Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.

Low carb ar keto?

Sūris

Turinys

Angliavandenių kiekio sumažinimas maiste

Jis gali labai pagerinti Jūsų diabeto (tiek T1, tiek T2) kontrolę. Tačiau kiek „mažai“ yra mažai?

Low Carb… O gal vadinkime tai lietuviškai – MAM – mažai angliavandenių maiste. Taigi, MAM tradiciškai vadinamos visos dietos, kuriose per parą suvalgomų angliavandenių kiekis neviršija 100 g, dažniausiai apsiribojant 40 – 60 g.

Keto dietose angliavandenių skaičius per parą yra minimalus – ne daugiau 20 g.

Tiek MAM, tiek Keto dietose angliavandeniai pakeičiami riebalais ir baltymais, tačiau Keto dietos labiau akcentuoja riebalus, nes būtent iš jų susidaro ketonai, kurie vietoj gliukozės naudojami kaip energijos šaltinis ląstelėse. Kadangi baltymai lengvai virsta gliukoze, Keto dietose jie ribojami taip pat – jie turėtų sudaryti ne daugiau kaip 25 % bendro kaloražo.

Procentinis santykisMAMKETO
Angliavandeniai15 – 30 %5 – 10 %
Baltymai15 – 30 %20 – 25 %
Riebalai40 – 70 %60 – 75 %
2000 kcal per parą dietojeMAMKETO
Angliavandeniai80 g20 g
Baltymai130 g110 g
Riebalai130 g165 g

Pasirinkite dietą pagal poreikius

Kuri dieta – MAM ar keto – Jums tinkamesnė, turėsite nuspręsti, atsižvelgdami į savo sveikatos būklę ir siekiamus tikslus. Jei sergate T2 diabetu, turite viršsvorį ir rezistenciją insulinui, keto dieta gali būti naudingesnė nei nedidelis angliavandenių kiekio maiste sumažinimas. Taip yra todėl, kad keto dietos pagrindinis principas – ketozė: būklė, kai organizmas energiją gauna iš ketonų. O jie susidaro iš riebalų – pirmiausia iš nuosavų riebalinio audinio atsargų. Kitaip tariant, kuo labiau apribojate angliavandenius ir baltymus (potencialų gliukozės šaltinį) maiste, tuo greičiau nyksta sukauptos riebalų atsargos. Tačiau turite atkreipti dėmesį į tai, kad angliavandenių turi ir daržovės. Todėl laikydamiesi labai griežtos keto dietos, Jūs neišvengiamai valgysite per mažai žalių, skaidulingų daržovių. O tai ilgainiui turės neigiamų pasekmių tiek Jūsų virškinimo sistemai, tiek bendrai sveikatai. Taigi, keto dieta neturėtų būti ilgalaikė – skirtingai nuo MAM, kuri kaip tik numato didelių kiekių daržovių ir skaidulų vartojimą.

MAM dietos yra tokios vertingos ne todėl, kad Jūs tiesiog nevalgote cukraus ir krakmolo, bet ir todėl, kad esate priversti pagalvoti, kokius angliavandenius valgysite. Duona, košės, miltiniai patiekalai, bulvės ir saldūs vaisiai „nesutelpa“ į numatytą 40 – 60 g angliavandenių per parą limitą. Tačiau į jį „telpa“ tai, kas aprūpina vitaminais, mikroelementais ir skaidulomis – daržovės, riešutai ir nesaldūs vaisiai / uogos. Kitaip tariant, MAM yra pilnavertė dieta visais sveikos, subalansuotos mitybos aspektais.

Cukraus, krakmolo ir skaidulų virsmo palyginimas
Cukraus, krakmolo ir skaidulų virsmo palyginimas.

Skip to content