Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.
0
0,00 
0 items
No products in the cart.

Statistinė diabeto analizė

Grafikas

Turinys

Cukrinis diabetas yra liga su daug skaičių

Diagnozavus cukrinį diabetą (bet kurio tipo), pirmiausia mokomės… skaičiuoti. Skaičiuojame angliavandenius maiste, insulino dozes, jautrumo faktorius ir dar daug visko. Diabetas yra liga su daug skaičių. Labai dažnai mes į juos tiesiog nekreipiame dėmesio – juk iš esmės svarbiausia, kad glikemija neišklystų toli iš tikslinių ribų 3,9 – 10,0 mmol/l ribų ir kad glikuoto hemoglobino tyrimo rezultatas būtų geras.

Tačiau tokiame formaliame požiūryje slypi ir tam tikri pavojai – sveiko žmogaus glikemija retai tepakyla virš 5,5 mmol/l, tad ir normos ribos yra visai kitos, daug ankštesnės, vos 3,9 – 7,8 mmol/l.

10,0 mmol/l nėra labai daug sergant diabetu, tačiau tai nereiškia, kad tokia glikemija, ypač besitęsianti ilgą laiką, yra gerai (tai gali atsispindėti glikuoto hemoglobino tyrime. Arba ne – plačiau skaitykite straipsnyje Aistros dėl HbA1c. Teoriškai, žmogus, kuris nuolat turi glikemiją 6 – 8 mmol/l (labai dažnas atvejis su T2D!), turi ir 100 % laiko tikslinėse ribose (LTR). Tačiau tai yra gerokai daugiau, nei evoliucija leidžia turėti diabetu nesergančiam piliečiui – todėl po kurio laiko prasideda sveikatos sutrikimai, vedantys į ilgalaikes diabeto komplikacijas. Kitaip tariant, LTR yra dar ne viskas, svarbu ir kas tose tikslinėse ribose vyrauja.

Jei esate vienas iš tų, kam mokykloje matematikos pamoka kėlė siaubą – teks atsiprašyti savo matematikos mokytojo(s). Jei skaičiai ir veiksmai su jais Jums neatrodo kažkas baisaus – pajusite malonumą. Nes šį kartą diabetą analizuosime statistiškai. Tik tai nebus ta statistika, kurios duomenis renka gydytojai ir politikai. Tai būtent Jūsų diabeto statistika, kuriai visus duomenis teikia sensorius (nuolatinis gliukozės jutiklis, NGJ).

Sensoriaus duomenų ataskaita

Priklausomai nuo sensoriaus tipo ir naudojamos programėlės, visus (ar beveik visus) apibendrintus duomenis galite matyti ataskaitose. Panagrinėkime Xdrip+ programėlės generuojamą 3 mėnesių suvestinę:

Xdrip+ programėlės ataskaita
  • Laikas tikslinėse ribose (Range) – vienas svarbiausių rodiklių diabeto kontrolės lygiui įvertinti. Išreiškiamas procentais. Pirmas skaičius (in) reiškia kiek procentų laiko praleista tikslinėse ribose (šiuo atveju 76%), antras (high) – kiek procentų laiko praleista virš viršutinės tikslinės ribos (šiuo atveju 20%), trečias (low) – kiek procentų laiko praleista žemiau apatinės tikslinės ribos (šiuo atveju 4%).
  • Tikslinis diapazonas (Range Settings) – tai programėlės naudotojo nustatytos tikslinės ribos. Įprastai žmonėms su diabetu rekomenduojamas diapazonas yra 3,9 – 10,0 mmol/l. Tačiau visada galima šį diapazoną pasiaurinti, siekiant kuo labiau priartėti prie sveiko žmogaus normos. Šiuo atveju diapazonas yra 3,9 – 7,8 mmol/l.
  • Absoliutus matavimų skaičius (Absolute #s) – parodo, kiek sensoriaus matavimų analizuojama. Tam, kad analizė būtų tiksli, reikalinga bent 70% laiko būti su sensoriumi. Kadangi sensorius (šiuo atveju Dexcom) matuoja kas 5 min., per parą jis sugeneruoja 288 skaičius. Per 90 parų – 25 920 matavimų (tokio skaičiaus realybėje nebūna, nes kiekvienas naujas sensorius mažiausiai 2 val. nerodo). Xdrip+ išskirsto matavimus pagal tikslinio diapazono ribas, tad norint įvertinti, ar statistika patikima, reikia juos sudėti. Gauta suma turi būti ne mažesnė nei 18 144 (tai būtų 70% visų įmanomų duomenų).
  • Mediana (Median BG) statistikoje reiškia tiesiog vidurinę reikšmę. Jei visas savo glikemijas (visus 25 tūkst.) sudėtumėte į vieną eilutę didėjimo tvarka, tai mediana bus ta, kuri yra per vidurį – ji padalina skaičių eilutę į dvi lygias dalis.
  • Glikemijų aritmetinis vidurkis (Mean BG) – tai tiesiog aritmetinis visų sensoriaus matavimų vidurkis. Skaičiai paprasčiausiai sudedami ir padalijami iš bendro matavimų skaičiaus. Paprasta ir nelabai informatyvu. 6.5 mmol/l – tai daug ar mažai? Kol kas sunku atsakyti. Tačiau iš vidurkio ir medianos santykio jau galime daryti tam tikras išvadas:
    • Mediana didesnė už vidurkį reiškia, kad bendrai glikemijos reikšmės dažniau yra didesnės už vidurkį;
    • Mediana mažesnė už vidurkį (kaip šiuo atveju) reiškia, kad glikemijos reikšmės dažniau mažesnės už vidurkį;
    • Mediana lygi vidurkiui reiškia, kad Jūsų glikemija klaidžioja į abi puses nuo vidurkio vienodai dažnai.
  • Numatomas glikuotas hemoglobinas (HbA1c est.) – tai sensoriaus prognozuojamas glikuoto hemoglobino rezultatas, dar vadinamas glikemijos valdymo indikatoriumi. Šiuo atveju – 5,7%. Dažniausiai jis nesutampa su laboratorijoje nustatytu HbA1c, nes yra daug veiksnių (pvz.: eritrocitų gyvavimo laikas), kurie iškraipo HbA1c tyrimo rezultatą.  Numatomo HbA1c rodiklio stebėjimas yra daug efektyvesnis būdas siekti geresnės diabeto kontrolės, nes jį galima apskaičiuoti taip dažnai, kaip norisi, ir tokiam laikotarpiui, kokiam norisi. Taip pat galima sekti šio rodiklio dinamiką ir įvertinti savo pastangų rezultatus.
  • Standartinė deviacija (StdDev) arba vidutinis nuokrypis – tai vidutinis glikemijos reikšmių sklaidos nuo vidurkio į abi puses lygis. Šiuo atveju 1,8 mmol/l. Kuo mažesni nuokrypiai, tuo geriau. Kuo didesni nuokrypiai, tuo sunkiau valdomas diabetas, tuo didesnė CD komplikacijų rizika net esant dideliam LTR procentui.
  • Reliatyvi standartinė deviacija (Relative SD) arba variacijos koeficientas – apskaičiuojamas StdDev dalijant iš vidurkio ir išreiškiamas procentais. Šiuo atveju 27,7%. Kuo šis skaičius mažesnis (rekomenduojama <36%), tuo glikemijos reikšmių visuma artimesnė vidurkiui – tuo stabilesnė bendra glikemija. Daug % taip pat rodo dažnas hipoglikemijas (dideli nuokrypiai, bet mažas vidurkis).
  • Glikemijos variabiliškumo (kintamumo) indeksas (GVI, Glycaemic Variability Index) – apskaičiuojamas lyginant NGJ kreivę su tiese. Kuo daugiau glikemijos ekskursijų – tuo didesnis GVI. GVI interpretuojamas taip:
    • 0 – 1.2 mažas kintamumas (būdingas žmonėms be CD),
    • 1.3 – 1.5 vidutinis kintamumas,
    • > 1.5 didelis kintamumas.

Šį rodiklį iškraipo „suspaudimo hipo“, duomenų išsimėtymas pačioje sensoriaus naudojimo pradžioje, “triukšmai” ir pan. techniniai nesklandumai, todėl į jį žiūrėti reikia rezervuotai.

  • Paciento glikeminis statusas (PGS, Patient Glycaemic Status) – yra GVI, vidurkio ir laiko ne nustatytose tikslinėse ribose sandauga. Šis rodiklis interpretuojamas taip:
    • 0-35 reiškia, kad esate nediabetiniame lygyje;
    • 35-100 – galite sau paploti, Jūsų kontrolė puiki;
    • 100-150 reiškia, kad reikia susiimti, nes diabetas kontroliuojamas nepakankamai;
    • >150 reiškia, kad būtina nedelsiant konsultuotis su sveikatos priežiūros specialistais dėl terapijos keitimo.

Laikas tikslinėse ribose

Tai laiko dalis procentais, kurią diabetu sergančio žmogaus gliukozės kiekis kraujyje buvo nustatytose tikslinėse ribose, įprastai tarp 3,9 ir 10,0 mmol/l.

2019 m. ATTD (Advanced Technologies & Treatments for Diabetes – Pažangių diabeto technologijų ir gydymo kongresas) ekspertai priėmė konsensusą1 dėl LTR normų:

Laikas tikslinėse ribose pagal tarptautinį ekspertų susitarimą. Rekomenduojamos normos priklauso nuo diabeto tipo ir kitų aplinkybių. Įprastai rekomenduojama 3,9 - 10 mmol/l ribose būti daugiau nei 70 proc. laiko.

Tikslinės ribos gali būti parenkamos individualiai

Be abejo, kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl ir tikslinės ribos gali būti parenkamos individualiai. Įprastai rekomenduojama siekti, kad LTR būtų virš 70 % ribose tarp 3,9 – 10,0 mmol/l. Nėštumo metu ribos turėtų būti siauresnės, 3,5 – 7,8 mmol/l, esant didelei gyvybei pavojingų hipoglikemijų rizikai arba vyresniame amžiuje, rekomenduojama ribas šiek tiek praplėsti į aukštesnės glikemijos pusę.

Jei vis dar manote, kad svarbiausia diabeto gyvenime yra geras (ar bent patenkinamas) glikuoto hemoglobino tyrimo rezultatas, tai nėra visiškai tiesa. Žinoma, LTR ir HbA1c rodikliai koreliuoja – esant mažam LTR, HbA1C tyrimas nebūna geras ir atvirkščiai. Tačiau LTR žymiai geriau atspindi kontrolės kokybę. Tyrimai rodo, kad savo LTR sekantys žmonės yra daug labiau motyvuoti siekti geresnės diabeto kontrolės2. Jie daug lanksčiau ir drąsiau keičia insulino dozavimo ir maisto pasirinkimo strategijas, patiria mažiau gyvybei pavojingų hipo- ir hiperglikemijų.

2023 metų ATTD net keliamas klausimas, ar LTR neturėtų išties virsti LNR – laiku NORMOS ribose. Norma yra tai, kas normalu žmogui be diabeto, t. y. 3,9 – 7,8 mmol/l. Tikslas siekti didžiąją laiko dalį būti tokiose ankštose ribose gali pasirodyti labai ambicingas ar net nepasiekiamas. Tačiau šiuolaikinės technologijos leidžia siekti žymiai geresnių rezultatų, nei iki šiol. Todėl į rekomendacijas įtraukiamas dar vienas parametras – laikas normos ribose, kuris turėtų būti didesnis nei 50%3.

Sužinokite daugiau!

Daugiau apie sensorius galite perskaityti šiuose Cukrinės Lapės straipsniuose:

Esate žmogus su 2 tipo diabetu ir norėtumėte išgirsti išsamią informaciją apie sensorių naudojimą?

Kviečiame įsigyti ir peržiūrėti seminarą “Gliukozės sensoriai ir 2 tipo diabetas” 

Nuorodos:

  1. Time in range: a new parameter to evaluate blood glucose control in patients with diabetes | Diabetology & Metabolic Syndrome | Full Text
  2. Does Time-in-Range Matter? Perspectives From People With Diabetes on the Success of Current Therapies and the Drivers of Improved Outcomes - PMC
  3. ISPAD Clinical Practice Consensus Guidelines 2022
Skip to content