Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.
0
0,00 
0 items
No products in the cart.

Naminis varškės sūris

Naminis varškės sūris su kmynais lėkštėje
Apie 2 kg svorio sūriui reikės:
  • 5 l pieno;
  • 1 l raugintų pasukų;
  • 1 kg sausos varškės;
  • 1 arb. š. druskos;
  • kmynų ar kitų prieskonių.

Energetinė vertė:

239 kcal

Angliavandeniai:

3 g

iš jų cukrus:

1,2 g

        skaidulos:

Baltymai:

23 g

Riebalai:

15 g

iš jų sotieji:

11 g

iš jų nesotieji:

4 g

Godelių kaime netoli Platelių ežero prabėgo gražiausios mano vaikystės vasarų dienos. Vienkiemis vidury miškų buvo tobulas: nulaužtos eglės viršūnėje perėjo gandrai, miške noko avietės ir dygo raudonikiai, prūde saulėkaitoje šildydavosi rąsto dydžio lydekos, vanduo į trobą atitekėdavo iš niekada neišsenkančio šaltinio, o ant stalo virtuvėje visada būdavo varškės sūrio. Čia pat padaryto iš čia pat primelžto karvės pieno.

Paskui viso to, deja, nebeliko.

Išliko atsiminimai apie sūrį – jo kvapą ir skonį. Tą sūrį darydavo iš šviežio pieno, gardindavo kmynais. Jis galėdavo savaitėmis būti šaldytuve ir jo skonis nuo to tik gerėdavo. Skaniausi būdavo jau visai apdžiūvę kampukai; juos būdavo galima pjaustyti milimetro storio riekutėmis, jokio trupėjimo ar kitų defektų.

Sūris kvepėdavo pievų gėlėmis ir žole – atrodytų, kas čia keisto, juk karvės ėda žolę, tai ir pienas ja kvepia. Bet nostalgiškų prisiminimų vedina išragavau šimtus kitų šeimininkių, iš kitų Lietuvos kaimų gamintų sūrių – kai kurie ryškiai atsidavė tvartu (kaip pasakytų mano kaime: “Liōb neplautās nagās milžt”), o kiti buvo tiesiog bekvapiai. Tiesą sakant, iš parduotuvinio pieno padarytas sūris dažniausiai yra bekvapis.  

Trys gandrai lizde ir vienas ore
Kaimo virtuvė
Karvė ir šuo pievoje
Pieno bidonai džiūna ant tvoros

Kai mano kaime dar buvo gaminamas sūris, aš buvau tik valgytoja, be jokio susidomėjimo pačiu procesu. Pamenu, kad dideliame puode šildavo pienas, po to į jį būdavo įpilama šiek tiek rūgštā peinā arba tiesiog įberiama citrinos rūgšties. Nedaug, kad tik sutrauktų, bet nepagadintų skonio. Nes sūris neliōb būt rūgštas. Atsiradusi varškė būdavo nukošiama, sumaišoma su druska ir kmynais bei sukratoma į sūrmaišį, o šis keliaudavo į sląstus. Ir jau po kelių valandų būdavo galima ragauti. Ištrauktas iš sūrmaišio sūris dar būdavo patrinamas druska.

Ir štai kai nebebuvo ko paklausti, kaip gi tiksliai gaminamas tas įstabusis sūris, man užgimė noras jį gaminti. Pirmiausia pagooglinau. Internetas yra pilnas keistų receptų, kartais aš net pagalvoju, kad žmonės dėl kažkokių sadistinių priežasčių specialiai surašo viską neteisingai. Varškės sūrio receptų yra apstu. Su kefyru, su jogurtu, su rūgpieniu. Pieną vos šildant ar užvirinant. Net su sviestu ir kiaušiniais!

Eksperimentus pradėjau nuo tų aprašymų, kurie labiausiai sutapo su mano prisiminimais. Po kokio penkto labai nevykusio sūrio namiškiai pradėjo šnairuoti, kad liōb užteks. Bet žemaitiškas kaimas man davė ne tik supratimą, kas yra skanus sūris, bet ir sočiai užsispyrimo.

Taigi, išmokau kelias svarbias pamoka:

  • Pieną užvirinus – sūris bus trupantis, sausas ir sprangus;
  • Pieną pašildžius per mažai – gaunasi tąsi varškės masė, kuri niekaip nevirsta sūriu;
  • Išrūgos geriausiai atsiskiria maždaug 80°C temperatūroje – kol įgudau naudojau termometrą ir tai labai pasiteisino;
  • Pienas iš parduotuvės stokoja baltymų, todėl galima pagudrauti ir į besiformuojančią varškę pridėti pirktinės sausos varškės;
  • Tačiau ją būtina pertrinti! – kitaip sūris bus “mozaikinis”;
  • Iš parduotuvinės pertrintos varškės gaunasi rūgšti nesąmonė;
  • Jei kas nors Jums sako, kad kažkas Jums nesigaus, atsakykite žemaitiškai: “Par vėsam ontrēp!”
Pienas sūrio gamybai
  • Tiksli sūrio gaminimo eiga yra tokia:
  • Pieną supilame į puodą ir vis pamaišant šildome. Maišyti reikia tam, kad netrauktų prie dugno ir neatsirastų degėsių prieskonis. Idealu būtų naudoti ką tik pamelžtą pieną, kvepiantį pievų gėlėmis ir žole, bet jei tokio nėra – tiks ir parduotuvinis. Kuo riebesnis pienas, tuo riebesnis sūris. Iš 2,5% riebumo pieno gaunasi maždaug  15% riebumo sūris, iš “natūralaus” 3,2% riebumo pieno – apie 20% riebumo sūris.
  • Kol pienas šyla, pasiruošiame varškę. Vėlgi, naudojant riebią varškę, sūris bus riebesnis ir minkštesnis, naudojant liesą – sausesnis ir kietesnis. Varškę galima pertrinti per sietelį, bet tai itin daug pastangų reikalaujantis procesas, todėl aš tiesiog patrinu su blenderiu. Tuo pačiu ir pasukas įmaišau. Vietoj pasukų galima naudoti rūgpienį ar net kefyrą.

  • Kai pienas sušyla iki 80°C, varškės ir pasukų mišinį atsargiai įmaišome ir dar truputį pašildome. Jokiu būdu negalima užvirinti! Po kurio laiko prasideda magija – atsiskiria skaidrios, geltonos išrūgos, o puodo paviršiuje susidaro varškės sluoksnis. Jo nedera labai išmakaliuoti, nes sūrio konsistencija taps trapi, todėl maišyti reikia itin atsargiai.
  • Kai visos išrūgos atsiskiria, nieko nelaukiant nukošiame varškę. Tam tinka didelis sietas su skylutėmis. Į karštą masę įmaišome druską, kmynus ar kitus priedus. Nuotraukose – sūrio su dilgėlėmis gamyba. Dilgėlės turi pieną sutraukiančių fermentų, todėl sūris gaunasi itin elastingas. Ir dailiai žalias 🙂
Dilgėlių priedas sūriui
Atsiskiria išrūgos
Atsiskyrusi varškė su dilgėlėmis

5. Galiausiai sūrio masę sukratome į sūrmaišį. Jų vis dar galima nusipirkti! Tam, kad iš jo viskas galutinai išvarvėtų, reikia paslėgti. Tam naudojami specialūs spaustuvai, aš tokius pasidariau iš dviejų medinių pjaustymo lentelių ir spaustuko. Galima ir tiesiog kuo nors sunkiu prispausti.

6. Sūrio slėgti daug valandų ar per naktį tikrai nereikia. Jei viskas padaryta teisingai, sūrio masė pati sulimpa, tad slėgimo tikslas – tik pašalinti vandenį. Labai ilgai laikant suspaudus, sūris tampa kietas ir sausas. Aš paprastai apsiriboju 1 val., išėmus iš spaustuvų sūris net nebūna visai atšalęs.

7. Belieka paviršių patrinti druska, galutinai atvėsinti ir galima ragauti!

Suspaustas sūris

Na, o toliau jau fantazijos reikalas. Labai skanus sūris gaunasi su džiovintais vaisiais ar uogomis (pvz.: abrikosais, spanguolėmis ar medlievomis), su česnakais, su čili, su žolelėmis… Bet skaniausias visgi su kmynais, kvepiantis pievų gėlėmis ir žole.

Skanaus! 

Skip to content