Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.
0
0,00 
0 items
No products in the cart.

Pompų džiunglės

Turinys

Kažkada insulino pompa buvo prabangos simbolis (tiek pačios pompos, tiek jų dalys kainavo labai nekrikščioniškai), gi dabar Lietuvoje pompas ir jų dalis didelei daliai žmonių su 1 tipo diabetu kompensuoja valstybė (ar patenkate į šią kategoriją pacientų išsiaiškinkite su savo endokrinologu!). Ir pačių pompų yra ne viena, tad renkantis tenka apsvarstyti daugybę klausimų. Galbūt paskaitę šią trumpą apžvalgą apsispręsite lengviau.

Dėmesio: JDGBK (Jūsų Diabetas Gali Būti Kitoks), todėl ši informacija gali skirtis nuo Jūsų patirties.

Dar kartą DĖMESIO: Cukrinė Lapė neatstovauja nė vieno pompos gamintojo, straipsnyje pateikiama informacija gauta iš viešai prieinamų šaltinių ir negali būti traktuojama, kaip reklama.

Mano insulino pompos istorija

Pirmąją insulino pompą įsigijau 2004 m. – tai buvo šveicarų Disetronic (vėliau juos nupirko Roche). Tas technikos stebuklas veikė 2 metus ir nuo pirmos naudojimo minutės pradėjo keisti gyvenimą į gerąją pusę. Iki pompos naudojau ilgo veikimo insuliną, kuris neveikė, kaip turėtų… tai buvo katastrofa. Gydytojai gūžčiojo pečiais, o man gyvenimas darėsi nemielas. Gliukomačiai anais laikais irgi buvo pabaisiški – juostelės kainavo daug, jų kompensavo mažai, matuoklis skaičiuodavo parodymus 60 s, o jo rodomi skaičiai niekada nedžiugino. Milžiniškas insulino kiekis kraujyje (vien ilgo veikimo insulino per parą 70 v ir daugiau) ir hiperglikemija – savijauta buvo nenusakomai bloga.

Tada į vaistinę, kurioje dirbau, užsuko Roche atstovė ir ilgo pokalbio apie darbinius reikalus metu pasakė, kad bagažinėje kaip tik turi pompą. „Ar norite pabandyti?“ – paklausė ji paprastai. Po 2 sav. su ta pompa išvažiavau į kalnus Austrijoje. Nuo to laiko pompos niekada nebuvau nusiėmus ilgiau kaip 2 valandoms.

Kai Disetronic nusibaigė, gavau Accu-Chek Spirit. Šioji buvo prašmatnesnė – turėjo apšvietimą ir vibraciją bei turėjo veikti 6 m. Visgi po 2 m. nustojo veikti kažkuris mygtukas, todėl pagal garantinio aptarnavimo sąlygas gavau naują – vėl šešeriems metams. Po pusmečio istorija pasikartojo. Spirit buvo ne tik nelabai patikima, bet ir skaičiavo laiką nuo įjungimo dienos iki užprogramuoto sustojimo. Pompai sustojus, tolesnis naudojimas neįmanomas. Prieš tą suprogramuotą galą pompa atrodė varganai – nusitrynė užrašai, iki metalo prasibrūžino guminiai apvadai ir visiškai nupliko mygtukai. Tada atėjo eilė Accu-Chek Combo. Ji turi Bluetooth ryšį ir matuoklį, kuris veikia kaip distancinio valdymo pultas, boluso skaičiuoklę, elektroninį dienyną1.

Su Medtronic turėjau keistą patirtį. Dar Spirit laikais paskambino jų atstovė ir saldžiai pasiūlė keisti mano turimą (padėvėtą) Accu-Chek pompą į jų (naują). Labai „etiška“, pagalvojau, bet sutikau išbandyti siūlomą pompą. Po 3 dienų grąžinau – lyginant su lengva ir nedidele Spirit, tai buvo didžiulis gremėzdas su neišjungiamai garsiais aliarmais.  „Fu…“ pagalvojau, ir tai buvo mano nepakeičiama nuomonė apie Medtronic.

Tačiau atsirado MiniMed 640G. Su sensorium. (Medtronic turėjo pompų su sensoriais ir anksčiau. Bet aš gi turėjau nuomonę). 640G pasiūlė daug patogumų – ne tik boluso skaičiuoklę, kurioje įvedus jautrumą insulinui, angliavandenių-insulino santykį ir planuojamą maistą, pasiūlomas reikalingas suleisti insulino kiekis, bet ir aktyvaus insulino kiekio sekimą po suleidimo; aukšto ir žemo cukraus, kilimo ir kritimo perspėjimus; bazinio insulino sustabdymą nukritus cukrui ir pan. Žodžiu, prietaisas labiau atitinkantis šiuos laikus nei tiesiog pompa (žinoma, tai ne dirbtinė kasa, o Medtronic turi ir tokią – MiniMed 780G. Jos Lietuvoje anuomet dar nebuvo).

Su MiniMed 640G praleidau kelis mėnesius. Per tą laiką pirmą kartą išgirdau apie DIY (Do It Yourself, t. y. pasidaryk pats) dirbtinės kasos sistemas. Ir tą idėja taip užvaldė, kad nusprendžiau atsisakyti nekukliai kainavusios Medtronic pompos vardan anuomet labai avantiūristiškai skambėjusios idėjos: sujungti pompą, sensorių ir programėlę telefone į vieningai funkcionuojančią dirbtinės kasos sistemą. Apie šias sistemas išsamiau skaitykite straipsnyje Closed Loop arba Kaip pasidaryti dirbtinę kasą?

AndroidAPS sistemą pasileidau su savo sena Accu-Chek Combo. Deja, ji netikėtai nusibaigė (garantinė sutartis buvo pasibaigusi vos prieš 15 d…) dėl vidinės baterijos gedimo (Roche informavo vartotojus apie šią bėdą – pasirodo, ji gana dažna). Tada iškilo dilema, ar įsigyti naują Combo, ar išbandyti dar niekad nebandytą Dana RS2. Ne paslaptis, kad apie P. Korėjos gamintojo Sooil pompas daug metų sklido įvairiausių kalbų. Vieniems jos buvo pačios geriausios, kitiems – absoliutus „dugnas“ (šie gandai baigia išnykti). Lapė gandais ir kalbomis nesivadovauja ir Jums pataria – rinkdamiesi pompą išbandykite visas! Nes JDGBK.

Taigi, penktąja pompa mano gyvenime tapo Dana RS. Net ir be dirbtinės kasos sistemos, ši pompa buvo ypatinga: neįtikėtinai maža ir lengva (žr. toliau), be to, valdoma telefonu. O tai, net ir neturint AndroidAPS, yra didžiulis privalumas. Speciali nemokama programėlė AnyDANA parsisiunčiama iš Google Play arba Apple Store ir tinka bet kuriam mobiliam telefonui (tiek Android, tiek iPhone). Sutikite, kad nuėjus į pasimatymą ir ruošiantis valgyti ledus, žymiai paprasčiau išsitraukti telefoną ir suprogramuoti bolusą, nei krapštytis su pompa. Na, o didžiausias privalumas tas, kad tai pompa, SPECIALIAI kurta ir gamintojo dedikuota naudojimui su AndroidAPS.

2019 metais tai reiškė, kad su šia pompa pasidaryk pats sistema (kurios anuomet nepripažino jokios medicinos priemones kontroliuojančios pasaulio institucijos) buvo naudojama legaliai: nepažeidžiant garantijos teikimo sąlygų ir gaunant visišką gamintojo ir jo atstovų palaikymą. Pompos Bluetooth protokolą gamintojas atskleidė AndroidAPS kūrėjams, todėl nebuvo ryšio problemų ir komunikacijos klaidų (deja, būdingų Combo); pompos susiejimui su AndroidAPS nereikalinga tarpinė programėlė (kuri reikalinga Combo), be to, pompa komunikuoja su visais Android telefonais, nepriklausomai nuo Android versijos.

2022 metais Lietuvoje atsirado ir Dana RS patobulinta versija – Dana I. Šiuo metu (2023 m. sausį) būtent su šia pompa ir veikia mano dirbtinės kasos sistema.

Pompų, kurios tinka atviro kodo dirbtinės kasos sistemai, palyginimas

Jei jau perskaitėte Closed Loop arba Kaip pasidaryti dirbtinę kasą? tikriausiai pastebėjote, kad Lietuvoje paprasčiausia yra pasidaryti būtent AAPS (AndroidAPS) dirbtinės kasos sistemą: turime net kelias tam tinkamas pompas, tinkamus sensorius, o ir patikimų androidinių telefonų toli ieškoti nereikia. Tuo tarpu norint pasidaryti iOS sistemai tinkamą Loop, reikės arba ieškoti dar kažkur egzistuojančių senų modelių Medtronic pompų (nė viena iš Lietuvoje parduodamų tam netinka), arba siųstis Omipod3.

Taigi, kalbėsime apie 4 AAPS tinkamas pompas:

  • Accu-Chek Combo;
  • Dana RS;
  • Dana I;
  • Medtrum Nano.

Svoris ir dydis

  • Accu-Chek Combo dydis: 83x56x21 mm, svoris 103 g (be baterijos).
  • Dana RS yra absoliuti mažumo čempionė: 75 x 45 x 19 mm, svoris 62 g (su baterija!).
  • Dana I, lyginant su pirmtake, truputį priaugo: 97 x 47 x 22 mm, svoris 75 g (be baterijos).
  • Bevamzdė Medtrum Nano yra pati mažiausia ir lengviausia: 40,5 x 31,5 x 11,5 mm, svoris 13,8 g.

Nors svoris ir dydis nėra pagrindinis parametras renkantis pompą, apie tai verta pagalvoti, jei Jūsų gyvenime daug sporto, scenos ar tiesiog mėgstate prigludusius drabužius.

Išvaizda

Jei naudosite su dirbtinės kasos sistema, pompos išvaizda neturėtų Jums rūpėti. Nesu mačius nieko gražesnio (kas susiję su CD), nei stabili gliukozės linija telefono ekrane.

Baterija

  • Accu-Chek Combo veikia su 1,5 V AA baterija, rekomenduojama naudoti ličio, o ne alkaline baterijas. Specialios šiai pompai skirtos ličio baterijos įeina į Service Pack, kurį galima įsigyti atstovybėje. Naudojant su AndroidAPS, jos veikia apie mėnesį. Suprantama, kad netikėtai prireikus tiks bet kuri šarminė AA baterija, kurią galima nusipirkti prie kasos supermarkete ar spaudos kioske (bet šarminės su AndroidAPS gali veikti labai trumpai arba neveikti visai). Būtina prisiminti, kad ličio baterijos veikia visiškai kitaip nei šarminės (alkaline). Jos beveik visą gyvavimo laiką palaiko stabilią darbinę įtampą ir tik likus kelioms valandoms iki eksploatacijos pabaigos ta įtampa pradeda sparčiai mažėti. Tai reiškia, kad naudojant ličio baterijas, pompa nustos veikti labai greitai po pranešimo apie senkančią bateriją pasirodymo. Todėl atsarginė baterija turėtų visada būti po ranka.
  • Dana RS naudoja specialią, gamintojo tiekiamą, 3,6 V ½ AA ličio jonų bateriją. Ji mažesnė, tačiau talpesnė nei įprastos, todėl su AndroidAPS jos užtenka mėnesiui ar ilgiau (man ilgiausiai laikė 42 d.). Žinoma, atsarginę bateriją būtina nešiotis su savimi, nes jos neįmanoma nusipirkti nei spaudos kioske, nei elektronikos parduotuvėje.
  • Dana I veikia su 1.5V AAA šarmine (alkaline) baterija, kurios su AndroidAPS užtenka apie 14 d. (be AAPS – apie mėnesį). Gamintojas griežtai nerekomenduoja naudoti pakraunamų arba ličio baterijų, nes tada tinkamai neveikia baterijos įkrovos indikatorius. Bet kokiu atveju, AAA baterija yra bet kuriame TV pultelyje ar kituose buitiniuose daiktuose, tad kritinės situacijos šansai menki.
  • Medtrum Nano kiekvienas rezervuaras turi savo bateriją, kurios veikimo pakanka numatytoms 80 val. eksploatavimo. 

Infuzijos sistemos

  • Accu-Chek Combo turi tikrai puikias metalines kaniules. Tefloninės yra dviejų tipų: stačios ir įvedamos kampu. Stačios turi specialų „šautuvėlį“, tuo tarpu kampines reikia įvesti ranka.
  • Dana RS ir Dana I turi metalines, stačias teflonines (su „šautuvu“) ir kampines teflonines kaniules. Stačios tefloninės kaniulės įdomios tuo, kad jų ir kateterio jungtis laisvai sukasi 360 laipsnių. Tai reiškia, kad nereikia taikyti, kuria kryptimi reikia pasukti adatą įduriant ir taip sumažėja išrovimo tikimybė. Metalinės adatėlės be tradicinio 7 mm ilgio turi ir 4 mm variantą, kuris žymiai patrauklesnis vaikams ir liesiems naudotojams. 2020 m. Sooil pristatė ir naujausias savo infuzines sistemas Inset II. Tai nepriklausomo gamintojo ConvaTec4 gaminamos tefloninės kaniulės, identiškos Medtronic Mio kaniulėms.
  • Medtrum Nano turi metalinę, 90 laipsnių kampų įduriamą adatą.

Adatos yra svarbu! Deja, kad ir kaip patraukliai skambėtų jų aprašymai, vienintelis būdas įsitikinti, ar jos Jums tinka – išbandyti. JDGBK, todėl neklausykite niekieno patarimų ar bauginimų (apie alergijas, negyjančias žaizdas ir pan.). Vienintelis būdas sužinoti, kas Jums tinka – išbandyti.

Insulino leidimo nustatymai

Visos pompos turi trijų tipų bolusų galimybę: paprasto, ištęstinio ir dvibangio. Tačiau naudojant dirbtinės kasos algoritmus dažniausiai naudojami tik paprasti bolusai. Pats mažiausias bolusas, kurį gali suleisti pompa yra:

  • Accu-Chek Combo – 0.1 v.
  • Dana RS – 0.05 v.
  • Dana I – 0.05 v.
  • Medtrum Nano – 0.05 v.

Visos pompos turi keletą iš anksto programuojamų bazės profilių (Accu-Chek Combo – 5, Dana RS – 4, Dana I – 4, Medtrum Nano – 7). Tačiau naudojant dirbtinės kasos algoritmus bus reikalingas tik vienas vienintelis.

Minimali valandinė bazė yra:

  • Accu-Chek Combo – 0.05 vv/val, bazės keitimo žingsnis yra 0.01 vv;
  • Dana RS – 0.04 vv/val, bazės keitimo žingsnis yra 0.01 vv.
  • Dana I – 0.04 vv/val, bazės keitimo žingsnis yra 0.01 vv.
  • Medtrum Nano – 0.05 vv/val, bazės keitimo žingsnis yra 0.01 vv.

Ryšiai

Tai pati svarbiausia dalis, kalbant apie dirbtinės kasos sistemas. Pompa turi nuolat komunikuoti su algoritmu telefone. Todėl ryšio stabilumas ir patikimumas yra labai svarbūs.

  • Accu-Chek Combo komunikuoja paprastu Bluetooth ryšiu. Kadangi pompos BT yra nuskaitytas tik iš dalies, lieka tam tikra erdvė klaidoms ir signalo praradimui (gana dažna AAPS klaida „Pompa nepasiekiama“). Sistema dažnai geba tas klaidas eliminuoti pati, tačiau kartais prireikia ir papildomų vartotojo veiksmų.
  • Dana RS, Dana I ir Medtrum turi mažos energijos Bluetooth (BLE – Bluetooth Low Energy). BLE užtikrina labai stabilų ir sklandų ryšį su bet kokiu Android telefonu, be to, žemos energijos Bluetooth nereikalauja didelių baterijos sąnaudų. 

 

Atsparumas vandeniui ir smūgiams

Nė viena iš pompų su vamzdeliais negali būti panardinama. Tiek prausiantis duše, tiek plaukiojant baseine, pompą būtina nusiimti. Bevamzdė Medtrum Nano yra atspari vandeniui ir panardinimui iki 3 m.

Nė viena iš šių pompų neapsaugota nuo grubios fizinės jėgos. 

Lietuvoje parduodamos pompos, kurios netinka DIY dirbtinei kasai

Jei dėl kažkokių priežasčių manote, kad pasidaryk pats sistema nėra tinkama Jums, bet norėtumėte išbandyti gyvenimą su insulino pompa, vis dar turite nemažai pasirinkimų: Medtronic MiniMed 720G, 740G, 780G ir Medtrum A7+ TouchCare. Visos šios pompos veikia su savais sensoriais, tad jei Jums bus kompensuojama tokios pompos nuoma, kartu gausite ir tinkamų sensorių.

  • MiniMed 720G – galima naudoti su Guardian jutikliu (reikalingas Guardian Link 3 siųstuvas), sensoriaus duomenys rodomi tiek pompos ekrane, tiek telefone (MiniMed Mobile programėlė taip pat turi nuotolinio sekimo funkciją). Sistema prieš 30 min. perspėja apie prognozuojamą hipo- ar hiperglikemiją, bet insulino stabdymo funkcijos ši pompa neturi.
  • MiniMed 740G – turi visas 720G savybes, tačiau papildomai dar yra ir SmartGuard technologija, kuri stabdo bazinio insulino tiekimą artėjant prognozuojamai hipoglikemijai ir vėl jį atnaujina, kai glikemija stabilizuojasi.
  • MiniMed 780G – vienintelė (kol kas) Lietuvoje parduodama komercinė automatinio insulino tiekimo sistema (AHCLS – advanced hybrid closed-loop system). Automatiškai reguliuoja bazinio insulino tiekimą ir kas 5 min. gali leisti mažus korekcinius bolusus hiperglikemijos korekcijai. Hipoglikemijos prevencijai stabdo insulino tiekimą ir vėl jį atnaujina, kai glikemija stabilizuojasi. Turi Safe Meal Bolus funkciją, kuri esant prognozuojamai hipoglikemijai sumažina bolusą valgiui. Kartu su pompa gali būti naudojamas suderinamas gliukomatis, kurio rodmenys naudojami automatinei sensoriaus kalibracijai. Glikemijos kreivė rodoma tiek pompos ekrane, tiek išmaniajame telefone, duomenis galima stebėti ir nuotoliniu būdu.

Pabaigai

Jei norite ne tik perskaityti, bet ir pamatyti bei išgirsti – Cukrinė Lapė periodiškai organizuoja seminarus apie insulino pompas, sensorius bei dirbtinės kasos sistemas. Jų įrašus rasite mūsų PARDUOTUVĖJE.

Kad ir kokią pompą pasirinktumėte – gyvenimas su ja bus aukštesnės kokybės nei be jos (Daugiau skaitykite čia5. JDGBK, todėl gali būti, kad Jūs labai gerai kontroliuojate diabetą injekcijomis. Arba tiesiog neturite sensoriaus);

Kad ir kokią dirbtinės kasos sistemą pasirinktumėte (komercinę ar DIY) – gyvenimas su ja bus nepalyginamai aukštesnės kokybės nei be jos, todėl #MesNelaukiame #WeAreNotWaiting;

Kad ir kaip nepatogu kartais su pompa (būna… „nuogumas“ naudojant pompą įgauna kitą prasmę – tas kelias minutes ar valandą, kai būnate be jos ir net be į kūną įbestos adatos) – žinokite, kad tai laikina. Nes viskas keičiasi, tobulėja, ir pompos taip pat. Gal po metų kitų užteks praryti kokią nanokapsulę su visu mikroprocesoriumi ir valdymo algoritmu.

Nuorodos:

  1. Combo sistema | Lithuania
  2. Dana Diabecare RS | Insulin Pump | SOOIL Mall
  3. Omnipod | Insulin Pump Therapy, Simplified
  4. Infusion Care is a leading manufacturer of infusion sets for subcutaneous infusion therapy
  5. 12 argumentų insulino pompos naudai - Cukrinė Lapė
Skip to content