Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.

Pompų džiunglės

Turinys

Dėmesio: JDGBK (Jūsų Diabetas Gali Būti Kitoks), todėl ši informacija gali skirtis nuo Jūsų patirties.

Mano insulino pompos istorija

Pirmąją insulino pompą įsigijau 2004 m. – tai buvo šveicarų Disetronic (vėliau juos nupirko Roche). Tas technikos stebuklas veikė 2 metus ir nuo pirmos naudojimo minutės pradėjo keisti gyvenimą į gerąją pusę. Iki pompos naudojau Lantus… tai buvo katastrofa. Gydytojai gūžčiojo pečiais, o man gyvenimas darėsi nemielas. Gliukomačiai anais laikais irgi buvo pabaisiški – juostelės kainavo daug, jų kompensavo mažai, matuoklis skaičiuodavo parodymus 60 s, o jo rodomi skaičiai niekada nedžiugino. Milžiniškas insulino kiekis kraujyje (vien Lantuso 70 vv) ir hiperglikemija – savijauta buvo nenusakomai bloga. Tada į vaistinę, kurioje dirbau, užsuko Roche atstovė ir ilgo pokalbio apie darbinius reikalus metu pasakė, kad bagažinėje kaip tik turi pompą. „Ar norite pabandyti?“ – paklausė ji paprastai. Po 2 sav. su ta pompa išvažiavau į kalnus Austrijoje. Nuo to laiko pompos niekada nebuvau nusiėmus ilgiau kaip 2 valandoms.

Kai Disetronic nusibaigė, gavau Accu-Chek Spirit. Šioji buvo prašmatnesnė – turėjo apšvietimą ir vibraciją bei turėjo veikti 6 m. Visgi po 2 m. nustojo veikti kažkuris mygtukas, todėl pagal garantinio aptarnavimo sąlygas gavau naują – vėl šešeriems metams. Po pusmečio istorija pasikartojo… Spirit buvo ne tik nelabai patikima, bet ir skaičiavo laiką nuo įjungimo dienos iki užprogramuoto sustojimo. Pompai sustojus, tolesnis naudojimas neįmanomas. Prieš tą suprogramuotą galą pompa atrodė varganai – nusitrynė užrašai, iki metalo prasibrūžino guminiai apvadai ir visiškai nupliko mygtukai. Tada atėjo eilė Accu-Chek Combo. Šioji jau niekuo nebenustebino – pompa ir tiek. Ji turi matuoklį, kuris veikia kaip distancinio valdymo pultas, boluso skaičiuoklę – bet kas gi šių funkcijų šiais laikais neturi?

Su Medtronic turėjau keistą patirtį. Dar Spirit laikais paskambino jų atstovė ir saldžiai pasiūlė keisti mano turimą (padėvėtą) Accu-Chek pompą į jų (naują). Labai „etiška“, pagalvojau, bet sutikau išbandyti siūlomą pompą. Po 3 dienų grąžinau – lyginant su lengva ir nedidele Spirit, tai buvo didžiulis gremėzdas su neišjungiamai garsiais aliarmais.  „Fu…“ pagalvojau, ir tai buvo mano nepakeičiama nuomonė apie Medtronic.

Tačiau atsirado MiniMed 640 G. Su sensorium. (Medtronic turėjo pompų su sensoriais ir anksčiau. Bet aš gi turėjau nuomonę). 640 G pasiūlė daug patogumų – ne tik boluso skaičiuoklę, kurioje įvedus jautrumą insulinui, angliavandenių-insulino santykį ir planuojamą maistą, pasiūlomas reikalingas suleisti insulino kiekis, bet ir aktyvaus insulino kiekio sekimą po suleidimo; aukšto ir žemo cukraus, kilimo ir kritimo perspėjimus; bazinio insulino sustabdymą nukritus cukrui ir pan. Žodžiu, prietaisas labiau atitinkantis šiuos laikus nei tiesiog pompa (Žinoma, tai ne dirbtinė kasa, o Medtronic turi ir tokią – MiniMed 670 G. Jos Lietuvoje vis dar nėra). Kadangi Enlite sensoriai, kaip ir pati pompa bei jos priedai, gali būti kompensuojami, 640 G yra geras startas prieš dirbtinę kasą. Kalbam apie DIY dirbtinę kasą (Do It Yourself). Ši idėja rauna stogą (daugiau skaitykite čia).

AndroidAPS sistemą pasileidau su savo sena Accu-Chek Combo. Deja, ji netikėtai nusibaigė (garantinė sutartis buvo pasibaigusi vos prieš 15 d…) dėl vidinės baterijos gedimo (Roche informavo vartotojus apie šią bėdą – pasirodo, ji gana dažna). Tada iškilo dilema, ar įsigyti naują Combo, ar išbandyti dar niekad nebandytą Dana RS. Ne paslaptis, kad apie P. Korėjos gamintojo Sooil pompas sklinda įvairiausių kalbų. Vieniems jos yra pačios geriausios, kitiems – absoliutus „dugnas“. Lapė gandais ir kalbomis nesivadovauja ir Jums pataria – rinkdamiesi pompą išbandykite visas! Nes JDGBK.

Taigi, penktąja pompa mano gyvenime tapo Dana RS. Net jei neturėčiau dirbtinės kasos sistemos AndroidAPS, ši pompa yra ypatinga. Visų pirma, ji neįtikėtinai maža ir lengva (žr. toliau), be to, valdoma telefonu. O tai, net ir neturint AndroidAPS, yra didžiulis privalumas. Speciali nemokama programėlė AnyDANA parsisiunčiama iš Google Play arba Apple Store ir tinka bet kuriam mobiliam telefonui (tiek Android, tiek iPhone). Sutikite, kad nuėjus į pasimatymą ir ruošiantis valgyti ledus, žymiai paprasčiau išsitraukti telefoną ir suprogramuoti bolusą, nei krapštytis su pompa. Na, o didžiausias privalumas tas, kad tai pompa, SPECIALIAI kurta ir gamintojo dedikuota naudojimui su AndroidAPS. Ką tai reiškia? – Ogi tai, kad su šia pompa DIY sistema (kurios kol kas nepripažįsta jokios medicinos priemones kontroliuojančios pasaulio institucijos) naudojama legaliai: nepažeidžiant garantijos teikimo sąlygų ir gaunant visišką gamintojo ir jo atstovų palaikymą. Ir tai dar ne viskas. Gamintojas bendradarbiauja su AndroidAPS kūrėjais, todėl nėra jokio pavojaus, kad bus netikėtai pakeista pompos programinė įranga ir ji nebeveiks su AndroidAPS; pompos Bluetooth protokolą gamintojas atskleidė AndroidAPS kūrėjams, todėl nėra ryšio problemų ir komunikacijos klaidų; pompos susiejimui su AndroidAPS nereikalinga tarpinė programėlė (kuri reikalinga Combo), be to, pompa komunikuoja su visais Android telefonais, nepriklausomai nuo Android versijos.

Dabar kalbėsiu tik apie pompas, kurios tinka DIY dirbtinei kasai

Kadangi dažnai girdžiu klausimą, kuo viena ar kita pompa, tai štai mano apžvalga (nepamirškit, JDGBK!). Kalbėsiu tik apie pompas, kurios tinka DIY dirbtinei kasai. Tokios Lietuvoje yra dvi (prieš keletą metų dar buvo Medtronic Paradigm 715, bet jų gamyba ir pardavimas yra globaliai nutraukti):

 • Accu-Chek Combo – veikia su AndroidAPS algoritmu ir Android telefonais, kurių Android versija ne mažiau kaip 8.1;
 • Dana RS – veikia su AndroidAPS algoritmu ir visais Android telefonais.

Svoris ir dydis

 • Accu-Chek Combo dydis: 83x56x21 mm, svoris 103 g.
 • Dana RS yra absoliuti mažumo čempionė: 75x45x19 mm, svoris 62 g.

Nors svoris ir dydis nėra pagrindinis parametras renkantis pompą, apie tai verta pagalvoti, jei Jūsų gyvenime daug sporto, scenos ar tiesiog mėgstate prigludusius drabužius.

Išvaizda

Jei naudosite su dirbtinės kasos sistema, pompos išvaizda neturėtų Jums rūpėti. Nesu mačius nieko gražesnio (kas susiję su CD), nei stabili gliukozės linija telefono ekrane.

Baterija

 • Accu-Chek Combo veikia su AA baterija, rekomenduojama naudoti ličio, o ne alkaline baterijas. Specialios šiai pompai skirtos ličio baterijos įeina į Service Pack, kurį galima įsigyti atstovybėje. Naudojant su AndroidAPS, jos veikia apie mėnesį. Suprantama, kad netikėtai prireikus tiks bet kuri šarminė AA baterija, kurią galima nusipirkti prie kasos supermarkete ar spaudos kioske (bet šarminės su AndroidAPS gali veikti labai trumpai arba neveikti visai).
 • Dana RS naudoja specialią, gamintojo tiekiamą, 3,6 V ½ AA ličio jonų bateriją. Ji mažesnė, tačiau talpesnė nei įprastos, todėl su AndroidAPS jos užtenka mėnesiui ar ilgiau (man ilgiausiai laikė 42 d.). Žinoma, atsarginę bateriją būtina nešiotis su savimi, nes jos neįmanoma nusipirkti nei spaudos kioske, nei elektronikos parduotuvėje.

Būtina prisiminti, kad ličio baterijos veikia visiškai kitaip nei šarminės (alkaline). Jos beveik visą gyvavimo laiką palaiko stabilią darbinę įtampą ir tik likus kelioms valandoms iki eksploatacijos pabaigos ta įtampa pradeda sparčiai mažėti. Tai reiškia, kad naudojant ličio baterijas, pompa nustos veikti labai greitai po pranešimo apie senkančią bateriją pasirodymo. Todėl atsarginė baterija turėtų visada būti po ranka.

Infuzijos sistemos

 • Accu-Chek Combo turi tikrai puikias metalines kaniules. Tefloninės yra dviejų tipų: stačios ir įvedamos kampu. Stačios turi specialų „šautuvėlį“, tuo tarpu kampines reikia įvesti ranka.
 • Dana RS turi metalines, stačias teflonines (su „šautuvu“) ir kampines teflonines kaniules. Stačios tefloninės kaniulės įdomios tuo, kad jų ir kateterio jungtis laisvai sukasi 360 laipsnių. Tai reiškia, kad nereikia taikyti, kuria kryptimi reikia pasukti adatą įduriant ir taip sumažėja išrovimo tikimybė. Metalinės adatėlės be tradicinio 7 mm ilgio turi ir 4 mm variantą, kuris žymiai patrauklesnis vaikams ir liesiems naudotojams. 2020 m. Sooil pristatė ir naujausias savo infuzines sistemas Inset II. Tai nepriklausomo gamintojo ConvaTec1 gaminamos tefloninės kaniulės, identiškos Medtronic Mio kaniulėms.

Adatos yra svarbu! Deja, kad ir kaip patraukliai skambėtų jų aprašymai, vienintelis būdas įsitikinti, ar jos Jums tinka – išbandyti. Aš esu išbandžius visas ir, nepaisant visų pagirų teflonui, vis dar naudoju metalines. Kodėl? Nes toks mano diabetas. Jūsiškis gali būti kitoks – todėl neklausykite niekieno patarimų ar bauginimų (apie negyjančias žaizdas ir pan.). Vienintelis būdas sužinoti, kas Jums tinka – išbandyti.

Insulino leidimo nustatymai

Abi pompos turi trijų tipų bolusų galimybę: paprasto, ištęstinio ir dvibangio. Tačiau naudojant dirbtinės kasos algoritmus dažniausiai naudojami tik paprasti bolusai. Pats mažiausias bolusas, kurį gali suleisti pompa yra:

 • Accu-Chek Combo – 0.1 vv,
 • Dana RS – 0.05 vv.

Abi pompos turi keletą iš anksto programuojamų bazės profilių (Accu-Chek Combo – 5, Dana RS – 4). Tačiau naudojant dirbtinės kasos algoritmus bus reikalingas tik vienas vienintelis.

Minimali valandinė bazė yra:

 • Accu-Chek Combo – 0.05 vv/val, bazės keitimo žingsnis yra 0.01 vv;
 • Dana RS – 0.04 vv/val, bazės keitimo žingsnis yra 0.01 vv.

Ryšiai

Tai pati svarbiausia dalis, kalbant apie dirbtinės kasos sistemas. Pompa turi nuolat komunikuoti su algoritmu telefone. Todėl ryšio stabilumas ir patikimumas yra labai svarbūs.

 • Accu-Chek Combo komunikuoja paprastu Bluetooth ryšiu, tačiau (dėl specifinio protokolo) tik su Android prietaisais, kurių operacinės sistemos versija 8.1 ir aukštesnė. Taip pat egzistuoja galimybė senesnės versijos Android telefonams instaliuoti kitą operacinę sistemą (Lineage), tačiau tai neabejotinai reiškia telefono garantinės sutarties bei saugumo sistemų pažeidimą. Taigi, norint naudoti šią pompą su AndroidAPS, reikės pasidomėti telefonų operacinėmis sistemomis bei instaliuoti papildomą programėlę Ruffy (ji taip pat DIY), nes tik per ją įmanoma komunikacija su AndroidAPS. Kadangi pompos BT yra nuskaitytas („nuhackintas“) tik iš dalies, lieka tam tikra ervė klaidoms ir signalo praradimui (gana dažna AndroidAPS klaida „Pompa nepasiekiama“). Sistema dažnai geba tas klaidas eliminuoti pati, tačiau kartais prireikia ir papildomų vartotojo veiksmų.
 • Dana RS yra vienintelė, turinti BLE (Bluetooth Low Energy). BLE užtikrina labai stabilų ir sklandų ryšį su bet kokiu Android telefonu, be to, žemos energijos Bluetooth nereikalauja didelių baterijos sąnaudų. Komunikacijai su AndroidAPS nereikalinga Ruffy ir joks kitas programinis pritaikymas – Dana RS veikia su AndroidAPS nuo pat pirmo pajungimo. Ryšio praradimas galimas tik senkant pompos baterijai.

Atsparumas vandeniui ir smūgiams

Nė viena iš šių pompų negali būti panardinama. Tiek prausiantis duše, tiek plaukiojant baseine, pompą būtina nusiimti.

Nė viena iš šių pompų neapsaugota nuo grubios fizinės jėgos. Jei variklis ir išgyvens smūgį į kietą paviršių (pvz.: nugriuvus ant ledo), tai LCD ekranas greičiausiai ne.

Ir pabaigai

Kad ir kokią pompą pasirinktumėte – gyvenimas su ja bus žymiai aukštesnės kokybės nei be jos (Daugiau skaitykite čia2. JDGBK, todėl gali būti, kad Jūs labai gerai kontroliuojate diabetą injekcijomis. Arba tiesiog neturite sensoriaus);

Kad ir kokią dirbtinės kasos sistemą pasirinktumėte – gyvenimas su ja bus nepalyginamai aukštesnės kokybės nei be jos, todėl #MesNelaukiame #WeAreNotWaiting;

Kad ir kaip nepatogu kartais su pompa (būna… „nuogumas“ naudojant pompą įgauna kitą prasmę – tas kelias minutes ar valandą, kai būnate be jos ir net be į kūną įbestos adatos) – žinokite, kad tai laikina. Nes viskas keičiasi, tobulėja, ir pompos taip pat. Gal po metų kitų užteks praryti kokią nanokapsulę su visu mikroprocesorium ir valdymo algoritmu.

Nuorodos:

 1. Infusion Care is a leading manufacturer of infusion sets for subcutaneous infusion therapy
 2. 12 argumentų insulino pompos naudai – Cukrinė Lapė
Skip to content