Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.

Trumpa programėlės xDrip+ naudojimo instrukcija

Turinys

Šiuolaikinė cukrinio diabeto kontrolė be sensorių1 yra kaip lenktyninio bolido vairavimas naktį be šviesų kalnų keliukais. Jei dar prieš 5 metus galima buvo teisintis, kad sensoriai ne tik brangūs, bet ir netikslūs, tai šiandien jų tikslumas jau leidžia dozuoti insuliną dirbtinės kasos sistemose2, o kaina irgi pamažu darosi vis labiau „įkandama“, be to, jau netrukus sensoriai taps ir kompensuojami (nuo 2022 m. liepos mėnesios visiems T1D). Ir nors dažniausiai apie sensorius kalba žmonės su 1 tipo diabetu, praktika rodo, kad jie nepaprastai naudingi ir žmonėms su 2 tipo diabetu.

Lietuvoje be jau senokai parduodamų Medtronic sensorių turime dar du, parduodamus oficialiai: Medtrum3 ir Dexcom One4. Abu veikia su savo oficialiomis programėlėmis suderinamame telefone – ir štai čia neretai iškyla klausimas: o ką daryti, jei turimas telefonas yra nesuderinamas? Paprastai problema iškyla Android operacinę sistemą naudojančių telefonų turėtojams, nes telefonų yra daug ir įvairių, o sensorių gamintojas pasirenka derinti savo oficialią programėlę tik su ribotu skaičiumi modelių. Tačiau nusiminti dėl to ar juo labiau bėgti pirkti suderinamo telefono iš sensorių gamintojo nurodyto sąrašo tikrai neverta – tuos pinigus verčiau investuokite į sensorius. O į savo oficialiai „nesuderinamą“ telefoną atsisiųskite atviro kodo programėlę xDrip+5.

Kas tai yra xDrip+?

xDrip+ yra atviro kodo nepriklausoma programa, skirta Android įrenginiams, įskaitant ir kai kuriuos Android Wear laikrodžius (kai kurie laikrodžių modeliai gali registruoti Dexcom sensorių duomenis net nenaudojant telefono).

Programėlė palaiko belaidį ryšį su:

 • Dexcom G5, G6, One,
 • Medtrum A6, S7,
 • Libre per NFC ir Bluetooth,
 • Eversense
 • Medtronic 640G, 670G pompomis (per papildomas programas).

Programėlė taip pat gali gauti duomenis iš Bluetooth ryšį turinčių gliukomačių, tokių kaip Contour Next One, AccuChek Guide, Verio Flex ir Diamond Mini, taip pat tokių įrenginių kaip išmanieji Pendiq 2.0 insulino penai 6. Jei naudojate Android Wear, Garmin, Fitbit ar Pebble išmaniuosius laikrodžius, xDrip+ gali perimti pulso ir žingsniamačio duomenis bei juos rodyti kartu su gliukozės duomenimis.

Programa siūlo įvairias grafikų ir diagramų sudarymo, tinkinimo ir duomenų įvedimo funkcijas bei prognozavimo modelius.

xDrip+ įmanoma sinchronizuoti keliuose telefonuose, taip, kad tėvai ar kiti sekėjai galėtų matyti vaiko (ar kito asmens) glikemijos duomenis 7. Taip pat xDrip+ gali perduoti duomenis į Nightscout, Tidepool, MongoDB arba InfluxDB.

Programėlės naudotojas gali pagal savo poreikius konfigūruoti perspėjimus (pvz.: žemos ir aukštos glikemijos), pasirinkti ne tik jų skaitines reikšmes, bet ir signalo melodiją, garsumą ir pan. xDrip+ duomenis galima skaityti balsu, keisti jų rodymo nuostatas, eksportuoti įvairiais būdais. xDrip+ taip pat gali lokaliai perduoti glikemijos duomenis kitai telefone veikiančiai programėlei, pvz.: dirbtinės kasos sistemai AndroidAPS.

Programėlės veikimui nebūtinas interneto ryšys (jis būtinas tik naudojant sekėjo funkciją), turi būti įjungtas tik Bluetooth ir vietovės nustatymo servisas (jis būtinas!).

xDrip+ įdiegimas

1. xDrip+ reikia atsisiųsti iš čia: https://github.com/NightscoutFoundation/xDrip/releases

Visada rinkitės naujausią versiją. Jums reikalingas .apk failas. Kadangi Android telefonai saugosi grėsmių, galinčių ateiti su programėlėmis, kurios atsiunčiamos ne iš oficialių šaltinių, atsisiuntimas gali būti blokuojamas. Tada būtina paspausti „leisti iš šio šaltinio“.

2. Perskaitykite ir sutikite su taisyklėmis bei galutinio vartotojo sutartimi.

3. Pasirinkite glikemijos matavimo vienetus: mmol/l arba mg/dl (juos vėliau bet kada galėsite pakeisti)

4. Pasirinkite glikemijos duomenų šaltinį. Jei naudosite Dexcom One, rinkitės „G4, G5 & G6“, o naujame pasirinkimo lange rinkitės G6. Jei naudosite Medtrum – rinkitės Other, o po to Medtrum A6 / S7. Patvirtinkite savo pasirinkimą (vėliau bet kada galėsite jį pakeisti).

Toliau instrukcija skirta Dexcom naudotojams!

5. Įveskite transmiterio (siųstuvo) ID. Jį rasite ant paties siųstuvo arba ant jo kartoninės pakuotės (pakuotės neišmeskite!). Įveskite siųstuvo ID visiškai tiksliai, nes klaidų čia būti negali. Ypač atkreipkite dėmesį į tai, ar ID neturi O (didžiosios raidės „O“) arba 0 (nulio) – jie vizualiai gali atrodyti vienodai, bet nulis labiau suplotas, o O yra apvali.

6. Jūsų paklaus ar jau startuoti sensorių „Start Sensor?“. Neskubėkite, rinkitės keisti nustatymus „Change settings“.

Pastaba: nenustebkite, kad šioje užklausoje Data Source nurodytas G5 – xDrip+ kuria ne korporacijos, o entuziastai, būkite atlaidūs nereikšmingoms smulkmenoms.

7. Leiskite programai įjungti vietos nustatymo sevisą – be jo programa tiesiog neveiks.

Leidimai ir akumuliatoriaus NEoptimizavimas

1. Trumpam išeikite iš xDrip+ programėlės ir atidarykite bendruosius telefono nustatymus. Programų sąraše susiraskite xDrip+ ir pasirinkite Leidimai. Leiskite viską! xDrip+ nėra šnipinėjimo programa ir Jūsų duomenų nevagia, o vėliau aiškintis, kokio leidimo protrūko gali būti sudėtinga.

2. Toliau pasirinkite Duomenų naudojimas ir įsitikinkite, kad programa gali naudoti foninius duomenis.

3. Pasirinkite Energijos sąnaudų informaciją (priklausomai nuo telefono modelio šis nustatymas gali vadintis ir kažkaip kitaip). Neleiskite telefonui nieko daryti automatiškai, pasirinkite valdymą rankiniu būdu. Jei matote skiltį Akumuliatorius arba Baterija ir galite pasirinkti optimizavimą – rinkitės Neoptimizuoti.

4. Galiausiai leiskite keisti sistemos nustatymus ir įdiegti nežinomas programas (šis leidimas galioja tik xDrip+ atnaujinimams, ne nežinomoms programoms apskritai).

5. Išeikite iš programų sąrašo ir telefono nustatymų parinktyse susiraskite Baterija arba Akumuliatorius. Jei įjungtas koks nors taupymo režimas – išjunkite!

6. Atsidarykite xDrip+ programėlę. Gali būti, kad ji paprašys dar kokio nors leidimo, pvz.: įtraukti į „baltąjį“ sąrašą. Leiskite.

7. Po visų šių veiksmų perkraukite telefoną.

xDrip+ konfigūravimas

Atsidarykite xDrip+ programėlę. Ji ir vėl pasiūlys startuoti sensorių, bet ir šį kartą dar neskubėkite. Paspauskite Change settings.

3. Settings – Glucose Units – galite nustatyti savo asmenines žemos ir aukštos glikemijos ribas.

4. Settings – Alarms and Alerts – Glucose Level Alerts List. Čia galite pakoreguoti esamus aliarmus arba susikurti papildomų naujų. Jei norite papildomų – spauskite Create low (high) alert. Jei norite pakoreguoti jau egzistuojančius, ilgai prispauskite ant Low Alert arba High Alert (atitinkamai). Galite nustatyti glikemijos reikšmę (Threshould), snaudimo laiką (Default snooze – t.y. po kurio laiko aliarmas bus kartojamas po to, kai jį pirmą kartą „užgesinsite“), melodiją (Choose file) ir kitus pasirinkimus pagal norą. Kai viską nustatysite paspauskite SAVE ALERT.

Kitus Alarms and Alerts nustatymus (pvz.: kalibracijos perspėjimus ir pan.) keiskite savo nuožiūra ir tik tada, kai tikrai reikia.

4. Settings – G5/G6Debug Settings. Tai labai svarbių, esminių nustatymų rinkinys. Sudėkite visas varneles kaip parodyta.

5. Adjust battery warning level įveskite 280.

6. Atlikę šiuos veiksmus perkraukite telefoną.

Sensoriaus startas

1. Atsidarykite xDrip+ programėlę. Pagaliau galėsite sutikti startuoti sensorių, bet iš pradžių reikia jį įšauti ir uždėti transmiterį.

2. Įšaukite sensorių. Ant pleistro esančio popieriuko su 4 skaičiais (sensoriaus kodu) neišmeskite, jo dar reikės! Ant įšauto sensoriaus taisyklingai uždėkite transmiterį (siųstuvą). Turi pasigirsti aiškūs du spragtelėjimai (arba vienas dvigubas spragtelėjimas) – plastikinis sensoriaus korpusas turi dvi „ausytes“, kurios užsikabina už transmiterio. Jei bent viena neužsikabins, kontaktas su senosiaus elektrodais bus blogas ir sensorius neveiks.

3. Spauskite Start sensor (jei telefonas pats nesiūlo, paspauskite tris horizontalius brūkšnelius ekrano kairiajame viršutiniame kampe ir rinkitės Start sensor).

4. Telefonas praneš, kad pirmiausia jam reikia „susiporuoti“ su transmiteriu. Stebėkite telefono ekraną! Transmiteris „kalbasi“ su telefonu kas 5 minutes, tad gali tekti palaukti. Vos tik transmiteris pabandys užmegzti ryšį, ekrane matysite susiejimo užklausą, kurią būtina patvirtinti. Kai kurie telefonai šią užklausą rodo labai trumpai ir jos iškart nepatvirtinus savarankiškai „nusprendžia“, kad Jūs jos tvirtinti nenorite. Todėl labai svarbu nesiblaškyti ir palaukti, o sulaukus užklausos – nedelsiant patvirtinti.

5. Ar telefonas susiporavo su transmiteriu galima pamatyti šiame xDrip+ System Status ekrane (System status rasite meniu po trimis brūkšneliais).

Dėmesio: System status turi 2 ekranus. Pirmajame matote xDrip+ versiją, duomenų šaltinį (Dexcom One yra tas pats G6, todėl matysite G6). Jei suporavimas sėkmingas – prie Bluetooth device turite matyti transmiterio ID. Jei suporuoti nepavyko – matysite None Set ir Not Connected. Tokiu atveju paspauskite Forget device, perkraukite telefoną, dar kartą patikrinkite System status (kartais tiesiog reikia laiko sujungimo statuso parodymui) ir jei niekas nepasikeitė – kartokite 4 punktą. Jei nesulaukiate susiejimo užklausos – turėkite kantrybės, šios užklausos generuojamos kas 15-20 min.

6. Jei susiejimas sėkmingas, antrajame System status lange turite matyti daug duomenų. Jie yra labai informatyvūs, tad jei Jums iškyla kokia nors problema ir kreipiatės dėl jos į socialinius tinklus ar kitus interneto resursus, pirmiausia nusifotografuokite būtent šį, antrąjį, System status langą. Kai viskas veikia gerai, Phone Service State visada rodys Got data (arba Got needed, arba Got glucose), o Sensor status – OK. Voltage A yra transmiterio baterijos įkrova be apkrovos, Voltage B – po apkrova. Dexcom One transmiterio Voltage A turi būti ne mažesnė nei 280.

7. Kai transmiteris suporuotas, beliko startuoti sensorių. Dar kartą paspauskite Start sensor (jei telefonas nepasiūlo pats) ir įveskite keturis skaičius, kurie užrašyti ant sensoriaus (kurį jau įsišovėte) popieriuko.

8. Pradiniame ekrane matysite žalią vėliavėlę ir du patvirtinimus, kad sensorius „šildosi“.

Dėmesio! Viršuje matomas užrašas „Please wait while sensor warms up!“ yra xDrip+ pranešimas, kad Jūs paleidote sensorių. Tačiau jis NEGARANTUOJA, kad sensorius tikrai „šildosi“. Jei viskas pavyko gerai (t.y. transmiteris suporuotas, teisingai uždėtas ant sensoriaus ir gavo komandą startuoti) ekrano APAČIOJE turite matyti „Warming up“ ir laiką, kiek tai dar truks. Tokį pat užrašą turite matyti ir System status ekrane. Jei matote kitokį užrašą arba nematote jokio – palaukite bent 10 min. Jei vistiek nieko – kažkas nepavyko. Tada darykite STOP sensor, palaukite bent 20 min. ir kartokite nuo 7 punkto.

Sensoriaus sustabdymas

Dexcom One veikia 10 parų ir po to sustoja pats. Ekrano apačioje matysite Stopped raudoname fone. Jei dėl kažkokių priežasčių norėtumėte sustabdyti sensorių anksčiau, prisiminkite esminį dalyką: vienas veiksmas vienu metu ir niekur neskubame. Transmiteris „kalbasi“ su telefonu tik kas 5 min. ir vienu metu gali nusiųsti vieną skaičių ir priimti vieną komandą. Atsakymas į nusiųstą komandą ateis tik po kitų 5 min.

 1. Meniu pasirinkite Stop sensor ir patvirtinkite, kad tikrai norite stabdyti sensorių.
 2. Atsidarykite System status ir stebėkite – jei matote Queue Items: (1) Stop Sensor, reiškia Jūsų pageidavimas stabdyti sensorių dar neperduotas transmiteriui. Sulaukite, kol telefonas su transmiteriu „pasikalbės“. Po to turite palaukti dar 5 min., kol transmiteris atsakys, kad viską suprato. Tik tada System status ir pradžios ekranas parodys Stopped – ir tik tada sensorius tikrai bus užbaigęs savo darbą. Nekantrybė šioje vietoje brangiai kainuoja, – jei spaudinėsite bet ką ir bet kiek, Queue Items rodys Jūsų nekantrių komandų skaičių, bet transmiteris paprastai kategoriškai atsisako bendradarbiauti, jei komandų yra daugiau nei viena. Tad turėsite rimtą problemą.

Sensoriaus klaidos

Dexcom One yra labai išmanus prietaisas. Jis matuoja toli gražu ne gliukozės koncentraciją, o elektros srovės, sukuriamos vykstant elektrocheminei reakcijai tarp gliukozės mūsų kūne (audinių skystyje) ir deguonies, stiprumą 8. Amperometriniai matavimai atliekami kas kelioliką sekundžių, taigi per 5 minutes susidaro nemažas kiekis neapdorotų, „žalių“ duomenų. Tam, kad iš jų būtų apskaičiuota glikemijos reikšmė, duomenys apdorojami. Visų pirma nufiltruojamas „triukšmas“ – įvairūs signalai, nesusiję su gliukoze (juk matuojame ne laboratorinėje kolboje, o sudėtingoje biologinėje terpėje). Tada įvertinamos visokios įtakos: temepratūros, signalo blokavimo, nenormaliai mažų ir nenormaliai didelių reikšmių ir pan. Galiausiai tokie apdoroti duomenys pateikiami algoritmui, kuris išskaičiuoja vieną vienintelį skaičių, kuris ir parodomas kaip glikemijos reikšmė. Prieš parodant dar pasitikrinama – ar remiantis jau esamais duomenimis (praeities glikemijos reikšmėmis), galima šį skaičių traktuoti kaip teisingą, ar jis panašus į klaidą? Niekam nepatiktų, jei sensorius rodytų neadekvačius dalykus. Todėl jei algoritmui „atrodo“, kad reikšmė yra klaidinga, pradžios ekrane ir System status lange matysite Sensor errors. Ką daryti? – geriausiai NIEKO. Telefono perkrovimas, sensoriaus stabdymas ir paleidimas iš naujo ar šokiai su kardais nepadės, nes po nustatytos klaidos transmiteris niekur neskuba: jis turi sukaupti tam tikrą kiekį duomenų, kad galėtų įvertinti, ar klaida buvo tikra, ar glikemija išties taip greitai pakito. Todėl Sensor errors nepradingsta bent 15  – 30 min., o dažnai ir gerokai ilgiau. Jei toliau apskaičiavimai klaidų nerodo, toks sensorius yra tinkamas naudoti. Jei Sensor errors kartojasi, paprasčiau yra jį tiesiog pakeisti, nei daryti aibę veiksmų, kurie vistiek neduos rezultato. Jums tikrai nereikia blogai rodančio sensoriaus!

Sensoriaus gyvavimo laiko pratęsimas

Vieša paslaptis, kad tai daro daugelis naudotojų – po garantuotų 10 dienų pratęsia sensorių „antrai kadencijai“. Gamintojas to griežtai nerekomenduoja, Cukrinė Lapė taip pat, nes seną sensorių paleidus kaip naują galimos rimtos paklaidos, ypač pirmąją parą (kuri pagal transmiterio „logiką“ turi būti naujutėlio sensoriaus darbo pradžia, todėl galimos paklaidos, kurias specialus algoritmas išmaniai kompensuoja – tai veikia net kai sensorius naudotas ir jokių paklaidų nebėra). Bet jei norėsite tai daryti, nesunkiai rasite informacijos ir instrukcijų, kaip tai padaryti. Dažniausiai tam reikės nuimti transmiterį nuo sensoriaus 9 (tam, kad „nusinulintų“ vidinis transmiterio laikrodis) ir palaukus 20-30 min. vėl uždėti, arba kontakto tarp sensoriaus ir transmiterio nutraukimui panaudoti gliukomačio juostelę 10, o tada startuoti sensorių kaip naują (su tuo pačiu kodu, kuris yra ant popieriuko!).

Jums gali prisireikti numti transmiterį nuo veikiančio sensoriaus ir dėl kitokių priežasčių, pvz.: pasibaigus transmiterio gyvavimo laikui.

xDrip+ ekrano tinkinimas

xDrip+ siūlo tiek galimybių, kiek paprastam vartotojui tikrai nereikia. Todėl pravartu žinoti, kaip programą pritaikyti savo poreikiams, kad ji nerodytų to, kas trukdo arba ko prasmės nesuprantame.

1. START SOURCE SETUP WIZARD yra duomenų šaltinio parinkimo vedlys. Kai jau sėkmingai nustatėte glikemijos duomenų šaltinį, šis mygtukas tampa ne tik nereikalingas, bet net trukdo matyti svarbius pranešimus. Jį išjungti labai paprasta: pradžios ekrane paspauskite ant xDrip+ simbolio ir palaikykite. Pasirinkite, ką norite matyti ir ko ne.

2. Grafiko spalvos. Meniu – Settings – xDrip+ Display Settings – xDrip+ Color Settings galite pasirinkti, kokios spalvos bus normalios glikemijos grafikas, o kokios – hipo ar hiper.

3. Prognozės. xDrip+ gali padėti orientuotis, kas vyks su Jūsų glikemija artimiausiu metu. Tačiau tam reikalingi tinkami nustatymai ir papildomi duomenys. Meniu – Settings – xDrip+ Predictive simulation galite įvesti savo insulino:angliavandenių santykį bei jautrumo faktorių. Ten pat paspauskite Low level prediction values ir pakoreguokite tikslinę glikemiją bei insulino veikimo trukmę. Jei naudojate penus, insulino veikimo trukmė turėtų būti 3,5 – 4 val. Jei naudojate insulino pompą be dirbtinės kasos sistemos, insulino veikimo trukmė turėtų būti 4 – 5 val. Jei naudojate dirbtinės kasos sistemą, xDrip+ prognozės Jums neturėtų būti įdomios, tad ir taisyti nieko nereikia, nes IVT yra vienas esminių pačios dirbtinės kasos sistemos nustatymų.

4. Pradžios ekrane bakstelėkite švirkšto simbolį. Atsidariusiame lauke galite įvesti suleisto insulino, suvalgytų angliavandenių kiekį ir laiką (jei norite įvesti tai, kas dar tik bus ateityje) bei glikemijos reikšmę (jei tikrinote su gliukomačiu ir norite, kad tai matytųsi xDrip+ grafike). Užtvirtinimui paspauskite žalią paukščiuką. Jei įvedėte ir apsigalvojote, spustelėkite Undo rodyklytę ir įrašas bus ištrintas. Jei švirkšto simbolį prispausite ir palaikysite, galėsite komandas įvesti balsu.

Tai tik bazinio xDrip+ naudojimo instrukcija. Ši galinga programėlė gali visko žymiai daugiau, tad nebijokite ieškoti ir atrasti!

Nuorodos:

 1. Kuo skiriasi nuolatiniai gliukozės jutikliai? - Cukrinė Lapė
 2. Kas yra dirbtinė kasa ir kaip ją pasidaryti? - Cukrinė Lapė
 3. Mėnuo su nuolatiniu gliukozės jutikliu Medtrum S7 - Cukrinė Lapė
 4. VIENAS rimtas pokytis - Cukrinė Lapė
 5. GitHub - NightscoutFoundation/xDrip: Nightscout version of xDrip+
 6. pendiq.com
 7. xDrip+ how to set up a follower - YouTube
 8. Kuo skiriasi nuolatiniai gliukozės jutikliai? - Cukrinė Lapė
 9. Dexcom G6 transmiterio nuėmimas nuo veikiančio sensoriaus - YouTube
 10. Restart Dexcom G6 Sensor | 2 Ways That Work in 2022 - YouTube
Skip to content