Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.

Tilžės vofeliai

9 porcijoms reikės:
  • 100 g migdolų miltų
  • 3 kiaušiniai
  • 150 g maskarponės
  • 50 g grietinėlės
  • 1 valg. š. lydyto sviesto
  • Saldiklis
  • Vanilė
  • Druska

Energetinė vertė:

192 kcal

Angliavandeniai:

1 g

iš jų cukrus:

1 g

        skaidulos:

2 g

Baltymai:

6 g

Riebalai:

18 g

iš jų sotieji:

8 g

iš jų nesotieji:

10 g

Vofeliai – tai Klaipėdos krašto lietuvininkų patiekalas, kuris Didžiojoje Lietuvoje painiojamas su čirviniais blynais. O tai nėra teisinga, nes tradiciniai Mažosios Lietuvos vofeliai yra ne kas kita, kaip vafliai (vok. Waffel, angl. Waffle, pranc. Gaufre) – tas pavadinimas yra baisiai senas ir kilęs iš frankų kalbos žodžio „wafla“, kas reiškė bičių korio akutę. Vokietijoje jie kepami nuo 15 a., o lietuvininkai pasiėmė iš vokiečių daug gerų dalykų, todėl ir vofelių receptą pasiskolino. Beje, kitur Lietuvoje jie paplito tik po Antrojo pasaulinio karo.

 

Vofeliams kepti reikia specialios geležinės keptuvės, bet kadangi jau XXI a., tai tiks ir elektrinė vaflinė. Lietuvininkai keptuvę tepdavo rūkytu lašiniu, kuris suteikia ypatingą kvapą ir skonį, o tradicinis receptas nuo Tilžės yra toks: 150 g miltų, 3 kiaušiniai, 125 g tirpinto sviesto, 100 g cukraus, vanilinis cukrus, druska, šiek tiek pieno (tešlos skystumui reguliuoti). Kiaušinių baltymai išplakami atskirai, o visa kita sumaišoma. Įmaišomi plakti baltymai ir kepami vafliai. Pertepimui plakta grietinėlė išmaišoma su grietinėlės sūriu ir cukrumi, dedama rūgščių vyšnių. Vafliai pertepami vyšnių kremu ir sudedami vienas ant kito. Pabarstoma cinamonu.

O čia mano variantas su mažai angliavandenių. Jei kam atrodo, kad tokiu būdu baisiai paniekinamas autentiškumas – ką gi. Lietuvininkai yra žmonės riktingi, sužinoję, kad galima vofelius padaryti sveikesnius, greičiausiai tokius būtų ir gaminę.

Maskarponė išplakama su kiaušinių tryniais, saldikliu, vanile, migdolų miltais. Įmaišomas ištirpintas lydytas sviestas ir grietinėlė. Baltymai išplakami su druska iki standumo ir įmaišomi į tešlą. Kepama vaflinėje. Jei pasinaudosite lietuvininkų patarimu ir patepsite ją rūkyto lašinio skūrele, Jūsų namuose pasklis toks aromatas, kad subėgs ir kaimynai vofelių ragauti. Beje, tam, kad vafliai išliktų traškūs, juos reikia atvėsinti „kabančius ore“ (aš naudoju groteles) – kad visa drėgmė turėtų išėjimą tiek iš viršaus, tiek iš apačios.

Prie vofelių galima patiekti vyšnių (braškių, aviečių, mėlynių) kremą (su saldikliu vietoj cukraus), ar ledus, ar šokoladą, ar kafiją.

P.s. Iš tokio kiekio tešlos išeina 9 keptuvės vofelių. Visoje tešloje yra apie 13 g angliavandenių. Taigi 1 porcija (5 širdelės) turi apie 1 g AV. Tuo tarpu 5 širdelėse iš tradicinės tešlos angliavandenių yra apie 10 g. O sustoti po penkių beveik neįmanoma…

Skip to content