Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.

12 argumentų insulino pompos naudai

Turinys

Būti ar nebūti su pompa? – štai koks klausimas. Nieko tokio, jei jau pasakėte “ne, jokiu būdu!”. Lapė nesiekia nieko įtikinti. Aš pati pompos norėjau taip labai, kad parą laiko roviausi plaukus iš nevilties, kai išgirdau kainą ir supratau, kad kol kas negaliu sau to leisti. Tai buvo seniai, gūdžiais 2004 m. Laikai pasikeitė taip labai, kad “neįperkamos pompos” mitas atsidūrė vienoje lentynoje su žmones grobiančiais ateiviais, sniego žmogumi ir Atlantida. Kas tikrai neįperkama – tai gera savijauta ir sveikata. O pompa su closed loop duoda ir tą, ir kitą. Kaip visada – JDGBK (Jūsų diabetas gali būti kitoks), bet kadangi Lapė dažnai girdi klausimą “kam man ta pompa, jei man ir su penais gerai?”, tai štai 12 argumentų:

Pompa – žingsnis į dirbtinės kasos sistemą

Tik su pompa galima naudoti dirbtinės kasos sistemą (closed loop). Kas tai yra ir kaip radikaliai tai keičia diabeto kontrolę, skaitykite kituose Lapės straipsniuose1.

Pompa leidžia atkartoti fiziologinį poreikį

Ilgo veikimo insulinas geriausiu atveju palaiko tolygų bazinį insulino lygį 24 val. per parą. Tačiau fiziologinis bazinis lygis skirtingu paros laiku yra nevienodas, todėl ilgo veikimo insulinai tik iš dalies atitinka fiziologinius organizmo poreikius. Dėl to gali būti sudėtinga atiderinti ilgo veikimo insulino dozę: jei vienu metu bazinio insulino poreikis yra didesnis, glikemija kyla, jei mažesnis – krenta. Geriausiai žinomas pavyzdys – aušros fenomenas, kai dėl paryčiais išsiskiriančio augimo hormono bazės poreikis staiga padidėja. Pompoje bazė nustatoma kiekvienai paros valandai, todėl galima visiškai tiksliai atkartoti fiziologinį poreikį.

Pompoje naudosite trumpo veikimo insuliną

Net jei Jūsų fiziologinis bazinio insulino poreikis yra daugmaž tolygus paros bėgyje (esate suaugęs, pastovų darbo-poilsio režimą palaikantis vyras – nes moterims tai negalioja dėl hormoninių ciklų) Jūs neišvengiamai susidursite su streso, uždegimo, infekcijos netikėtu poveikiu. Visi šie veiksniai (ir dar daug kitų), mažina jautrumą insulinui, todėl bazės poreikis staiga padidėja. Deja, su ilgo veikimo insulinu koreguoti tokių situacijų beveik neįmanoma. Apskritai, ilgo veikimo insulinas, suleistas kartą ar du per parą, gali būti koreguojamas tik maistu arba papildomomis trumpo veikimo insulino injekcijomis. Pompoje bazė koreguojama bet kuriam norimam laikotarpiui padidinant arba sumažinant procentaliai.

Pompa suteikia galimybę patogiai sportuoti

Ilgo veikimo insulinas riboja spontaniškus sprendimus: sportuoti, tinginiauti, užsiimti iš anksto nesuplanuota, neįprasta veikla ir pan. Jei vakare susileidote ilgo veikimo insuliną, o ryte staiga sugalvojote sėsti ant dviračio, Jums teks vežtis adekvačias angliavandenių atsargas staiga sumažėjusiam bazinio insulino poreikiui kompensuoti. Ir priešingai – jei netikėtai nusprendėte visą dieną praleisti ant sofos su knyga, bazės poreikis gali padidėti. Deja, ilgo veikimo insulino dozės tokioms spontaninėms veikloms pakeisti neįmanoma. Pompoje užtenka tik nustatyti laikiną bazę.

Naudodami pompą, galbūt išvengsite nutukimo

Kadangi ilgo veikimo insulino perteklius (kai jis pasireiškia tik tam tikru paros laiku ir bendros dozės mažinti neįmanoma) visada koreguojamas angliavandeniais, tai gali lemti kūno masės didėjimą. Kitaip tariant, ilgo veikimo insulinas skatina valgyti daugiau, nei reikia, todėl gresia nutukimas. Pradėjus naudoti pompą ir sureguliavus bazę dažnai paaiškėja, kad bazinio insulino reikia mažiau, nei buvo naudota ilgo veikimo insulino. Pridėkim dar galimybę laisvai sportuoti ir jau turim pirmą žingsnį į svorio mažinimo programą.

Pompa insuliną dozuoja po 0,1 vv

Net jei Jūsų insulino penai dozuoja 0,5 vv, tai yra labai grubus dozavimas. Žinoma, ilgainiui organizmas prisitaiko tiesiog sumažėjus jautrumui insulinui. Tačiau sumažėjęs jautrumas slepia daug pavojingų reiškinių: didėja insulino dozės, didėja bendra paros dozė (tiek ilgo, tiek trumpo), didėja kūno masė. Pačiu blogiausiu atveju vystosi dvigubas diabetas – taip, jei jau sergate T1, tai dar nesate apsaugotas nuo T2. Pompa dozuoja po 0,1 vv, todėl žymiai paprasčiau atlikti korekcijas bei susileisti tik tiek, kiek reikia.

Pompa padeda efektyviau sukoreguoti baltymų ir riebalų keliamą cukrų

Cukraus kiekį kraujyje kelia ne tik angliavandeniai. Riebalai ir baltymai pradeda veikti žymiai vėliau, ir veikia ilgiau. Koreguojant tokį B/R sukeltą glikemijos kilimą penais, reikia arba daug meistriškumo, arba didelio abejingumo savo sveikatai. Pompoje tam yra ištęstiniai bolusai arba laikinas bazės padidinimas. Beje, net ir su pompa ši problema nėra lengvai sprendžiama. Bet yra closed loop – žr. Nr. 1.

Pasirinkite pompą pagal poreikius

Jei galvojate apie dirbtinės kasos sistemą, tiks pačios paprasčiausios (apie jas galima paskaityti čia2). Jei dėl kokių nors priežasčių norite naudoti tik pompą – galite rinktis modernų prietaisą su gliukozės sensoriumi, automatiniu bazės stabdymų ir daugeliu kitų išmanių funkcijų.

Vienas dūris kas tris dienas

Pompos adata keičiama kas 3 dienas. Pompų adatų pasirinkimas labai didelis – nuo mažyčių, 4 mm ilgio metalinių, iki lanksčių tefloninių, kurios prisitaiko prie Jūsų kūno ir yra visiškai nepastebimos. Vienas dūris kas tris dienas reiškia žymiai mažesnį audinių žalojimą ir minimalią poodinio sluoksnio pokyčių (gumbų, sukietėjimų) riziką. Jei Jus gąsdina vamzdeliai – yra pompų be vamzdelių: tai mažas prietaisiukas, pleistru priklijuojamas norimoje vietoje ir valdomas belaidžiu pulteliu.

Insulinas visada kartu

Tol, kol pompos rezervuare yra insulino, Jūs niekada neišeisite iš namų be jo. Jei manote, kad tik kiti pamiršta namuose insulino penus, o Jums tai negresia – palaukite dar šiek tiek. Patikėkite, tikrai nelinksma užstrigti kamštyje automagistralėje, neturint nei ilgo, nei trumpo veikimo insulino. Apie pompų dydžius galite paskaityti čia3. Jei galite kišenėje nešiotis išmanųjį telefoną, tikrai galėsite ir pompą. Beje, gamintojai neriasi iš kailio, siūlydami įvairius pompų dėklus. Daugeliui jų net nereikia kišenės, o kol ant kūno turite bent vieną drabužėlį, tol rasite ir vietos pompai prikabinti.

Insulino injekcija mygtuko nuspaudimu

Jei Jums vistiek atrodo, kad pompa yra labai į akis aplinkiniams krentantis daiktas, pagalvokite, kas patogiau sėdint prie staliuko restorane per pirmąjį pasimatymą su įdomiausiu/mieliausiu/patraukliausiu pasaulio žmogumi – išsitraukti insulino peną ir „susikalti“ dozę, netikėtai „prireikti į tualetą“ ar telefono ekrane (arba išmaniajame laikrodyje) nuspausti mygtuką insulino suleidimui?

Naudodami pompą, sumažinsite komplikacijų riziką

Pompos (ypač su closed loop) kaina yra mažesnė, nei pačių „lengviausių“ diabeto komplikacijų gydymas. Vaikams ir jaunimui tiek pompa, tiek jos priedai kompensuojami. Jei Jums jau niekas nieko nekompensuoja, tai oficiali kaina, perkant iš atstovybės kartu su keičiamomis dalimis yra nuo 150 eur mėnesiui (įskaitant pačios pompos nuomą ar įsigijimą). Be to, egzistuoja daugybė kitų galimybių (pvz.: įsigyti naudotą pompą). Palyginimui: Thiogamma infuzijų kursas kainuoja apie 60 eur, B grupės vitaminų mėnesio kursas apie 30 eur (neuropatijos profilaktika… Geriausia profilaktika yra gera diabeto kontrolė!). Sakote, pompa nuo komplikacijų neapsaugo? – Taip, bet žr. Nr. 1.

Nuorodos:

  1. Kas yra dirbtinė kasa ir kaip ją pasidaryti? – Cukrinė Lapė
  2. Insulino pompų džiunglės – Cukrinė Lapė
  3. Insulino pompų džiunglės – Cukrinė Lapė
Skip to content