Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.
0
0,00 
0 items
No products in the cart.

Kas yra JIF, I:A, ir kam jų reikia?

Per mažo jautrumo insulinui faktoriaus iliustracija

Turinys

Jautrumo insulinui faktorius

JIF (angl. ISF – Insulin Sensitivity Factor) – jautrumo insulinui faktorius. Jis apibrėžiamas taip: kiek mmol/l sumažėja glikemija, suleidus 1 V insulino. Keista, tačiau net ir dabar, kai jau visuotinai pripažįstama, kad diabeto kontrolė yra dinaminė, o ne statinė (t. y. insulinas derinamas prie kintančio maisto ir fizinio aktyvumo, o ne maistas ir fizinis aktyvumas pritaikomas nekintančioms insulino dozėms), JIF apskaičiuojamas pagal “šimto taisyklę”: 100 dalijamas iš insulino paros dozės ir gaunama, kiek mmol/l sumažės glikemija, suleidus 1 V insulino. Atleiskite, kaip? Jei aš šiandien valgiau MAM ir mano paros dozė 30 V, o vakar man norėjosi makaronų su sūriu ir bandelių, todėl insulino prireikė 45 V, na, o ryt numatytas žygis dviračiu iki Nidos, todėl reikės gal tik kokių 20 V, tai ar mano JIF kasdien skirtingas? Tikrai ne! JIF yra individualus, tačiau gana pastovus. Tiesa, kiekvieno žmogaus JIF gali būti (gali ir nebūti) skirtingas tam tikru paros metu, pvz.: ryte dažniausiai JIF yra gerokai mažesnis, nei po pietų, o naktį – didesnis nei dieną.

Insulino ir angliavandenių santykis

I:A (angl. I:C – Insulin Carb ratio) – insulino ir angliavandenių (AV) santykis. Jis parodo, kiek 1 V insulino geba “padengti” angliavandenių. Vėlgi, senose diabeto knygose minima 500 taisyklė: 500 padalinus iš paros insulino dozės gauname I:A. Kyla klausimas – kas tas skaičius 500? Tai teorinis kiekvieno iš mūsų kasdien suvalgomų ir kepenų pagaminamų angliavandenių skaičius gramais. Ui… Būna dienų, kai valgau mažiau nei 50 g angliavandenių per parą. Taip, MAM. Ir ką?

Kaip nustatyti JIF ir I:A?

Tikruosius JIF ir I:A nustatyti nėra sudėtinga. Užtenka nedidelio eksperimento (geriausia jį pakartoti keletą kartų ir išvesti rezultatų vidurkį. Taip pat pakartoti skirtingu paros metu). Jam reikalingas NGJ ar bent Libre sensorius ir pozityvus nusiteikimas. Esant stabiliai gliukozei ir neveikiant jokiam kitam insulinui, tik baziniam, suvalgome nedidelį angliavandenių kiekį. Pvz.: saldainį (10 g AV). Stebime, kiek kyla glikemija ir kada ji stabilizuojasi. Tarkime, kad nuo 5.8 mmol/l pakilo iki 8.2 mmol/l. Įsitikinę, kad glikemija stabili (nebekyla ir nekrenta), susileidžiame nedidelę korekciją. Pvz.: 0,5 V (tai individualu! – visi skaičiai yra tik pavyzdys). Stebime, kaip glikemija mažėja. Sulaukiame stabilumo. Tarkime, kad rezultatas 6.0 mmol/l. Štai ir turime svarbius skaičius (kaip jau minėjau, reikėtų šį testą pakartoti keletą kartų ir išvesti rezultatų vidurkį):

JIF=4,4 (nes 0.5 V insulino pamažino glikemiją 8.2-6.0=2.2 mmol/l, tai 1 V pamažintų 4.4 mmol/l)

I:A yra 1:20 (kadangi glikemija grįžo į pradinę būklę (prieš testą 5.8 mmol/l, po testo 6.0 mmol/l), o 10 g AV prireikė 0,5 V insulino, tai 1 V insulino atitinka 20 g AV).

Konkretaus saldainio angliavandenių poveikis: 8.2-5.8=2.4 mmol/l. Šis faktas praverčia koreguojant hipoglikemiją. Žinoma, kiekvienas maistas veikia skirtingai, todėl čia tik konkretaus saldainio poveikis.

Ir kas iš to?

JIF, deja, nėra “vieną kartą visiems laikams” nustatoma konstanta. Taip pat ir I:A. Net skirtingu paros laiku jie gali būti nevienodi. Dažniausiai mes pradedame intuityviai “žinoti”, kada ir kiek insulino reikia korekcijoms. Visai kas kita, kai naudojame closed loop sistemas. Loop algoritme JIF yra vienas reikšmingiausių faktorių. Todėl jį nustatyti teisingai yra labai svarbu. O kartą nustačius – susitaikyti su tuo, kad mėnulio fazės, magnetinės audros, sloga ar lietus Izraelyje gali viską imti ir pakeisti.

Nuotraukoje – tipiškas per mažo JIF vaizdas. Loop “galvoja”, kad jautrumas insulinui yra gerokai mažesnis, nei yra iš tikrųjų. Todėl organizuoja didesnius bazės kiekius (mėlyni stulpeliai). Glikemijai pradėjus kristi, loop išjungia bazę, o pradėjus kilti – vėl skaičiuoja su per mažu JIF. Dėl to gaunasi tipiškas “linksmųjų kalnelių” vaizdas.

Per mažo jautrumo insulinui faktoriaus iliustracija
Per mažo jautrumo insulinui faktoriaus iliustracija
Skip to content