Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.

Be jų nebūna Kalėdų – kūčiukai ir aguonų pienas

Kūčiukams:
 • 250 g maskarponės;
 • 50 g sviesto;
 • 2 kiaušiniai;
 • 300 g migdolų miltų;
 • 10 g bulvių skaidulų arba gysločio luobelių;
 • Saldiklio pagal skonį;
 • 100 g aguonų;
 • 25 g mielių;
 • 10 g cukraus;
 • 10 g kukurūzų (arba kvietinių) miltų;
 • 1 arb. š. šilto vandens.
Aguonų pienui:
 • 400 g aguonų;
 • Saldiklio pagal skonį;
 • Vandens.

Energetinė vertė:

387 kcal

Angliavandeniai:

6 g

iš jų cukrus:

2 g

        skaidulos:

4 g

Baltymai:

12 g

Riebalai:

35 g

iš jų sotieji:

11 g

iš jų nesotieji:

24 g

Kiek save atsimenu, Kūčių vakarui kepdavom „šližikus“ (vėliau kalbininkai juos pervadino kūčiukais – taip dar gražiau). Mama užmaišydavo mielinę tešlą, o man tekdavo ją paversti mažyčiais rutuliukais ir tvarkingai (anot tėvo – „kvadratiniu lizdiniu būdu“) išdėlioti skardoje. Ta mielinė tešla, aišku, būdavo su gerais kvietiniais miltais ir cukrumi, bet tikrąjį, su niekuo nesupainiojamą skonį kūčiukams suteikia būtent mielės ir aguonos. Vadinasi, norint per Kūčias neskaičiuoti kūčiukų angliavandenių, tereikia kažkuo pakeisti kvietinius miltus. Pasirodo, tai visiškai įmanoma!

Pirmiausia puodelyje sutriname mieles (naudoju gyvas, nors galima ir džiovintas) su cukrumi, miltais ir šiltu vandeniu. Mielės minta cukrumi! Joms nieko verti migdolų miltai ir kiti mažai angliavandenių turintys produktai. Todėl galite visiškai negalvoti apie tuos 10 g cukraus – jei neskubėsite kepti ir leisite mielėms kaip reikiant pasidauginti, jos tą cukrų suris ir dar kukurūzų miltais užsikąs. O jų gyvybinės veiklos produktas – angliarūgštė – gražiai išpurens tešlą. Beje, naudoju nedidelius kiekius būtent kukurūzų miltų dėl gliuteno netoleravimo. Jei tokių problemų neturite, galite naudoti ir kvietinius. Mielių košelę pastatykite kur nors šiltai.

Kol mielės užsiima savais reikalais, puode maišydami pašildykite maskarponę ir sviestą, kol masė taps vientisa. Įmuškite kiaušinius, supilkite saldiklį, įmaišykite bulvių skaidulas (tai ta bulvių dalis, kuri lieka pašalinus krakmolą. Puikiai pakeičia miltus, bet negalima persistengti su kiekiu, nes kepiniai taps sprangūs). Jei jų neturite – tiks gysločio luobelės, ksantanas ar panašūs tirštikliai. Jei nieko tokio neturite – irgi ne bėda, kūčiukai vistiek iškeps, gal tik ne tokie purūs. Galiausiai įmaišykite mieles ir maždaug pusę migdolų miltų. Puodą uždenkite ir pastatykite šiltai – tam tinka karšto (tik ne verdančio!) vandens vonelė, radiatorius, užpečkis ir panašios malonios vietos.

Palaukite mažiausiai pusvalandį, o geriausiai – bent 2 val., kol mielės galutinai suvalgys cukrų ir prigamins anglies dioksido. Tada įmaišykite likusius migdolų miltus ir aguonas. Tešla neturi būti kočiojama, užteks, kad iš jos suformuoti kūčiukai laikytų formą ir netežtų. Sviestuotomis  (arba kokosų aliejumi pateptomis) rankomis darykite mažus rutuliukus ir dėkite į sviestu pateptą kepimo skardą. Kepkite 160 C laipsnių orkaitėje apie 10-12 min.

Antras nepakeičiamas Kūčių stalo atributas yra aguonų pienas. Anksčiau jo gamyba buvo neblogas kantrybės išbandymas, nes išbrinkusias aguonas reikėdavo kelis kartus malti mėsmale. Dabar visą darbą padaro bet kuris blenderis ar kokteilių plaktuvas. Tiesiog užvirinkite vandenį ir juo užpilkite aguonas – kuo gausiau, tuo geriau, nes tą vandenį vistiek teks išpilti. Pamaišykite, palaukite, kol visos aguonos nusės ant indo dugno ir vandenį nupilkite – greičiausiai jis bus gana nešvarus. Tada užvirinkite naują porciją vandens ir vėl užpilkite aguonas taip, kad visas apsemtų ir dar truputį. Pamaišykite ir palikite bent 30 min. (galima tai padaryti vakare ir palikti per naktį). Po to viską supilkite į kokteilinę ir malkite, kol pabals. Kai viskas taps panašu į pieną, perkoškite per sietelį ir pasaldinkite pagal skonį. Toks pienas būna tirštas, švelnus ir nepaprastai skanus. Žinoma, galite jį praskiesti šaltu virintu vandeniu, bet nepersistenkite. Aguonų pieną laikykite šaldytuve.

Gražių ir sveikų šventų Kalėdų!

P. s. lentelėje pateikiama 1 porcijos kūčiukų maistinė vertė. Iš nurodytų produktų gaunasi apie 10 porcijų kūčiukų. Aguonų pieno maistinė vertė priklauso nuo sėklų susmulkinimo, praskiedimo ir kitų veiksnių. 100 g aguonų sėklų turi apie 3 g angliavandenių, 20 g baltymų ir apie 42 g riebalų, tačiau tik dalis šių medžiagų patenka į aguonų pieną (daugiausia riebalų). Bet kokių atveju, jei aguonų pieno nesaldinsite cukrumi, angliavandenių jame beveik nebus.

Skip to content