Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.
0
0,00 
0 items
No products in the cart.

Kai norisi skraidyti

Lapė

Turinys

Lapės instrukcija besiruošiant kelionei lėktuvu

Eidami pro saugumo patikrą – įsitikinkite, kokia tiksliai procedūra Jūsų laukia

Dažniausiai Europos oro uostuose naudojami paprasti metalo detektoriai (tos cypiančios arkos). Jie niekaip nekenkia insulino pompoms ir sensoriams, todėl galite nieko nesibaiminti. Visada perspėkite saugumo patikros darbuotojus, kad turite pompą ir sensorių. Jie tikrai žino, kas tai yra. Žinokite, kad jokiomis aplinkybėmis NEPRIVALOTE šių prietaisų atjungti ir nusiimti. Jei koks pirmą dieną dirbantis saugumo patikros darbuotojas to reikalauja – paprašykite pakviesti viršininką. Elkitės ramiai ir užtikrintai – pompa yra Jūsų gyvybę palaikantis prietaisas, o ne šiaip kokia užgaida. Jei keliaujate JAV ar UK vietoj metalo detektorių susidursite su Body scanner. Šie skaneriai yra dviejų tipų. Pirmasis – milimetrinių bangų skaneris – yra uždara stiklinė kabina, į kurią įėjus prašoma stovėti iškeltomis rankomis. Antrasis – rentgeno skaneris. Juo gaunama rentgeno spindulių apšvitos dozė yra 1/10 tos dozės, kurią gauname krūtinės ląstos tyrimo rentgeno aparatu metu. Pirmieji gali būti „mirtini“ pompoms. Pompų gamintojai apie tai perspėja vartotojo instrukcijose. Taigi, jei oro uoste matote kūno skanerį, informuokite saugumo patikros darbuotojus, kad negalite būti juo tiriami. Oro uostų saugos tarnybų instrukcijose numatyta, kad insulino pompų turėtojai TURI TEISĘ reikalauti kitokios patikros – metalo detektoriumi, rankiniu „apčiupinėjimu“ ir pan. Žinokite tai ir reikalaukite gerbti Jūsų ir Jūsų pompos saugumą. Nepasiduokite provokacijoms „visi eina su pompom ir nieko nenutinka“. Gal kažkam ir nenutinka. O jei nutiks?

Pasirūpinkite gydytojo pažyma

Prieš kelionę pasirūpinkite gydytojo pažyma, kad Jums reikalingas insulinas, Jūs nešiojate insulino pompą ir ji negali būti tiriama jokiu X-ray (Rentgeno) aparatu. Oro uostų darbuotojai turi teisę jos pareikalauti, net jei niekada ir nereikalauja. Nėra jokių nustatytų pažymos formų. Žinoma, nieko neįtikins pažyma, parašyta lietuviškai. Lapė paruošė standartišką anglišką variantą – galite parsisiųsti, užpildyti ir duoti savo gydytojui pasirašyti bei antspauduoti. Pažymą rasite čia. JAV oro uostuose kartu su gydytojo pažyma pravers speciali kortelė, kurią galima atsispausdinti čia.

Insulino atsargas, pompos priedus ir sensorius vežkitės tik rankiniame bagaže

Insulinas, kaip ir kiti skysti vaistai, sudaro išimtį „skysčių maišelio“ turiniui. T.y. jo nereikia dėti į tą 1 litro permatomą maišiuką, kur nueina visi kvepalai, kremai, lūpdažiai, dantų pasta ir kiti dalykai. Protingiausia susidėti jį į atskirą permatomą maišelį kartu su kitais vaistais (jei tokių turite) ir pateikti darbuotojams. Drąsiai leiskite insuliną per rentgeną. Šiais laikais daugelis injekcinių vaistų sterilizuojami būtent Rentgeno spinduliais (radiacija toks dalykas – kenkia tik gyvoms ląstelėms, o ne cheminėms medžiagoms). Jokiu būdu nedėkite insulino ir kitų diabeto priežiūros reikmenų į registruojamą bagažą. Net jei jis nepasimes, jo nepavogs ir nesupainios, 11 km aukštyje, kur skraido lėktuvai, nėra labai šilta (apie -50o C), o lėktuvo bagažo skyrius nėra nei šildomas, nei labai izoliuotas. Kaip žinia, net 0o C insulinui jau yra kritinė temperatūra. Žema temepratūra taip pat pavojinga ir sensoriams bei transmiteriams (tiksliau, jų maitinimo elementams). Pompos priedams šaltis nekenkia. Bet būtinai turėkite bent kažkiek jų ir rankiniame bagaže. Nes jei Jūsų registruotas bagažas vietoj Austrijos nuskris į Australiją, bus daug nereikalingų rūpesčių. Jei keliaujate ne vienas, dalį savo atsargų galite duoti bendrakeleiviui (sutuoktiniui, draugui).

Jei Jūsų insulinas ampulėse, turėkite bent vieną peną ir adatą

Jei Jūsų insulinas ampulėse, turėkite bent vieną peną ir adatą, kad galėtumėte išsisukti, jei su pompa įvyks kas nors netikėto. Prieš kelionę apgalvokite, ar šalyje, į kurią skrendate, bus galimybė gauti pagalbos, jei pompa suges. Nepamirškite pompos baterijų. Net jei Jūsų pompoje paprasta AA baterija, vargu, ar rasite jai pamainą lėktuve (jei netikėtai išsikraus), o ir atskridus vidury nakties į kokį nors Azijos užkampį gali būti sunku ją gauti.

Kai jau įsitaisėte krėsle, o lėktuvas ruošiasi kilti, sustabdykite ir atjunkite pompą

Insuline, kaip ir visuose žemiškuose skysčiuose, yra ištirpusio oro. Mikroskopinių dujų burbuliukų mes nematome, nejaučiame ir jie mums niekaip nekenkia. Tačiau lėktuvui kylant slėgis salone šiek tiek sumažėja (žinoma, slėgio išlyginimo sistemos lėktuvuose yra, beje, labai nevienodo efektyvumo), todėl burbulai išsiplečia. Jie stumia insuliną ir nors pompos stūmoklis nejuda, Jūs gaunate papildomą mažą bolusą (apie 1.0 – 1.4 vv). Beje, kuo pilnesnis rezervuaras, tuo šis kiekis didesnis. Todėl geriausia prieš skrydį palikti rezervuare tik tiek insulino, kiek prireiks skrydžiui su galimais vėlavimais (geriausia iki 100 vv). Kai tik lėktuvas pakylą į reikiamą aukštį ir saugos diržų ženklas užgęsta, o panelės pradeda stumdyti vežimėlius su valgiais, gėrimais ir kitom pagundom – prisekite ir pajunkite pompą. Jei naudojate uždaro ciklo (closed loop) dirbtinės kasos sistemą, nepamirškite įjungti Bluetooth (skrydžio režimas telefone jį išjungia, bet galima prijungti atskirai).

Jei kas nors įvyko ore ir iškrito deguonies kaukės – atjunkite pompą

Ekstremaliose situacijose kabinos slėgis gali staiga pasikeisti. Lėktuvo avarija gali būti mažiau pavojinga, nei hipoglikemija.

Matuokite glikemiją

Jei dar nenaudojate sensoriaus, viso skrydžio metu dažnai matuokite glikemiją.

Jei keliaujate per laiko juostas, pompos laikrodį persukite dar lėktuve

Jei naudojate uždaro ciklo (closed loop) dirbtinės kasos sistemą, to nedarykite. Pompos laikrodį perstatys pati sistema, kai tik laikas pasikeis telefone, arba padarysite tai rankiniu būdu ant žemės.

Kai lėktuvas pradeda leistis, vėl atjunkite pompą

Šįkart procesas yra atvirkštinis – slėgis padidėja, burbulai susitraukia ir rezervuare susidaro lengvas vakuumas. Jei pompos neatjungsite, ant žemės apžiūrėję infuzijos vietą, galite aptikti net kraujo kateteryje. Kai po kojomis pajusite žemę, prieš pajungdami pompą nuleiskite porą vienetų į orą.

Mėgaukitės. Kelionės yra vienas nuostabiausių dalykų gyvenime.

P.s. Lietuvos oro uostai pradeda bendradarbiavimą su tarptautiniu socialiniu projektu „Nematomos negalios Saulėgrąža“ (angl. The Hidden Disabilities Sunflower). Juo siekiama padėti nematomas negalias turintiems žmonėms lengviau įvardinti savo poreikius, o oro uosto darbuotojams – atpažinti keleivius, kurių negalia nėra iškart pastebima ir laiku suteikti reikiamą pagalbą.

Skip to content