Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.
0
0,00 
0 items
No products in the cart.

Žemyn upe

Turinys

Plaukimas baidare yra vienas smagiausių vasaros užsiėmimų. Lietuvoje daug upių, tinkamų pasiplaukiojimui – „savo“ upę atras tiek pirmą kartą sėdantys į baidarę, tiek ieškantys sraunios tėkmės su kliūtimis. O kad žygio nesugadintų nesklandumai, susiję su diabeto kontrolei naudojamomis technologijomis, pakanka žinoti keletą svarbių dalykų.

Maišai ir apranga

Saugiai kelionei baidare būtinas hermetinis maišas – kartais baidarių nuomotojai tokius maišus duoda nemokamai, kartais paprašo papildomo mokesčio, o geriausia įsigyti savo nuosavą, – jie tikrai nėra labai brangūs. Į tokį maišą reikėtų įsidėti sausų drabužių komplektą, jei netyčia pasisektų įkristi į vandenį. Taip pat striukę ar apsiaustą nuo lietaus, kepurę nuo saulės ir kitokių drabužių pagal situaciją. Nors irklavimas yra fizinė veikla, buvimas ant vandens gali smarkiai vėsinti net karštą dieną, todėl visada geriau turėti papildomą megztinį, nei plaukiant kalenti dantimis nuo šalčio.

Diabeto priemonės

Į tą patį arba atskirą hermetinį maišą turėtų sutilpti ir visos diabeto priemonės – gliukomatis, insulinas (jei naudojate penus), pora atsarginių kateterių ir baterija (jei naudojate pompą), gliukozės tablečių, saldainių ar sulčių atsargos. Jei plaukimas truks ne vieną dieną – pravers ir atsarginis sensorius, nes jie visada linkę neberodyti, kai labiausiai reikia. Ilgesniam buvimui gamtoje gali prireikti ir rezervinio akumuliatoriaus telefonui įkrauti, ypač jei naudojate dirbtinės kasos sistemą. Imant rezervinį akumuliatorių būtina pasiimti ir įkrovimo laidą! Tai atrodo taip banalu ir savaime suprantama – o ima ir nutinka. Aš savo pamoką išmokau Dzūkijoje, kur 2 dienas keliavome dviračiais ir vieną – baidare Ūlos upe. Turėjau net 3 rezervinius akumuliatorius ir nė vieno laido… Ačiū baidares nuomojančiam Mariui, kuris suprato, kad man telefono reikia ne feisbukui naršyti, o dirbtinės kasos sistemai veikti. Beje, jo svetainė https://manciagerai.lt – jei susiruošite plaukti Ūla, Merkiu ar Grūda, kreipkitės, geriau nerasite!

Maistas

Maistą ir gėrimus (ypač jų kiekį) reikėtų gerai apgalvoti dar prieš kelionę. Baidarėje nėra labai daug vietos, todėl geriau neimti nieko, kas gali susitraiškyti, išbėgti (pvz.: jogurto, varškės sūrelių ar pernokusių pomidorų) arba sugesti dėl šilumos. Jei irkluojate pirmą kartą, pagalvokite apie tai, kad tokia neįprasta fizinė veikla smarkiai mažins glikemiją – prieš plaukimą pasistenkite nesileisti daug insulino, o užkandžiams pasiimkite baltyminių produktų (sūrio, džiovintos mėsos, riešutų). Plačiau apie nedaug angliavandenių turinčio maisto privalumus galima paskaityti čia: https://cukrinelape.com/straipsnis/low-carb-ar-ne-low-carb-stai-klausimas/

Vanduo

Labai svarbu turėti pakankamai geriamo vandens, ypač jei diena karšta. Net jei troškulio nejusite (nes virš vandens oras yra labai drėgnas, todėl gerti norisi mažiau), apie skysčių trūkumą pradės signalizuoti sensorius – o tai jau nėra gerai.

Stipresni gėrimai

Baidarių žygiai, deja, dažniausiai beveik neįsivaizduojami be alaus ar kitokio alkoholio. Ar jo tikrai reikia – spręskite patys, nepamiršdami, kad Jūsų diabetas unikalus ir sąveika su alkoholiu taip pat. Prisiminkite, kad dar veiks ir fizinis krūvis, todėl apgalvokite visus galimus scenarijus, kad skardinė šalto gėrimo suteiktų malonumą, o ne rūpesčius. Apie alkoholio ir diabeto santykius galima paskaityti čia: https://cukrinelape.com/straipsnis/pakelkime-taure-linksmybes/

Sensoriaus ir el. prietaisų apsauga

Sensoriai vandens nebijo, tad jiems jokių papildomų apsaugų naudoti nereikia. Tačiau reikia pasirūpinti sensoriaus duomenis fiksuojančiu išmaniuoju telefonu (arba skaitytuvu). Jį galima įsidėti į specialų, ant kaklo kabinamą hermetinį maišelį. Tokių maišelių yra pirkti visur, kur prekiaujama turistinėmis prekėmis, dažniausiai jie leidžia naudotis telefonu net jo neišimant, nes skaidrus plastikas netrukdo braukyti liečiamo ekrano. Kitas variantas – naudoti su telefonu susietą išmanųjį laikrodį, kurie dažniausiai yra atsparūs vandeniui. Tada telefoną galima įsidėti į hermetinį maišą su visais kitais daiktais, o glikemiją patogiai stebėti laikrodyje.

Pompos apsauga

Nors insulino pompos dažnai turi žymą IPX8, t.y. vadinamos atspariomis vandeniui, šis atsparumas yra gamyklinis. Tai reiškia, kad nieko nenutiks, jei visiškai naują pompą panardinsite į vandenį iki 1 metro gylio. Deja, tai nebegalioja pompą pradėjus naudoti, nes guminės tarpinės nebeužtikrina sandarumo. Todėl prieš einant į dušą ar neriant į baseiną šias pompas būtina nusiimti, o baidarėje – apsaugoti nuo įkritimo į vandenį. Tam galima įsigyti specialų būtent pompai skirtą hermetinį maišelį (Dana pompoms parūpina Abovita, kitoms reikia paieškoti internete) arba sėkmingai panaudoti maišelį, skirtą telefonui. Pompos vamzdelis, tiesa, susilanksto kartu su maišiuko galu, bet paprastai dėl to nieko blogo nenutinka. Jei visai nieko neturite, pompą galima įdėti į kelis paprastus plastikinius maišelius ir gerai užrišti. Tai 100 % neapsaugos pompos nuo sušlapimo, jei iškrisite iš baidarės, bet vistiek žymiai sumažins riziką ją nepataisomai sugadinti.

Apavas

Nors pirmą kartą į baidarę sėdantys žmonės dažniausiai bijo apvirsti ir iškristi (kas nėra labai lengva tokiame plokščiadugniame daikte), daug svarbiau pasirūpinti, kad kelių valandų trukmės plaukimas netaptų šlapiu išbandymu kojoms. Į baidarę prityška vandens nuo irklų, o užkliuvus už povandeninio rąsto ar akmens jo gali ir visai nemenkai pribėgti. Nors daiktai bus saugūs hermetiniuose maišuose, jūsų pėdoms tikrai teks mirkti – o tai gali būti ne tik nemalonu, bet ir nesaugu. Todėl reikėtų pasirūpinti tinkama avalyne. Vasarą geriausiai tinka „kiek įbėgo, tiek išbėgs“ tipo apavas: sandalai, “kroksai” ir pan. Svarbu, kad jie tvirtai laikytųsi ant kojos. Guminės įspiriamos šlepetės yra blogas pasirinkimas, nes jei prireiks bristi per vandenį (kartais baidares tenka pernešti per kliūtį ar seklumą), jos gali tiesiog nuplaukti. Specialūs baseino batai yra geriau negu nieko, bet juose ilgainiui tampa nemaloniai šlapia ir vėsu. Aukitės tik tai, ką jau „pažįstate“, nešiojote ir žinote, kad nespaudžia, nes šlapias apavas linkęs labai greitai pritrinti pūsles.

Ko galima tikėtis išsinuomojant baidarę

Jei žygį organizuojate pirmą kartą, patartina gerai išsiaiškinti, iš ko nuomositės baidares – nuomotojų pasiūla yra milžiniška, o jų siūlomų paslaugų kokybė, deja, labai nevienoda. Už nuomos kainą Jums privalo būti suteikta baidarė, irklai ir liemenės – jos yra absoliučiai būtinos. Kartais už tą pačią kainą Jums bus pasiūlytas ir hermetinis maišas ar maišiukas telefonui. Nuvežimas iki starto vietos ir parvežimas iki automobilio greičiausiai kainuos papildomai, tačiau paslaugūs nuomotojai dažnai gali pasiūlyti patogesnį variantą, pvz.: parplaukimą į stovyklavietę, kur paliksite savo automobilį, o grįžę galėsite pernakvoti palapinėje ar namelyje. Prieš plaukiant išsiklausinėkite apie upę – kiek joje vandens, ar nebus taip, kad teks daugiau nešioti baidarę, nei ja plaukti. Sausringos vasaros kartais nusekina net pačias vandeningiausias upes, be to, upių vandens lygį dažnai koreguoja užtvankos – doras nuomotojas tikrai patars kokiu maršrutu plaukti, kad netektų dirbti burlioku. Jei į baidarę lipate pirmą kartą, pasidomėkite, ar nebus kliūčių, kurios būtų per sudėtingos naujokams (pvz.: užtvankų, stačių rėvų, upę pilnai užtveriančių nuvirtusių medžių ir pan.). Pasiteiraukite, kaip turėtumėte elgtis, jei prireiktų žygį netikėtai nutraukti (sutrikus sveikatai) – ne visur galima prie upės privažiuoti, tad reikėtų bent apytiksliai žinoti vietas, tinkamas išlipimui. Baidarė baidarei nelygu – jei nuomotojo svetainėje nieko nerašoma apie baidarių gamintoją ir amžių, paieškokite to, kuris tai rašo. Kuo trumpesnė ir platesnė baidarė – tuo ją lengviau valdyti ir tuo sunkiau apvirsti. Jei nuomotojas linkęs nutylėti apie savo įrangos kokybę, gal neverta su juo ir prasidėti.

Įsėdę į baidarę ir „pajutę“ upę leiskite sau tiesiog mėgautis. Diabetas ir visa kita tegu kurį laiką plaukia pasroviui – tiesiogine prasme. Gražių žygių!

Skip to content