Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.
0
0,00 
0 items
No products in the cart.

Apie žoleles ir stebuklus

Dilgėlės

Turinys

Nors farmacinė botanika ir farmakognozija jau daug metų yra mano pomėgis bei aistra, šiuo metu retokai kalbu apie augalus. Ypač tuos, kurie susiję su diabeto terapija. Tam yra keletas labai svarbių priežasčių:

  1. Jokios vaistažolės ar jų arbatos negali visiškai atstoti medikamentinio T1 ar T2 diabeto gydymo.
  2. Fitoterapija gali būti pavojinga naudojant insuliną.
  3. Augalų poveikis negali būti įvertintas kiekybiškai, todėl gali būti neprognozuojamai per stiprus ar per silpnas.
  4. Gydymas arbatomis gali sukurti klaidingą iliuziją, kad vaistų, dietos ir fizinio aktyvumo paisyti nebereikia.

Vaistingieji augalai ir diabetas

Vaistingieji augalai nuo seno yra žmogaus maisto ir gydymo racione. Išmintingai naudojama fitoterapija gali būti puiki pagalbinė priemonė gydant įvairias ligas, pavyzdžiui, karščiavimą mažinančios ir prakaitavimą skatinančios liepų žiedų, aviečių ūglių arbatos tikrai padeda esant peršalimui. Tačiau fitoterapijos entuziastai ir (ypač) liaudies medicinos žinovai dažnai linkę pervertinti vaistinių augalų naudą arba nuvertinti jų naudojimo riziką – ir kalbant apie cukrinį diabetą ši problema yra labai opi. Taip, egzistuoja ne vienas šimtas (!) vaistinių augalų, kurie vienaip ar kitaip veikia gliukozės metabolizmą arba liaudiškai sakant „mažina cukrų“. Tačiau pagrindiniai diabeto tipai yra du ir kalbėti apie juos iš fitoterapinės perspektyvos reikia skirtingai.

– Ar gali kokia nors arbata pakeisti insuliną? – griežtai NE.

– Ar glikemiją mažinantis augalų poveikis yra pageidaujamas naudojant insuliną? – kartais taip, bet dažniausiai ne, nes augalų poveikis nėra prognozuojamas arba išmatuojamas, todėl gali sukelti netikėtą hipo- ar hiperglikemiją.

– Ar glikemiją mažinantis augalų poveikis yra pageidaujamas naudojant vaistus T2D gydymui? – kartais taip, tačiau arbata nepakeičia dietos ir fizinio aktyvumo būtinybės. Kitaip tariant, kad ir kokia „cukrų mažinanti“ būtų arbata, ji nesuteikia galimybės atsisakyti paskirto gydymo.

Atskirkime vertingą informaciją nuo melagienų

Labai svarbu suprasti dar ir tai, kad internetas išties pilnas ne tik šarlatanų patarimų (visi žinom anekdotinius cinamono ir ochros vandens receptų brukalus), bet ir rimtų mokslinių studijų, kurių rezultatai rodo, kad tam tikras augalinis preparatas išties yra efektyvus diabeto atveju (žemiau esančioje lentelėje kiekvienas augalas turi nuorodą į mokslinį straipsnį [2020 05 03]). Tačiau reikia atkreipti dėmesį į štai ką:

  1. Dažniausiai publikuojami straipsniai, kuriuose aprašomi tyrimai su pelėmis, kurioms dirbtinai (cheminėmis medžiagomis) sukeltas diabetas. Jų rezultatai nebūtinai galioja žmonėms, tiksliau, dažniausiai negalioja. Mokslininkai visada pradeda tyrimus nuo gyvūnų – ieško tiek galimo pageidaujamo, tiek toksiško poveikio apraiškų. Kai tokie tyrimai rodo gerus rezultatus, pereinama į kitą tyrimų stadiją, kur vaistiniai preparatai testuojami su žmonėmis (iš pradžių sveikais savanoriais, po to – su ligoniais). Džiaugtis, kad kažkas tinka pelėms, reikia atsargiai, o daryti išvadas apie poveikį žmogui – per anksti.
  2. Tyrimuose naudojami ne augalai, o jų ekstraktai. Labai svarbu yra tai, kokia medžiaga ekstrahuojamas augalas, kokia jos koncentracija ir kokia gauto ekstrakto veikliųjų medžiagų koncentracija.
    • Namų sąlygomis galime pasigaminti vandeninį ekstraktą (šaltą užpilą, arbatą arba nuovirą), tačiau veikliųjų medžiagų koncentracijos jame niekaip nepatikrinsime, nes tam reikalinga laboratorinė įranga.
    • Taip pat galime pasigaminti spiritinę tinktūrą arba ekstraktą – vėlgi nežinomos koncentracijos. Spiritinis ekstraktas, naudojamas moksliniams tyrimams, visada turi nustatytą alkoholio koncentraciją – tai gali būti 40, 60, 70, 80 % etanolis. Namuose daugelis žmonių naudoja paprasčiausią degtinę, kurios koncentracijos gali visiškai nepakakti norimai medžiagai išekstrahuoti.
    • Laboratorijose dažnai naudojami specifiniai ekstrahentai, pvz.: chloroformas, metanolis, eteris ir pan., kurie po to specialiais metodais pašalinami. Namų sąlygomis tokių ekstraktų pasigaminti dažniausiai tiesiog neįmanoma.
    • Tyrimuose dažnai naudojami standartizuoti ekstraktai – tokie, kuriuose pašalintos priemaišos, o veikliosios medžiagos koncentracija yra tiksliai žinoma ir visada vienoda. Užpylus žolę karštu vandeniu ar alkoholiu gauname daugybės augale esančių veikliųjų medžiagų tirpalą. Todėl visiškai naivu tikėtis, kad namuose pagaminta arbata veiks taip pat, kaip laboratorijoj pagamintas standartizuotas ekstraktas.
    • Specifiniai ekstrahentai naudojami tada, kai vandeniu ar etanoliu išgauti reikiamos medžiagos reikiamos koncentracijos neįmanoma arba kartu ekstrahuojasi nereikalingos ar net toksiškos priemaišos. Neišmanant fitochemijos galima padaryti daugiau žalos, nei naudos. Pavyzdys – naminė ginkmedžio lapų arbata. Specifinės ginkmedžio medžiagos (ginkgolidai ir bilobalidai), gerinančios atmintį ir smegenų kraujotaką, ekstrahuojasi vandeniu ir alkoholiu, tačiau kartu į tirpalą patenka ir toksinės ginkolinės rūgštys1. Jų nuodingumo pakanka, kad ginkmedžio neėstų jokie kenkėjai ir parazitai, žmogui jos gali sukelti alergijas, laboratoriniams gyvūnams – smegenų ląstelių žūtį2 (dėl suprantamų priežasčių didelių koncentracijų toksiškumas žmogui netiriamas). Ir jos puikiai patenka į arbatą. Kitaip tariant, namuose išsivirę ginkmedžio lapų arbatos, galite tikėtis ne atminties pagerėjimo, o intoksikacijos. Tuo tarpu vaistiniuose preparatuose iš ginkmedžio išskirtinai yra standartizuotas ekstraktas EGb 7613, kuriame ginkolinių rūgščių kiekis yra minimalus (ne daugiau 5 mcg/l). (Beje, maisto papildų gamintojai dėl standartizavimo nevargsta, nes tai brangu – atkreipkite dėmesį, kai kitą kartą pirksite ginkmedžio tablečių ar kapsulių vaistinėje).
  1. Visi gerai ištirti ir standartizuoti augalų ekstraktai, galintys padėti gydyti kokią nors ligą, parduodami vaistinėse. Interneto patarėjai, kaimo bobutės, naminiai užpilai ir liaudies medicinos lobiai yra tiesiog rizikinga (gerai jei ne žalinga) alternatyva. Visi reklaminiai skelbimai, kuriuose yra žodžiai „gydytojai Jums to nepasakys… žymus gydytojas rekomenduoja… farmacininkų slepiama tiesa… išgydo diabetą“ yra MELAGIENOS.

Kaip glikemiją gali veikti augalai?

Lentelėje išvardyti pagrindiniai poveikiai:

  1. Didina insulino išskyrimą kasos beta ląstelėse;
  2. Mažina insulino suardymą kepenyse ir inkstuose (slopina fermentą insulinazę);
  3. Mažina gliukoneogenezę ir glikogenolizę kepenyse arba didina glikogenezę;
  4. Didina jautrumą insulinui;
  5. Didina kasos beta ląstelių išgyvenamumą oksidacinio streso būsenoje, saugo jas nuo su(si)naikinimo;
  6. Veikia panašiai kaip insulinas;
  7. Lėtina gliukozės rezorbciją (dėl didelio skaidulų kiekio).

 

Augalas1234567
Aegle marmelos4 – saldusis belas+  +   
Agrimonia eupatoria5 – vaistinė dirvuolė+g    + 
Allium sativum6 – valgomasis česnakas+g     +
Aloe vera7 – tikrasis alavijas+ ++  +
Alangium salvifolium8 – šalavijinis alangis+  ++  
Annona muricata9 – dygliuotoji anona    +  
Annona squamosa10 – žvynuotoji anona+ ++   
Asparagus racemosus11 – standusis smidras+d     +
Bauhinia variegata12 – margasis pupūnas+d      
Biophytum sensitivum13 – jautrusis rūgštmynas+      
Boerhavia diffusa14 – gulsčioji glemžūnė+  ++  
Bougainvillea spectabilis15 – puošnioji bugenvilija   +   
Brassica nigra16 – juodasis bastutis+ ++   
Camellia sinensis17 – kininis arbatmedis+   +  
Cannabis18 indica, sativa – kanapė  +++  
Capsicum frutescens19 – krūminė paprika+    + 
Catharanthus roseus20 – rausvasis katarantas+ +++  
Citrullus colocynthis21 – kartusis arbūzas+d +    
Coccinia indica22 – slyvinė kokcinija+      
Cinnamon zeylanicum23 – ceiloninis cinamonas+  +  +
Cornus officinalis24 – vaistinė sedula+g   +  
Elephantopus scaber25 – šiurkščioji dramblotė+g  ++  
Enicostemma littorale26 – kartiklis+g    + 
Eriobotrya japonica27 – japoninė lokva+d      
Euccalyptus globulus28 – rutulinis eukaliptas+  ++  
Eugenia jambolana29 – slyvinis gvazdikmedis++     
Ficus bengalensis30 – bengalinis fikusas++ +   
Fermentuotos sojos pupelės31+  ++  
Ginkgo biloba32 – dviskiautis ginkmedis+g      
Glycyrrhiza glabra33 – paprastasis saldymedis+   +  
Gymnema sylvestre34 – miškinė pokštenė+  ++  
Helicteres isora35 – suktavaisis laupis   +   
Medicago sativa36 – mėlynžiedė liucerna+  +   
Momordica charantia37 – raukšlėtasis svaidenis+   +  
Mucuna pruriens38 – niežulinė aksompupė+      
Nigella sativa39 – sėjamoji juodgrūdė+      
Opuntia streptacantha40 – suktadyglė opuncija + + ++
Panax ginseng41 – kininis ženšenis+ ++   
Pandanus odorus42 – amarilinis pandanas+d +    
Prunella vulgaris43 – paprastoji juodgalvė+   +  
Psidium guajava44 – peruvinė gvajava   +   
Pterocarpus marsupium45 – rytinis koralmedis+   +  
Rehmania glutinosa46 – lipnioji remanija+ +    
Syzygium cumini47 – slyvinis gvazdikmedis++     
Selaginella tamariscina48 – eglūninė selaginelė+   +  
Smallanthus sonchifolius49 – valgomasis verpstinas+      
Teucrium polium50 – žilasis berutis+   +  
Tribulus terrestris51 – gulsčioji ragužė+      
Trigonella foenum-graecum52 – vaistinė ožragė+g  +  +
Urtica dioica53 – didžioji dilgėlė+g  ++ +
Zizyphus spina-christi54 – dygliuotasis zizifas+g      

Kas gali nutikti, kai augalai vartojami neteisingai?

Kaip matome, augalai išties gali padėti. Tačiau kas gali nutikti, kai jie vartojami aklai?

  • Augalinės medžiagos gali stimuliuoti insulino gamybą kasos ląstelėse įvairiai: (1) priklausomai nuo glikemijos (lentelėje +g); (2) priklausomai nuo dozės (lentelėje +d); (3) tiesiogiai. Dabar panagrinėkime diabeto situaciją. Savaime suprantama, kad kalbama TIK apie T2D, nes stimuliuoti galima tik kasą, kuri dar veikia. Taigi, T2D atveju insulino kraujyje dažniausiai yra daug, tačiau audinių jautrumas jam yra sumažėjęs. Augalinės, medžiagos, kurios veikia (1) būdu, gali padėti sumažinti glikemiją pavalgius. Tos, kurios veikia (2) būdu, padės tik tada, kai bus pasiekta efektyvi dozė – jos niekaip nenustatysime namų sąlygomis, todėl nesėkmės atveju arbata gali neveikti arba veikti per stipriai (sukelti hipo). Augalinės, medžiagos, kurios veikia (3) būdu, gali dar labiau padidinti ir taip didelę insulino koncentraciją kraujyje nevalgius, ir dar labiau pabloginti T2D būklę.
  • Augalinės medžiagos, kurios mažina insulino suardymą arba veikia kaip insulinas, gali lygiai taip pat bloginti T2D situaciją, nes jos savaime niekaip nesprendžia didelio insulino kiekio kraujyje problemos. Tuo tarpu T1D atveju jos apskritai gali būti pavojingos, nes gali pailginti suleisto insulino veikimo trukmę arba sustiprinti jo veikimą.
  • Augalinės medžiagos, didinančios jautrumą insulinui arba mažinančios gliukoneogenezę ir glikogenolizę, išties gali būti naudingos T2D, tačiau neatsakingai vartojant gali sukelti ir hipoglikemiją („nieko nevalgiau, arbatos atsigėriau, sode pasidarbavau ir staiga pasidarė bloga…“ – tikras pavyzdys iš gyvenimo). T1D atveju jos gali laikinai sumažinti bazinio insulino poreikį (dėl glikogenolizės slopinimo), o tai gali būti pavojinga.
  • Net ir labai saugios bei naudingos skaidulinės medžiagos turi būti vartojamos protingai, jei kartu naudojami vaistai, mažinantys glikemiją arba insulinas.

Pagrindiniai patarimai

  1. Vartokite augalus ir jų arbatas tik tada, kai esate tikri, kad puikiai valdote diabetą.
  2. Nelaukite stebuklų – jokios žolės nesumažins glikemijos, jei be saiko valgysite angliavandenius ir nejudėsite.
  3. Nevartokite jokių “cukrų mažinančių” arbatų ar maisto papildų nakčiai, nevalgę ar prieš fizinį krūvį.
  4. Jei naudojate insuliną, bet kokius augalinius preparatus vartokite su dvigubu atsargumu.
  5. Arbatoms rinkitės vietines žoles – jų pilni mūsų laukai ir miškai, ir jos nė kiek ne prastesnės už parvežtas iš Indijos ar Kinijos nežinomo veikimo žoles.
  6. Saugokitės sukčių, pardavinėjančių “stebuklingus” maisto papildus – jie nepagydys Jūsų diabeto, net nepalengvins, jiems rūpi tik Jūsų pinigai.

Nuorodos:

  1. Determination of trace amounts of ginkgolic acids in Ginkgo biloba L. leaf extracts and phytopharmaceuticals by liquid chromatography–electrospray mass spectrometry - ScienceDirect
  2. Ginkgolic acids induce neuronal death and activate protein phosphatase type-2C - PubMed
  3. EGb 761: ginkgo biloba extract, Ginkor - PubMed
  4. The effect of Aegle marmelos fruit extract in streptozotocin diabetes: a histopathological study - PubMed
  5. Molecules | Free Full-Text | Agrimonia eupatoria L. and Cynara cardunculus L. Water Infusions: Comparison of Anti-Diabetic Activities
  6. www.researchgate.net
  7. Improvement of glucose and lipid profile status with Aloe vera in pre-diabetic subjects: a randomized controlled-trial
  8. www.ukjpb.com
  9. Antidiabetic and antioxidant effects of Annona muricata (Annonaceae), aqueous extract on streptozotocin-induced diabetic rats - PubMed
  10. pdfs.semanticscholar.org
  11. Antihyperglycaemic activity of Asparagus racemosus roots is partly mediated by inhibition of carbohydrate digestion and absorption, and enhancement of cellular insulin action - PubMed
  12. jddtonline.info
  13. Chitkara University: Pharmacognostic Standardization of Biophytum Sensitivum Dc
  14. Anti-diabetic Effect of Boerhavia diffusa L. Root Extract via Free Radical Scavenging and Antioxidant Mechanism | SpringerLink
  15. SAGE Journals: Your gateway to world-class journal research
  16. Brassica Nigra: Ethopharmacological Review of a Routinely Used Co...: Ingenta Connect
  17. www.scirp.org
  18. The Role of Δ9-Tetrahydrocannabinol in Diabetes Mellitus - ScienceDirect
  19. onlinelibrary.wiley.com
  20. Therapeutic Efficacy of Catharanthus roseus in Type 1 and Type 2 Diabetes Mellitus in Wistar Rats | SpringerLink
  21. Citrullus colocynthis and Its Potential Role Against Diabetes and Its Complications - ScienceDirect
  22. pdfs.semanticscholar.org
  23. onlinelibrary.wiley.com
  24. diabetes.diabetesjournals.org
  25. www.researchgate.net
  26. Pharmacognosy of Enicostemma littorale: A review
  27. Hypoglycemic effects of a sesquiterpene glycoside isolated from leaves of loquat (Eriobotrya japonica (Thunb.) Lindl.) - ScienceDirect
  28. Attenuation of oxidative stress in streptozotocin-induced diabetic rats by Eucalyptus globulus | SpringerLink
  29. Antihyperlipidemic effect of Eugenia jambolana seed kernel on streptozotocin-induced diabetes in rats - ScienceDirect
  30. pdfs.semanticscholar.org
  31. Antidiabetic effects of fermented soybean products on type 2 diabetes - ScienceDirect
  32. The effect of 3-month ingestion of Ginkgo biloba extract (EGb 761) on pancreatic beta-cell function in response to glucose loading in individuals with non-insulin-dependent diabetes mellitus - PubMed
  33. Evaluation of anti-diabetic activity of glycyrrhizin-loaded nanoparticles in nicotinamide-streptozotocin-induced diabetic rats - ScienceDirect
  34. Gymnema sylvestre for Diabetes: From Traditional Herb to Future&#...: Ingenta Connect
  35. Effect of Helicteres isora bark extract on blood glucose and hepa...: Ingenta Connect
  36. Effects of aqueous extract of alfalfa on hyperglycemia and dyslipidemia in alloxan-induced diabetic Wistar rats in: Interventional Medicine and Applied Science Volume 8 Issue 3 (2016)
  37. www.liebertpub.com
  38. Evaluation of the anti-diabetic properties of Mucuna pruriens seed extract - PubMed
  39. Isulinotropic properties of Nigella sativa oil in Streptozotocin plus Nicotinamide diabetic hamster - ScienceDirect
  40. Nutritional and Therapeutic Applications of Prickly Pear Cacti - ScienceDirect
  41. Korean red ginseng (Panax ginseng) improves insulin sensitivity and attenuates the development of diabetes in Otsuka Long-Evans Tokushima fatty rats - ScienceDirect
  42. Antihyperglycemic effects of Pandanus amaryllifolius Roxb. leaf extract
  43. Prunella vulgaris L. active components and their hypoglycemic and antinociceptive effects in alloxan-induced diabetic mice - ScienceDirect
  44. Antidiabetic effects of extracts from Psidium guajava - ScienceDirect
  45. www.researchgate.net
  46. Hypoglycemic effect of Rehmannia glutinosa oligosaccharide in hyperglycemic and alloxan-induced diabetic rats and its mechanism - PubMed
  47. www.researchgate.net
  48. Anti-diabetic activity and potential mechanism of total flavonoids of Selaginella tamariscina (Beauv.) Spring in rats induced by high fat diet and low dose STZ - ScienceDirect
  49. www.scielo.br
  50. Hypoglycaemic effect of Teucrium polium: studies with rat pancreatic islets - ScienceDirect
  51. Efficacy of Tribulus Terrestris Extract on the Serum Glucose and Lipids of Women with Diabetes Mellitus
  52. www.researchgate.net
  53. Phytochemical, Anti-diabetic and Cardiovascular Properties of Urt...: Ingenta Connect
  54. www.researchgate.net
Skip to content