Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.
0
0,00 
0 items
No products in the cart.

Ar žinote savo insulino veikimo trukmę?

Turinys

Insulino veikimo trukmė

IVT (angl. DIA – Duration of Insulin Action) – insulino veikimo trukmė. Jei paskaitysite bet kurio trumpo veikimo insulino informacinį lapelį, rasite parašyta, kad insulinas veikia apie 3 – 5 val.  Taip yra todėl, kad insulino veikimas nėra tiesinis: suleistas insulinas pradeda veikti po tam tikro laiko (Fiasp ir Lyumjev pasižymi trumpiausia poveikio pradžia, maždaug 5 – 10 min., kiti pradeda veikti lėčiau, maždaug po 20 – 40 min.), pasiekia efektyvumo maksimumą (piką) po maždaug 1 – 2 val., po to jo poveikis palaipsniui silpnėja. Štai gamintojo pateikiama insulino veikimo kreivė1:

Fiasp ir NovoRapid insulinų veikimo kreivė
Fiasp ir NovoRapid insulinų veikimo kreivė

Matome, kad gamintojas neteigia, jog po 300 min. insulino nebelieka. Grafike matome “uodegą”, kuri niekur nesibaigia, tačiau ir nėra ties nulio padala. Štai šitos “uodegos”, neįskaičiuotos ir nematomos, yra ta IVT dalis, kuri dažniausiai vertinama neteisingai.

Kaip nustatoma insulino veikimo trukmė laboratorijoje?

Tam naudojamas “gliukozės klampo” metodas (angl. glucose clamp2 study) – insulinas suleidžiamas tiriamiesiems, o automatinis infuzijos aparatas lašina į veną gliukozės tirpalą, tam, kad glikemija išliktų stabili. Kadangi insulino aktyvumas keičiasi, gliukozės infuzijos greitis kinta kartu. Grafinė to išraiška atspindi insulino veikimo profilį. Insulino veikimo pradžia laikomas taškas, kai gliukozės infuzijos greitis pradeda didėti, o pabaiga – kai grįžta į pradinį lygį. Tiriant su sveikais savanoriais, suleistas insulinas blokuoja kasą, t. y. ji pati neišskiria insulino. Tiriant su T1D sergančiais savanoriais tas pats efektas pasiekiamas tokiu būdu: tiriamiesiems infuzuojamas insulinas į veną (dažniausiai per naktį), kad glikemija būtų normali (į veną suleistas insulinas veikia staigiai (per 1 – 5 min.) ir trumpai, maždaug po 30 min. jo nebelieka. Niekada nebandykite to daryti patys!). Infuzija nutraukiama prieš pat tyrimą ar truputį vėliau (jei testuojamas ilgo veikimo insulinas). Tokiu būdu, suleistas tiriamasis insulinas neturi bazinio insulino fono. Remiantis šio tyrimo rezultatais, IVT vadinama atkarpa AB:

Insulino veikimo trukmė
Insulino veikimo trukmė

“Uodega” tampa nematoma, nes pasiekia tokį aktyvumo tašką, kai pradeda tiesiog kompensuoti bazinį poreikį (gliukozės infuzija nutrūksta, nes glikemija nebe krenta, o pradeda kilti). Tačiau realiomis sąlygomis bazė visada yra. Ir suleistas papildomas insulinas, su visa “uodega” veikia gerokai ilgiau:

Insulino veikimo trukmė
Insulino veikimo trukmė

Kas atsitinka, kai IVT vertinamas neteisingai?

Jei naudojate pompą su bolusų skaičiuokle (bolus calculator), galite sekti aktyvaus insulino kiekio kitimą organizme (AIO). Ir pagal tai programuoti papildomus ar korekcinius bolusus. Jei įvedate per trumpą IVT, bolusų skaičiuoklė neįskaičiuoja insulino “uodegų”, todėl insulinas “sluoksniuojasi”. Esant nedidelėms dozėms ir mažam JIF, neįvyksta nieko baisaus – dažniausiai žmogus net nesusimąsto apie tai, kaip iš tikrųjų ilgai veikia insulinas. Tačiau jei dozės didelės, problema išryškėja.3 Pvz.: jei suleista 10 V insulino, o IVT = 3 val., tai po 3 val. pompa rodys, kad AIO = 0. Įvedus IVT = 4, po 3 valandų pompa rodys AIO = 1,8 V, o jei IVT = 6, tai po 3 val. AIO = 4,7! Vadinasi, jei klaidingai manote, kad insulinas veikia tik 3 val., praėjus 3 valandoms po suleidimo ir esant aukštesnei glikemijai galite susileisti korekciją, net neįtardami, kad dar beveik 5 V insulino yra aktyvūs. Esate patyrę niekuo nepaaiškinamų hipoglikemijų? – Štai ir paaiškinimas.

Teisinga IVT tampa dar svarbesnė uždaro ciklo (closed loop) sistemose. Jų algoritmai visuose skaičiavimuose naudoja AIO, todėl jei Jūsų nustatyta IVT yra per trumpa, loop sistema nuolat neįskaičiuoja insulino, kurio realiai yra. Galiausiai tai pasireiškia hipoglikemijomis, kurių įprastai su uždaru ciklu neturėtų būti.

IVT yra individualus parametras, nes insulino veikimas priklauso nuo jį aktyvinančių ir ardančių fermentų aktyvumo.  Galima pabandyti ją testuoti. Tam reikia suvalgyti šiek tiek angliavandenių, pasiekti stabilų gliukozės lygį ir susileisti reikalingą korekciją. Po to stebėti, kiek ilgai insulinas mažins glikemiją. Deja, su mažomis insulino dozėmis (1 – 3 V) “pagauti uodegą” beveik neįmanoma, nes po maždaug 4 valandų ji pasimeta bendrame fiziologiniame “triukšme”. Naudojant didesnes dozes efektas ryškesnis, tačiau ir pats testas darosi sunkiau kontroliuojamas. Todėl dažniausiai IVT nustatoma tiesiog bandymų ir klaidų keliu, po truputį didinant ir stebint, kaip reaguoja skaičiuoklė ar loop algoritmas. Svarbu žinoti, kad didžiajai daliai loop vartotojų, IVT yra 6 – 7 val. (tik labai nedaugeliui 5 val.).

 

Nuorodos:

  1. www.fiasppro.com
  2. What are glucose clamps and why do we need them?
  3. Confusion Regarding Duration of Insulin Action
Skip to content