Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.

Pakelkime taurę linksmybės!

Alkoholinis gėrimas

Turinys

Žmonija atrado alkoholinius gėrimus dar priešistoriniais laikais, kai kažkuris apsukrus neandartalietis pastebėjo, kad saulėje pagulėjusios mėlynių sultys smagiai veikia nuotaiką. Vėliau atsirado žemdirbystė, miežiai ir alus, ir nuo tada alkoholio vartojimas yra mūsų kasdienybė. Tikriausiai visi turime tokių draugų ir pažįstamų, kurie nevartoja nė lašo, lygiai kaip ir tokių, kurie vartoja smarkiai per daug. Tarp vieno ir kito kraštutinumo – abstinencijos ir piktnaudžiavimo – yra tie, kurie linksmybės taurę pakelia tik retkarčiais, pavyzdžiui, švenčių proga. Ir diabetas tikrai nėra kliūtis, nors ir turi savų niuansų.  

Koks kiekis yra saugus?

Žinoma, saugiausias alkoholio kiekis yra nulinis. Tragiškos mirtys dėl alkoholio vartojimo nėra vien „prasigėrusių kaimiečių“ ar tam tikrų marginalinių grupių neišvengiamybė, tai visos visuomenės problema, kuri vienodai skaudi ir bankininko, ir kasininko, ir mokslininko, ir politiko šeimai. Nesvarbu ir vartotojamo alkoholio rūšis bei kaina – kepenims vienodai, ar geriate pilstuką, ar šampaną už 1000 eur. Alkoholis gali sukelti priklausomybę. Gali ir nesukelti. Tai savotiška loterija, lygiai kaip ir diabetas.

Kad būtų lengviau vertinti išgeriamo alkoholio kiekį, naudojamas standartinio alkoholio vieneto (SAV) matas. 1 SAV – tai 10 g gryno etanolio. Žinant gėrimo koncentraciją, nesunku apskaičiuoti, koks jo kiekis atitinka 1 SAV ir kiek SAV yra Jūsų taurėje ar bokale. Pavyzdžiui:

 • 500 ml 5,0 % alaus – 2,5 SAV
 • 50 ml degtinės – 2 SAV
 • 200 ml 11 % vyno – 2,2 SAV
 • ir t. t.

Manoma, kad nepavojingas alkoholio kiekis yra 3 SAV per dieną vyrui ir 2 SAV per dieną moteriai. Per savaitę susidaro 21 ir 14 SAV atitinkamai – visai nemažai, kai pagalvoji. Tačiau toksikologai primena: vienu ypu išgerta mėnesio dozė gali būti žymiai žalingesnė, nei kasdien išgeriama pietų vyno taurė.

Kaip veikia alkoholis?

Alkoholis yra nervų sistemos depresantas – slopintojas. Jis puikiai rezorbuojasi ir labai greitai (po 5 min.) patenka į kraujotaką bei yra nunešamas į smegenis (po 10 min. jau stebimas poveikis). Smegenyse dėl alkoholio poveikio pakinta neurotransmiterių – dopamino1, GABA2 ir glutamato3 – sintezė (neurotransmiteris4 yra cheminė medžiaga, pernešanti nervinį impulsą tarp neuronų. Kitaip tariant, smegenų ląstelės – neuronai – “bendrauja” tarpusavyje chemine kalba, kurios “žodžiai” ir yra neurotransmiteriai). Alkoholis padidina dopamino ir GABA, bet sumažina glutamato sintezę. Dopaminas sukelia euforiją, gerą nuotaiką, atsipalaidavimą ir apsvaigimą – tai ir yra tas alkoholio poveikis, kurio tikimės keldami taurę. Beje, dopamino sintezę stimuliuoja ir kiti dalykai – skanus maistas, malonūs kvapai, seksas. Taip pat – kai kurie vaistai ir narkotikai. Dopaminas padidina širdies susitraukimų dažnį ir kraujospūdį. Apima šilumos pojūtis (kuris yra apgaulingas, todėl žvejai ir medžiotojai neretai sušąla pusnyse besišildydami alkoholiu). GABA veikia slopinančiai – sutrikdo kalbą, o judesiai tampa vangūs. Dėl sumažėjusios glutamato koncentracijos pasireiškia įvairūs skirtingų smegenų dalių sutrikimai:

 • Centrinėje žievėje sutrinka signalų iš akių, ausų, burnos ir kitų jutimo organų perdavimas. Taip pat sulėtėja mąstymas ir sutrinka atmintis.
 • Smegenėlėse sutrinka pusiausvyros centro veikla, todėl darosi sunku eiti ir stovėti.
 • Pagumburyje sutrinka hormonų sintezė. Dėl to gali sustiprėti lytinis potraukis, tačiau susilpnėja lytinis pajėgumas.
 • Pailgosiose smegenyse slopinamos kvėpavimo ir termoreguliacijos funkcijos

Alkoholis iš esmės yra nuodas, todėl jį neutralizuoti imasi kepenys (maždaug po 20 min nuo pavartojimo). Taip pat organizmas stengiasi jį pašalinti per visur, kur įmanoma – šlapimą, prakaitą, iškvepiamą orą. Sveikos kepenys gali metabolizuoti maždaug 1 SAV per valandą – jei geriate greičiau ir daugiau, likęs alkoholis cirkuliuoja organizme. 

Alkoholio poveikis priklauso ne tik nuo išgerto kiekio, bet ir nuo lyties, kūno masės, kepenų fermentų aktyvumo ir bendros sveikatos būklės. Moterys genetiškai turi mažiau alkoholdehidrogenazės – alkoholį skaidančio fermento, kurį gamina kepenys. Jų organizmuose taip pat yra mažiau vandens. Todėl išgėrus vienodą kiekį alkoholio, vienodo amžiaus ir kūno sudėjimo moters kraujyje alkoholio koncentracija bus didesnė nei vyro. Didesnė kūno masė lemia didesnį alkoholio pasiskirstymo tūrį, todėl stambus žmogus girtėja lėčiau.

Labai svarbus ir maistas – baltymai (ypač pieno, pvz.: sūris) ir angliavandeniai sulėtina alkoholio patekimą iš virškinamojo trakto į kraują. Lėčiau rezorbuojasi stiprieji gėrimai bei saldūs likeriai. Putojantys gėrimai, taip pat kokteiliai su gazuotais priedais (pvz., džinas su toniku) svaigina greičiau.

Dažnai girdime, kad hipoglikemija savo simptomais panaši į girtumą. Tai nėra vien išorinis panašumas. Kepenys nemoka „multitaskinti“ – jos imasi alkoholio ir “užmoršta” visa kita, dėl to sutrinka glikogeno skaidymas (tas bazinis, nuolatinis gliukozės srautas, kuriam reikalingas bazinis insulinas) ir kraujyje sumažėja gliukozės kiekis, kartais gali ištikti koma. Svarbu suprasti, kad šis procesas vyksta nepriklausomai nuo to, ar žmogus serga cukriniu diabetu ar ne. Alkoholio sukelta hipoglikemija gali baigtis mirtimi kaip ir insulino perdozavimas.

Kadangi kepenų pajėgumai yra riboti (1 SAV per valandą), tai alkoholio sukelta hipoglikemija gali ištikti tada, kai mažiausiai tikėsitės – pvz.: miegant.

Alkoholis alkoholiui nelygu.

Žinomos 6 pagrindinės alkoholinių gėrimų rūšys (žr. lentelę), kurios skiriasi savo poveikiu, sudėtimi, cukraus kiekiu bei pagrindinio ingrediento – etilo alkoholio arba etanolio – koncentracija. Seniai pamiršti laikai, kai diabetu sergantiems žmonėms buvo griežtai draudžiama valgyti tam tikrą maistą. Lygiai tas pats pasakytina ir apie alkoholinius gėrimus – protingai suplanavus veiksmus net egzotiškas kokteilis nepadarys didelės žalos. Be abejo, geležinė taisyklė – jūsų diabetas gali būti kitoks – galioja ir šiuo atveju. Angliavandenių kiekis alkoholinių gėrimų etiketėse dažniausiai nenurodomas, svarbu žinoti, kad natūraliame aluje ir vyne pridėtinio cukraus dažniausiai nebūna. Tuo tarpu likeriai ir trauktinės dažniausiai saldinami cukraus sirupu. Bet kokiu atveju, į šiuos skaičius negalima žiūrėti kaip į insulino dozavimo rekomendacijas – etanolio poveikis glikemijai gali būti žymiai stipresnis, nei cukraus!

Etanolio ir angliavandenių kiekis alkoholiniuose gėrimuose
Etanolio ir angliavandenių kiekis alkoholiniuose gėrimuose

Ar geriau nealkoholinis?

Įvairūs alkoholio prekybos apribojimai paskatino nealkoholinio alaus ir vyno populiarumo augimą. Nealkoholiniai analogai turi vieną didžiulį privalumą – juose nėra alkoholio, todėl jų išgėrę nepatirsite apsvaigimo, nerizikuosite apsinuodyti alkoholiu, be to, galėsite drąsiai sėsti prie vairo. Tačiau būtina prisiminti, kad nealkoholinio vyno ar alaus kaloringumas yra beveik identiškas alkoholiniams, tik tos kalorijos susidaro ne iš alkoholio (1 g alkoholio išskiria 7 kcal), o iš angliavandenių. Dažniausiai nealkoholinio alaus ar vyno gamyboje naudojamas itin nepalankiai glikemiją veikiantis gliukozės–fruktozės sirupas. Todėl jei nusprendėte šventes pasitikti be alkoholio, rinkitės tikrai nealkoholinius ir angliavandenių neturinčius gėrimus – vandenį, natūralią šaltą arbatą, uogų gaivą ar kitus becukrius gaiviuosius gėrimus.

Ne tokie akivaizdūs alkoholio poveikiai

Didelių kiekių alkoholio sukeliama hipoglikemijos rizika, žinoma, yra didžiausia grėsmė Jūsų sveikatai. Tačiau yra ir kitų, ne tokių akivaizdžių pavojų:

 1. Alkoholis didina apetitą. Taip, „alaus pilvas“ užauga ne tik dėl aluje esančių kalorijų (jų ne taip ir daug, šviesaus alaus bokalas (500 ml) turi apie 200 kcal – kaip 2 vidutiniai avokadai arba 3 kiaušiniai, arba tas mikroskopinis gabaliukas močiutės kepto pyrago…), bet ir dėl to, kad neužkąsdami tradiciškai geria tik kai kurių tautų atstovai. Ir tie užkandžiai tikrai nebūtinai palankūs glikemijai – kepta duona su sūriu ar bulvių traškučiai yra skanu, bet sensoriui kažkodėl nepatinka.
 2. Lengvas apsvaigimas atpalaiduoja valią. Pažįstate tą jausmą, kai „dzin tas diabetas, niekas neuždraus man suvalgyti viso šito pyrago, nes aš taip noriu“? Bėda ta, kad su valia atsipalaiduoja ir insulino dozės. O jei išgersite dar šiek tiek daugiau, gresia hipo visu rimtumu. Todėl jei švenčiate „iš širdies“, pasirūpinkite, kad atpalaiduotai valiai kiltų kuo „nekaltesnių“ pagundų – sūris, riešutai, mėsa yra žymiai geriau nei bet kokie angliavandeniai.
 3. Alkoholis yra skanu, bet savo normą žinoti būtina. Jei po švenčių teks bendrauti su unitazu, turėsite rimtą metabolizmo chaosą, o gal ir ketoacidozę. Normos, kaip žinia, yra individualus reikalas.
 4. Jei sergate T2 diabetu, žinokite, kad alkoholis SĄVEIKAUJA su beveik visais Jūsų vartojamais geriamaisiais vaistais. Jų poveikis bus stipresnis arba visai neprognozuojamas.
 5. Jei šventinėje kompanijoje matote antsvorio turintį, jokiomis ligomis nesergantį pilietį, kuris giriasi, kad šis balius – jau trečias per savaitę, mandagiai informuokite, kad alkoholis DIDINA antro tipo diabeto atsiradimo riziką: mažina ir taip mažą (jei pilietis nutukęs) jautrumą insulinui, gali pažeisti kasą, turi papildomų, nereikalingų kalorijų (1 g alkoholio išskiria 7 kcal). Nuotaiką gal ir sugadinsite, bet pilietis jau negalės sakyti, kad jo niekas neperspėjo.
 6. Alkoholis pats vienas sukelia neuropatiją (pastebėkite – chroniški vartotojai dažniausiai būna sudžiūvę, o jų kojos itin plonos, nes dėl sutrikusios inervacijos nyksta raumenys). Jei turite reikalų su diabetine neuropatija, jos simptomai nuo alkoholio gali pablogėti.
 7. Alkoholis sukelia dehidrataciją (todėl ryte troškina). Valios likučius panaudokite vandeniui – kuo daugiau išgersite vandens šalia brendžio, tuo labiau praskiesite alkoholį. Bėda su dehidratacija yra dar ir ta, kad ji sumažina tarpląstelinio skysčio, kuriame gliukozę matuoja Jūsų NGJ, tūrį. Dėl to NGJ gali pradėti rodyti netiesą, o tai dar viena grėsmė Jūsų glikemijai.
 8. Jei neturite NGJ, nejaučiate hipoglikemijos ir esate patyrę hipoglikeminių komų, turėtumėte prisiminti, kad po gero baliaus ištikus hipoglikemijai dėl alkoholio, gliukagono injekcija NEPADĖS. Vienintelė pagalba yra gliukozės infuzija į veną. Jei visgi norite taip rizikuoti, užsidėkite bent jau identifikacinę apyrankę ar kokį perspėjimo raštelį įsidėkite į kišenę.
 9. Alkoholis didina kraujospūdį ir SĄVEIKAUJA su daugeliu jį mažinančių vaistų.
 10. Jei vakarėlis linksmas ir su šokiais, insulino dozavimas darosi dar sudėtingesnis. Pasirūpinkite racionalaus mąstymo atsargomis.

Patarimai

Visų svarbiausias patarimas – prisiminkit, kad JDGBK! Todėl tai, kas tinka kažkam, Jums gali netikti. Bet kai kurie patarimai gali praversti:

 1. Gary Scheiner5 savo žymiojoje knygoje „Think Like a Pancreas“ pataria nustatyti bazę iki 50 – 70 % įprastos kiekvienam SAV. Patarimas ypač aktualus geriant stipriuosius gėrimus (vargu, ar jis labai svarbus alui).
 2. Naudokit NGJ! Negi iki šiol nenaudojate? Stebėkite, kas vyksta su glikemija ir niekada neskubėkite koreguoti, jei vakaras dar ilgas. Žinoma, jei išgėrėte bokalą alaus ir einate miegoti, geriau jam dedikuoti kažkiek insulino. Tačiau jei tai tik pradžia – geriau turėti saikingą pakilimą, nei po to seksiančią hipo.
 3. Skieskite stipriuosius gėrimus. Viskis su soda yra geriau, nei tiesiog „burnelė“ degtinės.
 4. Gukšnokite lėtai – taip ne tik lėčiau apsvaigsite, bet ir kepenys turės progų darbuotis efektyviau.
 5. Visada turėkite gliukozės, saldainių ar bet ko, kas gelbėja nuo hipo. Turėkite jų nenusivelkamo drabužio kišenėje, o ne rankinuke, kailiniuose ar automobilyje. Nieko nėra baisiau, kaip senkant glikemijai ieškoti saldainio pusgirčių draugų šėlsme.
 6. Nustokite slėpti savo diabetą. Sensoriai, programėlės telefonuose, pompos, dirbtinės kasos sistemos šiais laikais yra ne gėda, o „WOW!“. Papasakokite kompanijai apie tai, kas gali su Jumis nutikti, jei padauginsite alkoholio. Taip ne tik apsisaugosite nuo „stalo komendanto“ atakų (būna gi dar tokių…), bet ir turėsite realų šansą sulaukti pagalbos kuo greičiau, jei kas nors visgi nutiktų.
 7. Pasidalinkite šiuo straipsniu su visais, kam aktualu.

Nuorodos:

 1. Dopamine - Wikipedia
 2. gamma-Aminobutyric acid - Wikipedia
 3. Glutamate (neurotransmitter) - Wikipedia
 4. Neurotransmitter - Wikipedia
 5. Diabetes Educator - Diabetes Clinicians - Certified Diabetes Educators
Skip to content