eilutę į dvi lygias dalis (jei bendras matavimų skaičius yra nelyginis. Kadangi visi sensoriai generuoja lyginį matavimų skaičių per parą, tai mediana apskaičiuojama kaip dviejų vidurinių reikšmių aritmetinis vidurkis). Iš vidurkio ir medianos santykio jau galime daryti tam tikras išvadas:
  • Mediana didesnė už vidurkį reiškia, kad Jūsų glikemijos reikšmės dažniau didesnės už vidurkį;
  • Mediana mažesnė už vidurkį reiškia, kad Jūsų glikemijos reikšmės dažniau mažesnės už vidurkį;
  • Mediana lygi vidurkiui reiškia, kad Jūsų glikemija klaidžioja į abi puses nuo vidurkio vienodai dažnai.
 1. SD (standar deviation) – standartinė deviacija arba vidutinis nuokrypis. Tai vidutinis glikemijos reikšmių sklaidos nuo vidurkio į abi puses lygis. Kuo mažesnė standartinė deviacija, tuo geriau. Kuo didesnė standartinė deviacija, tuo sunkiau valdomas diabetas, tuo didesnė CD komplikacijų rizika.
 2. CV (coefficient of variation) arba Relative SD – variacijos koeficientas. Jis apskaičiuojamas SD dalijant iš glikemijų aritmetinio vidurkio ir išreiškiamas procentais. Kuo šis skaičius mažesnis, tuo glikemijos reikšmių visuma artimesnė vidurkiui – tuo stabilesnė bendra glikemija. Glikemija laikoma stabilia, kai  CV < 36%. Didelis CV taip pat rodo dažnas sunkias hipoglikemijas (didelis SD, bet mažas vidurkis).
 3. GVI (Glycaemic Variability Index) – glikemijos variabiliškumo (kintamumo) indeksas apskaičiuojamas lyginant NGJ kreivę su tiese. Kuo daugiau glikemijos ekskursijų – tuo didesnis GVI. GVI interpretuojamas taip:
  • 0 – 1.2 mažas kintamumas (būdingas žmonėms be CD),
  • 1.3 – 1.5 vidutinis kintamumas,
  • > 1.5 didelis kintamumas.

Kaip jau išsiaiškinome, įvairūs NGJ skiriasi matavimų per parą skaičiumi. Kuo mažiau matavimų, tuo daugiau duomenų „lyginimo“, tuo mažesnis GVI. Todėl jei Libre vartotojo GVI yra žymiai geresnis, nei Dexcom vartotojo, tai dar nieko iš esmės nereiškia. GVI rodiklį taip pat smarkiai didina „suspaudimo hipo“, triukšmai ir pan.

 1. PGS (Patient Glycaemic Status) – paciento glikeminis statusas yra GVI, aritmetinio glikemijų vidurkio ir laiko ne normos (t.y. ne 3,9 – 10,0) ribose sandauga. Gana keistas rodiklis, kuris interpretuojamas taip:
  • 0-35 reiškia, kad esate nediabetiniame lygyje,
  • 35-100 – galite sau paploti,
  • 100-150 reiškia gana prastai kontroliuojamą CD,
  • >150 reiškia, kad jau pats laikas kažką smarkiai keisti.
 1. LNR (Time In Range) – laikas normos ribose. Tai laiko dalis procentais, kurią diabetu sergančio žmogaus gliukozės kiekis kraujyje buvo nustatytose normos ribose: tarp 3,9 ir 10,0 mmol/l. 2019 m. ATTD (Advanced Technologies & Treatments for Diabetes – Pažangių diabeto technologijų ir gydymo kongresas) priėmė konsensusą dėl LNR normų:
Laikas normos ribose
LNR (Time In Range) – laikas normos ribose

Normos ribos gali būti parenkamos individualiai

Be abejo, kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl ir normos ribos gali būti parenkamos individualiai. Įprastai rekomenduojama siekti, kad LNR būtų virš 70 % ribose tarp 3,9 – 10,0 mmol/l. Nėštumo metu ribos turėtų būti siauresnės, 3,5 – 7,8 mmol/l, esant didelei gyvybei pavojingų hipoglikemijų rizikai arba vyresniame amžiuje, rekomenduojama ribas šiek tiek praplėsti į aukštesnės glikemijos pusę.

Jei vis dar manote, kad svarbiausia diabeto gyvenime yra geras (ar bent patenkinamas) glikuoto hemoglobino tyrimo rezultatas, tai nėra visiškai tiesa. Žinoma, LNR ir HbA1c rodikliai koreliuoja – esant mažam LNR, HbA1C tyrimas nebūna geras ir atvirkščiai. Tačiau LNR žymiai geriau atspindi kontrolės kokybę. Piešinyje tiek mėlynos, tiek raudonos kreivės savininko HbA1C tyrimo rezultatas gali būti toks pat, tačiau LNR – skirtingas. Akivaizdu, kad gyvenimo kokybė taip pat, nes glikemijos svyravimai neigiamai veikia ne tik kraujagysles, bet ir nuotaiką, emocijas, bendrą savijautą. Tyrimai rodo, kad savo LNR sekantys žmonės yra daug labiau motyvuoti siekti geresnės diabeto kontrolės. Jie daug lanksčiau ir drąsiau keičia insulino dozavimo ir maisto pasirinkimo strategijas, patiria mažiau gyvybei pavojingų hipo- ir hiperglikemijų.

Gliukozės kiekio kraujyje svyravimai
Gliukozės kiekio kraujyje svyravimai

Nuorodos:

 1. Aistros dėl HbA1c – Cukrinė Lapė
Skip to content