Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.
0
0,00 
0 items
No products in the cart.

Gardus, bet pavojingas gliutenas. 1 dalis: grūdai ir pseudogrūdai

Turinys

Šioje straipsnių serijoje kalbėsime apie grūdus ir juose esantį gardų, bet daliai žmonių pavojingą glitimą. Pirmoje dalyje trumpai apžvelgsime žmonių ir grūdų bendrą evoliuciją, painią grūdų ir pseudogrūdų klasifikaciją, jų naudą ir potencialią žalą sveikatai.

Prieš 20 tūkstančių metų1 žmonija atrado grūdus. Tiesa, praėjo dar bent 10 tūkstantmečių, kol pradėjo juo kultivuoti. Kviečiai ir kitos grūdinės kultūros, kaip ir visas kitas maistas, atsidūrę racione, padarė reikšmingą įtaką žmogaus evoliucijai. Ir vis dar daro, nes tyrimai2 rodo, kad mes vis dar evoliucionuojame. Taigi tai, ką valgėme prieš tūkstančius metų, lemia tai, kuo esame šiandien, na, o kas išsivystys iš dabartinių greito maisto valgytojų – pamatys jau tik ateities kartos.

Kviečio istorija

Norėdami suprasti, kaip žmonijos egzistenciją pakeitė grūdinės kultūros, turėtume giliau pažvelgti į pačių grūdų evoliuciją. Vienas iš pirmykščių domestikuotų kviečių, vienagrūdis kvietys (Triticum monococcum), kilo iš laukinio Triticum boeticum3. Abu jie yra diploidiniai, t.y. šių kviečių ląstelių branduoliuose yra vos po 2 chromosomų rinkinius. Beje, diploidai yra beveik visi gyvūnai, įskaitant ir žmones. Mutacijos, kai chromosomų rinkinių branduolyje yra daugiau nei 2, tarp gyvūnų pasitaiko retai ir dažniausiai baigiasi žūtimi dar negimus. Tuo tarpu tarp augalų šis reiškinys (dar vadinamas poliploidija) klesti ir sudaro sąlygas ne tik savaiminiam naujų veislių ar net rūšių atsiradimui, bet ir kryptingai selekcijai, siekiant geresnių maistinių ar technologinių savybių. Kaip kad nutiko su kviečiais. Dėl mutacijų atsirado poliploidinės laukinės kviečių rūšys (turinčios 4 ar 6 choromosomų rinkinius)4, jos vėliau dar susikryžmino su kitais migliniais augalais (pvz.: su speltiniu kentriu Aegilops speltoides), o žmogus dar selekcionavo, kryžmino, galiausiai dar pajungė genetines modifikacijas…

Neginčijama, kad žmonių ir grūdų sąveika buvo naudinga teik vieniems, tiek kitiems. Žmogus grūdui ir grūdas žmogui padėjo išyventi, daugintis ir galiausiai užkariauti didžiulius žemės plotus. Žmonės ir grūdai vystėsi kartu, prisitaikydami vieni prie kitų. Pavyzdžiui, kviečių stiebai sutrumpėjo (nes tokius auginti atsirinkdavo žmonės, norėdami patogiau rinkti derlių ir nesirūpinti, kad ilgakočius javus išguldys vėjas), o žmonių žandikauliai ir dantys sumenko, nes minkštai duonai kramtyti nereikia grobuonies žabtų. Žemdirbystė lėmė, kad žmogaus gyvenimo trukmė pailgėjo, bet kūnas tapo „minkštesnis“, nes nebereikėjo medžioti norint išgyventi5.

Kviečiai nepaliaujamai keitėsi kartu.

Dabar žinoma 10 rūšių (iš jų kultivuojamos 6), keletas hibridų ir tūkstančiai veislių kviečių. Jos skiriasi savo išvaizda, apdirbimo, kulinarinėmis, maistinėmis savybėmis, atsparumu ligoms ir pan. 2022 m. gali tapti ir genetiškai modifikuotų kviečių eros pradžia (iki šiol pasaulyje niekur nebuvo komerciškai auginami GMO kviečiai) – Argentina, JAV, Brazilija, Australija, Naujoji Zelandija patvirtino tokių kviečių (atsparių sausroms) auginimo galimybę6. Ir kadangi šitas pasakojimas labiausiai apie gliuteną – modernios kviečių veislės turi jo ne daugiau, nei senovinės, tačiau jis pasižymi didesniu imuninę sistemą dirginančiu poveikiu7.  

Modernūs ir senoviniai javai ir pseudojavai

Javais vadinami augalai, kurių grūdai yra valgomi ir todėl specialiai tam auginami. Tai kviečiai, rugiai, kvietrugiai, avižos, miežiai, soros, sorgai, kukurūzai, ryžiai ir fonio8. Visi javai priklauso miglinių (Poaceae) šeimai, yra vienmetės žolės, o jų grūdai pasižymi didele krakmolo gausa.

Pseudojavais9 arba pseudogrūdais vadinami augalai, kurių sėklos/vaisiai tik panašios į grūdus – tai grikiai, burnotis, bolivinė balanda, ispaninis šalavijas ir kiti. Jie priklauso įvairioms augalų šeimoms ir jų savybės bei maistinė vertė jau nėra tokia panaši, kaip tikrųjų javų.

Skaitant reklaminius bukletus ir grūdinių produktų etiketes, galima neretai sutikti ir dar vieną terminą – senoviniai grūdai. Šis terminas nėra mokslinis, jį sugalvojo marketingistai, tačiau jis yra labai įsigalėjęs net ir mokslinėje literatūroje. Senoviniais grūdais įvardijamos tos kultūros, kurios per tūkstančius metų nebuvo reikšmingai pakeistos – nei selekcijos, nei genų inžinerijos būdu.

Vienagrūdis kvietys, dvigrūdis kvietys (emeras) ir spelta vadinami senovinėmis kviečių rūšimis. Šie kviečiai pasižymi didesniu atsparumu kenkėjams ir ligoms, todėl jų laukai mažiau apdirbami pesticidais. Šių kviečių gerbėjai taip pat teigia, kad jie yra maistingesni, turi daugiau vitaminų ir mineralų, be to, jie nėra genetiškai modifikuoti. Ir net – galbūt – juos gali valgyti tie, kas įprastų kviečių valgyti negali. Tik va, bėda, kad moksliniai tyrimai to nepatvirtina10.

Senoviniams javams taip pat priskiriami miežiai, soros, avižos, sorgai, fonio ir visi pseudojavai. Nors marketingo specialistams viskas čia gerai (nes mes juk mėgstame senovinius dalykus, tad ir senoviniai javai yra savaime labai geri), bet painiavos išties daug. Senoviniais grūdais pavadinti pseudojavai neturi gliuteno, gi „senoviniai“ kviečiai, miežiai ir (iš dalies) avižos – turi11. Ispaninio šalavijo sėklos beveik visiškai neturi krakmolo, gi speltos grūdo pagrindinę dalį sudaro krakmolas. Kitaip tariant, senovė – senove, o etiketes skaityti reikia.

Grūdų nauda ir žala

Kiekvieną javo grūdą sudaro trys esminės dalys: gemalas, endospermas ir sėlenos.

  • Gemalas yra grūdo esmė – šerdis, kurioje prasideda naujo augalo augimas, todėl jame sukaupta daug maistinių medžiagų: riebalų, baltymų, angliavandenių, B grupės vitaminų, vitaminų A, E, D, mineralų (kalio, kalcio, magnio, cinko, geležies, vario, fosforo, natrio). Gemalai pašalinami gaminant rafinuotus (baltus) kvietinius miltus, nes juose esantys riebalai gali sutrumpinti miltų galiojimo laiką.
  • Endospermas yra pati didžiausia grūdo dalis, vidinis sluoksnis, kuriame sukauptas krakmolas ir baltymai, labai nedaug kai kurių B grupės vitaminų ir mineralų. Būtent sumaltą ir nuo sėlenų bei gemalų išvalytą endospermą vadiname „baltais“ miltais. Endospermo paskirtis – užtikrinti pradėjusio augti daigelio mitybą, kol išsivystys šaknis, galinti siurbti vandenį ir maisto medžiagas. Todėl visų grūdų endospermas turi baltymų. Kviečių, rugių, miežių ir avižų baltymai vadinami gliutenu.
  • Sėlenos – tai ląsteliena, kietas išorinis grūdo apvalkalas. Jose gausu vitaminų (ypač B grupės), mikroelementų, antioksidantų ir kitų sveikatai palankių medžiagų, tačiau jos „apsunkina“ miltus, kepiniai būna tamsesni ir prasčiau iškyla, todėl gaminant aukštos kokybės, rafinuotus miltus, jos pašalinamos kartu su gemalais.

Taigi, kalbant apie grūdų naudą, visiškai akivaizdu, kad palankiausia sveikatai būtų valgyti iš viso grūdo, o ne vien iš jo krakmolingo endospermo sumaltus miltus.

Patyrinėkite šią lentelę – skirtumai tarp pilno grūdo (PG) ir apdorotų produktų (aukščiausios rūšies (AR) miltų, kruopų, dribsnių) – akivaizdūs.

Lentelėje pateikti vidutiniški angliavandenių, baltymų, riebalų ir kcal kiekiai, nes jie varijuoja tarp skirtingų gamintojų produktų. 

  • AV – įsisavinami angliavandeniai. Tai glikemiją veikiantys angliavandeniai: krakmolai ir cukrūs. Nurodomas jų kiekis gramais 100 g sauso produkto.
  • SK – skaidulos. Tai neįsisavinami, glikemijos neveikiantys angliavandeniai. Jos sulėtina įsisavinamų angliavandenių absorbciją, tad kuo jų daugiau, tuo produktas palankesnis glikemijai. Nurodomas jų kiekis gramais 100 g sauso produkto.
  • B – baltymai. Nurodomas jų kiekis gramais 100 g sauso produkto.
  • G – gliutenas. Pažymėta, ar produktas turi (+) ar neturi (-) gliuteno, ar (+/-, avižų atveju) jį vartoti reikėtų atsargiai, jei yra jautrumas gliutenui.
  • R – riebalai. Nurodomas jų kiekis gramais 100 g sauso produkto.
  • EV – energetinė vertė. Nurodoma 100 g sauso produkto energetinė vertė kcal.

 

JavaiProduktaiAVSKBGREV
Kviečiai

Kvietiniai miltai PG

62

9

12

+

2

319

Kvietiniai miltai AR

71

3

11

+

1

345

Speltos miltai PG

55

9

13

+

3

330

Speltos miltai sijoti

61

6

13

+

2

352

Manų kruopos

73

2

10

+

1

360

Kuskusas

72

3

5

+

1

357

Rugiai

Ruginiai miltai PG

59

13

11

+

2

300

Ruginiai miltai sijoti

69

8

7

+

1

335

Miežiai

Miežiniai miltai

71

7

10

+

2

361

Perlinės kruopos

68

7

10

+

2

335

Avižos

Avižinės kruopos PG

55

11

17

+/-

7

389

Avižų dribsniai tirpūs

59

9

14

+/-

7

365

Ryžiai

Ryžiai nepoliruoti

68

9

7

2

337

Ryžiai balti

75

2

9

<1

356

Kukurūzai

Kukurūzų grūdai švieži

15

5

4

2

94

Kukurūzų kruopos

70

7

8

4

362

Kukurūzų dribsniai

85

3

6

1

357

Soros

Sorų kruopos

67

3

11

3

352

Sorgai

Sorgų kruopos

58

7

11

4

349

Fonio

Fonio kruopos

85

2

4

1

378

Ar grūdai gali būti žalingi? – Tikrai taip. Kaip ir bet kuris kitas maistas.

Grūdai yra sėklos, o augalai sėklas brandina tikrai ne mūsų gausiam stalui. Sėklos yra rūšies išlikimo garantas. Todėl augalai pasirūpina, kad jas sunaikinti nebūtų itin lengva. Nuo žmogaus ir kitų augalėdžių apsisaugoti sudėtinga, tačiau nuo vabzdžių, pelėsinių grybų ir bakterijų – įmanoma. Tam augalai naudoja įvairias chemines medžiagas – jų žinoma kelios dešimtys tūkstančių. Evoliucija čia jau yra tarusi savo žodį, todėl daugelį kažkam toksiškų medžiagų mes galime valgyti be jokios žalos sau. Bet kai kurios augalų sintetinamos medžiagos gali sukelti problemų, kai jų suvalgome per daug. Kai kažką valgome, tikimės gauti savo kūnui reikalingų energetinių ir biologiškai aktyvių medžiagų. Grūdai, regis, turi ir to ir kito:

  • juose gausu angliavandenių (pagrindinis – krakmolas), kurie virsta gliukoze ir gali būti čia ir dabar panaudojami energijos gavybai;
  • juose yra augalinių baltymų, kurie gali būti panaudojami augimui ir biosintezei;
  • juose yra vitaminų ir mikroelementų, kurie veikia kaip antioksidantai, kofermentai, dalyvauja įvairiose biocheminėse reakcijose, fiziologiniuose procesuose ir pan.

Bet šalia viso to grūdai turi ir antinutrientų – medžiagų, kurios sutrikdo maistinių medžiagų (nutrientų) pasisavinimą. Augalas juos naudoja gynybai ir apsaugai – norit šlemšti mano sėklas, šekit medžiagų, dėl kurių ne tik nieko gero iš tų sėklų neprivalgysit, bet dar ir truputėlį bloga bus. Pagrindiniai antinutrientai, randami grūduose, yra fito rūgštis ir fitatai, lektinai, saponinai, proteazės ir amylazės inhibitoriai bei goitrogenai. Labai smarkiai nesigilinant, ką šie sudėtingi žodžiai slepia, pakanka žinoti, kad antinutrientai mažina augalinių baltymų ir mineralų (kalcio, geležies) pasisavinimą. Kol valgote įvairų ir kokybišką maistą, o medžiagų apykaitos sistema funkcionuoja optimaliai – problemų tikrai nekils. Tačiau jei esate žmogus su diabetu, Jūs jau turite tam tikrų rizikų, susijusių pvz.: su geležies stoka12. Todėl verta dukart labiau pamąstyti, ką ir – svarbiausia, – kokiais kiekiais dedame į burną. Ir ne vien dėl trokštamos idealios glikemijos. Antinutrientų kiekį grūduose labai efektyviai mažina tam tikri apdirbimo būdai, pvz.: malimas ir sėlenų nusijojimas (bet nusijojus sėlenas miltai tampa rafinuoti, nebe pilno grūdo), fermentacija, daiginimas, mirkymas13.

Antinutrientai toli gražu negali būti vertinami vien neigiamai. Išties, gamtoje nėra teigiamų ir neigiamų dalykų, nes viskas priklauso nuo to, iš kurios pusės vertiname. Taigi, nors pvz.: fitatai sutrikdo geležies pasisavinimą, jie taip pat turi antioksidantinių ir (galbūt) priežvėžinių savybių14 ir pan.

Kita potenciali grūdų žala yra susijusi su gliutenu – apie jį kalbėsime atskirai.

Pseudogrūdų nauda ir žala

Susidomėjimas pseudogrūdais (pseudojavais) vis didėja – ir ne be reikalo. Visi jie pasižymi geromis maistinėmis savybėmis (turi baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralų, vitaminų ir antioksidantų), o kai kurie dar turi ir vaistinių savybių (priešvėžinių, priešuždegiminių, kraujospūdį ir cholesterolio kiekį kraujyje mažinančių, antioksidacinių ir kt.)15. Jei visų tikrųjų javų grūdų esmę galima sudėti į vieną žodį – krakmolas, tai pseudogrūdų sudėčių unifikuoti nebeišeina, nes jos labai skirtingos. Štai kodėl pseudogrūdai atsiduria ant stalo net ten, kur kažkas ribojama: keto (kai kurie turi labai mažai įsisavinamų angliavandenių), begliutenėse (pseudogrūdai neturi gliuteno), autoimuninio protokolo ir kitose dietose.

Pseudogrūdai, nors išoriškai ir panašūs į tikruosius grūdus, skiriasi savo vidine struktūra – čia nerasime sėlenų, (bet galime rasti kietą, nevalgomą lukštą, pvz.: grikių arba gilių) todėl iš esmės nėra ir produktų, kurie būtų „ne viso grūdo“ – užrašas „viso grūdo grikių miltai“ yra viso labo marketingo jaukas patikliam prikėjui, panašiai kaip „alyvų aliejus be cholesterolio“.

Pseudojavų maistinės savybės pateikiamos lentelėje. Joje nėra gliuteno grafos, nes pseudojavai jo neturi.

  • AV – įsisavinami angliavandeniai. Tai glikemiją veikiantys angliavandeniai: krakmolai ir cukrūs. Nurodomas jų kiekis gramais 100 g sauso produkto.
  • SK – skaidulos. Tai neįsisavinami, glikemijos neveikiantys angliavandeniai. Jos sulėtina įsisavinamų angliavandenių absorbciją, tad kuo jų daugiau, tuo produktas palankesnis glikemijai. Nurodomas jų kiekis gramais 100 g sauso produkto.
  • B – baltymai. Nurodomas jų kiekis gramais 100 g sauso produkto.
  • R – riebalai. Nurodomas jų kiekis gramais 100 g sauso produkto.
  • EV – energetinė vertė. Nurodoma 100 g sauso produkto energetinė vertė kcal.
PseudojavaiProduktaiAVSKBREV

Grikiai

Balti grikiai, skrudinti grikiai, grikių miltai

62

10

13

3

343

Bolivinė balanda

Kvinoja, kinva

57

7

14

6

368

Burnočiai

Burnočio sėklos, amaranto miltai

58

7

14

7

371

Ispaniškasis šalavijas

Chia sėklos

7

35

17

31

486

Akacija

Akacijų sėklos, wattleseed

11

54

20

6

283

Kaip ir tikrieji grūdai, pseudogrūdai netrokšta būti suvalgyti, todėl juose irgi gausu antinutrientų: fitatų, saponinų, taninų, oksalatų ir kt. Verdant, daiginant, fermentuojant ir kitaip apdorojant dauguma jų suardomi. Šalavijo sėklos dažnai naudojamos termiškai neapdorotos – ir jose kaip ir visose sėklose yra nemažai oksalatų, kurie gali lemti inkstų akmenų formavimąsi. Tačiau šios sėklos brinkdamos suformuoja gelinį sluoksnį, kuris ne tik „išvalo“ žarnyną, bet ir apsaugo sėklą nuo pilno suvirškinimo. Tai reiškia, kad ir joje esantys antinutrientai pasišalina neabsorbuoti žarnyne16.    

Antroje dalyje sužinosime, kas yra gliutenas ir kokios ligos su juo siejamos.

Nuorodos:

  1. How Cheese, Wheat and Alcohol Shaped Human Evolution
  2. Identifying genetic variants that affect viability in large cohorts | PLOS Biology
  3. Cultivated einkorn wheat (Triticum monococcum L. subsp. monococcum): the long life of a founder crop of agriculture | SpringerLink
  4. Origin and taxonomy of wheat in the light of recent research
  5. Biological Changes in Human Populations with Agriculture
  6. Bioceres says GMO wheat gets OK from U.S. FDA | Reuters
  7. Presence of celiac disease epitopes in modern and old hexaploid wheat varieties: wheat breeding may have contributed to increased prevalence of celiac disease | SpringerLink
  8. Fonio | Diseases and Pests, Description, Uses, Propagation
  9. Pseudocereal - Wikipedia
  10. Ancient and modern grains, effects on human health: A first short review
  11. Ancient and Modern Cereals as Ingredients of the Gluten-Free Diet: Are They Safe Enough for Celiac Consumers? - PMC
  12. Profilaktiniai kraujo tyrimai. I dalis - Cukrinė Lapė
  13. Plant food anti-nutritional factors and their reduction strategies: an overview | Food Production, Processing and Nutrition | Full Text
  14. Antinutrients: Lectins, goitrogens, phytates and oxalates, friends or foe?
  15. Pseudocereals: A Novel Path towards Healthy Eating
  16. Are chia seeds really a superfood? And are chia seeds paleo? - Paleo Britain
Skip to content