Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.
0
0,00 
0 items
No products in the cart.

VIENAS rimtas pokytis

Turinys

Dėmesio! Cukrinė Lapė neatstovauja sensorių gamintojo DexCom, Inc. ir nėra susaistyta jokiais įsipareigojimais. Tačiau mielai naudoja Dexcom One sensorius, gautus pagal kompensuojamą receptą 🙂

Sensoriai – svarbūs, bet ne visiems prieinami

Kai prieš kelioliką metų užsienyje gyvenantiems draugams, suprantantiems, kaip neapsakomai svarbūs optimaliai diabeto kontrolei yra nuolatiniai gliukozės jutikliai (NGJ arba tiesiog – sensoriai), pasakodavau, kad Lietuvoje turime ribotą šių prietaisų pasirinkimą, tačiau vis tiek nemažai žmonių naudoja Dexcom, Abbott ir kitų kompanijų produktus, jie likdavo smarkiai nustebę. Tada belikdavo pridurti – „palaukit, aš Jums dar apie knygnešius papasakosiu“, – ir susidomėjusių klausytojų ratas būdavo garantuotas. Lietuviai išties, lyg tie 19 a. pabaigos knygų kontrabandininkai, rado daugybę būdų nueiti-nupirkti-parvežti pačius naujausius sensorius ne tik tautiečiams, bet ir kaimynams latviams, ir šio reiškinio dėka ne viena dešimtis diabetu (ne tik 1, bet ir 2 tipo!) sergančių žmonių pagaliau galėjo pradėti gyventi kokybiškiau. Taip, kaip ir dera skaitmeninio amžiaus piliečiams.

VIENAS pokytis – Dexcom ONE

Ir štai pagaliau dvidešimt pirmojo amžiaus dvidešimt pirmaisiais metais į Lietuvą (ir kitas Baltijos bei R. Europos šalis) atėjo Dexcom. Su iki tol negirdėtu produktu Dexcom One ir šūkiu „VIENAS pokytis“. Ir pokytis tikrai rimtas.

Tie, kas jau anksčiau buvo susipažinę su Dexcom flagmanu G6, ilgai netruko suprasti, kad Dexcom One sensorius ir siųstuvas, jų tikslumas ir patikimumas yra identiški Dexcom G6. Tie, kas dar nepažįsta Dexcom produktų, dabar turi galimybę su jais susipažinti – su geriausiu iš jų. Čia nepakenks prisiminti, kad sensoriaus tikslumą nustato MARD (angl. Mean Absolute Relative Difference – vidutinio absoliutaus santykinio skirtumo)  rodiklis. Jis parodo, kiek vidutiniškai procentų sensoriaus rodmenų yra klaidingi. Kuo mažesnis MARD – tuo sensorius tikslesnis. Dexcom One MARD yra 9,8 % – tai reiškia, kad iš 288 rodmenų per parą neteisingi gali būti maždaug 28. Ir tai ne tendencinga paklaida (kuri būdinga gliukomačiui, kur niekada negalima žinoti, ar skaičius, matomas ekrane yra tikslus, nes leistina paklaida yra ± 20 %), o tik 28 atsitiktinai „pasiklydę“ taškai 288 taškų grandinėlėje.

Nors išoriškai labai panašus į Dexcom G6, Dexcom One yra kitas šios kompanijos produktas. Taip yra todėl, kad NGJ sistemai būtini ne tik sensorius ir siųstuvas, bet ir suderinamame prietaise esanti duomenų nuskaitymo programėlė. Dexcom One turi ir skaitytuvą (tai atskiras nedidelis prietaisas, skirtas vien sensoriaus duomenų registravimui), bet nenorintiems papildomų daiktų galima naudoti ir išmanųjį telefoną. Tam būtina Dexcom One arba trečiųjų šalių programėlė, pvz.: Xdrip.

Dexcom One programėlė

Dexcom One programėlė įprastai parsisiunčiama iš Google Play arba Apple Store parduotuvės, yra nemokama ir „kalba“ lietuviškai. Tiesa, turi gana ribotą Android operacinės sistemos prietaisų pasirinkimą (reikėtų pasitrinti savo telefono suderinamumą  prieš instaliuojant: Dexcom Products & G6 Compatibility with Smartphone Devices | Dexcom), Apple telefonuose veikia be didesnių trikdžių.

Kadangi esu naudojus ne vieno gamintojo sensorius ir įvairiausias jų programėles, tai Dexcom One nei nustebino, nei nuvylė. Kaip įprasta tokiai programinei įrangai, programėlė rodo glikemijos kitimo tendencijas, tikslinį diapazoną, turi individualiai parenkamus aukštos ir žemos glikemijos aliarmus bei kitas esmines funkcijas. Viena iš įdomesnių ypatybių yra aukštos glikemijos pirmojo aliarmo atidėjimas nustatytam laiko tarpui. Tai labai naudinga tais atvejais, kai norisi nepraleisti glikemijos ekskursijų virš ne itin aukšto slenksčio (pvz.: 8,0 mmol/l), tačiau suprantama, kad po valgio ar dėl kitų veiksnių trumpalaikis užkilimas kartais gali būti neišvengiamas ir dėl to tikrai nereikia imtis papildomų veiksmų, todėl ir aliarmas nėra tikslingas.

Štai pavyzdyje matome konkrečią situaciją – glikemija šoktelėjo suvalgius obuolį prieš treniruotę ir po to savaime normalizavosi dėl fizinio krūvio. Kadangi aukštos glikemijos pirmas aliarmas buvo atidėtas 30 min., nebūčiau to „kalniuko“ ir pastebėjus, jei nebūčiau pasižiūrėjus į telefoną. Iš kitos pusės, jei hiperglikemijos priežastis būtų užsikišęs pompos kateteris ar be papildomo insulino suvalgyta bandelė, po 30 min. aliarmas jau būtų pranešęs, kad laikas susirūpinti.

Žinant, kaip labai gali išvarginti nuolatiniai aliarmai, ypač žmones, kurie iki šiol nenaudojo sensorių, šis Dexcom One patobulinimas yra tikrai vertingas.

Pati Dexcom One programėlė yra itin paprasta – tai yra nemažas privalumas nepatyrusiems vartotojams. Juk sensorius yra nepaprastai svarbi pagalba ne tik 1, bet ir 2 tipo diabetu sergantiems žmonėms. Pastarųjų kur kas daugiau yra vyresnio amžiaus, kai sudėtingas ar daugapakopis programėlės valdymas tikrai gali sumažinti motyvaciją naudoti sensorių.

Tuo tarpu technologijų entuziastams bei tiems, kieno telefonas su Dexcom One programėle yra nesuderinamas, visada atsiras alternatyvų. Viena iš geriausių ir populiariausių yra Android operacinei sistemai skirta Xdrip.

Alternatyvų teks paieškoti ir dar vienai naudotojų kategorijai, kurių poreikių, deja, Dexcom One programėlė negalės patenkinti – tai diabetu sergančių vaikų tėvams, norintiems stebėti vaiko glikemiją nuotoliniu būdu. Dexcom One neturi duomenų perdavimo galimybės, tad xdrip ir Nightscout čia ir vėl yra išeitis.

Sužinokite daugiau!

Daugiau apie sensorius galite perskaityti šiuose Cukrinės Lapės straipsniuose:

Esate žmogus su 2 tipo diabetu ir norėtumėte išgirsti išsamią informaciją apie sensorių naudojimą?

Kviečiame įsigyti ir peržiūrėti seminarą “Gliukozės sensoriai ir 2 tipo diabetas” 

Skip to content