Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.
0
0,00 
0 items
No products in the cart.

Apie moterišką ir vyrišką diabetą

Adomas ir Ieva. Lukas Kranachas Vyresnysis.

Turinys

Žinome, kad diabetas būna cukrinis ir necukrinis, pirmo arba antro tipo, dar nėščiųjų, genetinis, LADA… Bet retai kada kalbama apie tai, kad vyrų ir moterų diabetas yra skirtingas. Kaip skirtingos pačios biologinės lytys – ir tai nėra vien tas išorinis skirtumas, apie kurį ką tik pagalvojote.

Skirtumus lemia hormonai

Kas lemia, kad moteris yra moteris, o vyras – vyras? Viskas prasideda nuo to čempiono spermatozoido, kuriam pavyksta apvaisinti kiaušialąstę ir padovanoti jai savo lytinę chromosomą: jei tai X – bus moteris, jei Y – vyras. Kiaušialąstės visada turi tik X chromosomą, taigi jos šioje loterijoje nieko nelemia. Įvykus chromosomos dovanojimo (t. y. apvaisinimo) aktui, kiekvienas sveikas moteriškas embrionas turi XX, o vyriškas – XY chromosomų porą. Toliau viskas vyksta pagal genetinį planą: embrionui vystantis formuojasi lytinės liaukos ir gaminami lytiniai hormonai: androgenai (vyriškieji), estrogenai (moteriškieji) ir progestogenai. Jie pradeda savo veiklą ankstyvose nėštumo stadijose, o apie 23-ią nėštumo savaitę sveikai besivystančių berniukų testosterono lygis jau būna 5-6 kartus didesnis negu mergaičių.

Nors tradiciškai lytiniai hormonai skirstomi į moteriškus ir vyriškus, visų trijų tipų hormonų yra tiek vyrų, tiek moterų organizme – tačiau skirtingais santykiais. Visi steroidiniai hormonai, taip pat ir lytiniai, sintetinami iš cholesterolio:

Steroidinių hormonų biosintezė
Steroidinių hormonų biosintezė

Progestogenai (progesteronas P4 ir kt.) – tai lytiniai hormonai, labiausiai susiję su nėštumu. Jie paruošia gimdos gleivinę, reguliuoja nėštumo eigą, saugo nuo persileidimo, slopina motinos imuninę sistemą, taip apsaugodamas vaisių, paruošia gimdymui ir laktacijai. Juos gamina kiaušidės ir (nėštumo metu) placenta. Vyro organizme progestogenai dalyvauja spermos gamyboje ir testosterono sintezėje. Progestogenai yra estrogenų antagonistai (t. y. jų veikimas priešingas), be to, jie pasižymi tam tikru androgenišku veikimu moterims. Progestogenai sukelia priešmenstruacinio sindromo simptomus: blogą nuotaiką, depresiją, raumenų skausmus, vandens susilaikymą. Progesteronas mažina jautrumą insulinui1.

Androgenai (testosteronas, dihidrotestosteronas, androstenedionas, androsteronas ir kt.) – tai vyraujantys vyro organizmo lytiniai hormonai. Juos daugiausia gamina sėklidės, žymiai mažiau – antinksčių žievė. Moters kiaušidės ir antinksčiai taip pat gamina šiek tiek androgenų. Androgenai lemia pagrindinius vyro požymius:

  • Antrinių lytinių požymių formavimąsi paauglystėje (penio augimą, Adomo obuolio išryškėjimą, balso tembrą, veido plaukuotumą, pečių platėjimą, raumenų ir kaulų masės bei jėgos augimą);
  • Libido, spermos kokybę, erekciją;
  • Mažina riebalinio ir didina raumeninio audinio augimą (veikia anaboliškai);
  • Skatina raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) gamybą;
  • Psichologines ypatybes: siekį valdyti ir kontroliuoti, iniciatyvą, kovingumą;
  • Didina jautrumą insulinui2.

Estrogenai (estronas E1, estradiolis E2, estriolis E3 bei tik nėštumo metu gaminamas estetrolis E4) – tai vyraujantys moters organizmo lytiniai hormonai. Jie daugiausiai gaminami kiaušidėse, placentoje, o nedideliais kiekiais – antinksčių žievėje, riebaliniame ir raumeniniame audinyje. Nedidelius estrogenų kiekius gamina ir vyrų sėklidės.  Moters organizme estrogenai lemia:

  • Antrinių lytinių požymių formavimąsi paauglystėje (krūtų augimą, klubų platėjimą, riebalinio audinio persiskirstymą, aukštą balso tembrą);
  • Folikulų brendimą kiaušidėse ir visų moters reprodukcinių organų darnų funkcionavimą;
  • Riebalų kaupimą klubų, šlaunų ir sėdmenų srityse;
  • Kaulinio audinio tvirtumą;
  • Didina specifinių baltymų gamybą kepenyse;
  • Palaiko skysčių balansą;
  • Didina odos riebalų ir kolageno gamybą;
  • Dalyvauja cholesterolio apykaitoje ir apsaugo kraujagysles nuo aterosklerotinių pakitimų;
  • Didina serotonino ir endorfinų poveikį smegenyse, todėl gerėja nuotaika, emocijos;
  • Didina jautrumą insulinui3.

Kaip kinta hormonų kiekis organizme?

Kaip jau minėta, lytinių hormonų sintezė prasideda dar embriono stadijoje. Kūdikystėje ir vaikystėje jų lygis didėja nežymiai, be to, vyrauja ne tokios aktyvios formos – berniukams iki brendimo sintetinamas tik androsteronas, kuris yra 7 kartus silpnesnio poveikio nei testosteronas; Paauglystėje, brendimo laikotarpiu (mergaitėms nuo 10 m., berniukams nuo maždaug 13 m. amžiaus) hormonų produkcija staiga išauga. Reprodukcinio amžiaus žmonės turi daugiausiai lytinių hormonų. Apie 50 metų amžiaus moterims prasideda menopauzė – estrogenų kiekis pradeda drastiškai mažėti. Tuo tarpu vyrams androgenų kiekis mažėja pamažu. Supaprastintai gyvenimo eigoje vykstantys hormonų pokyčiai atrodo taip:

Supaprastintas gyvenimo eigoje vykstančių hormonų pokyčių grafikas
Supaprastintas gyvenimo eigoje vykstančių hormonų pokyčių grafikas

Be šio kitimo, lytiniai hormonai pasižymi cikliniais svyravimais – ir tai yra įdomiausia šios istorijos dalis. Kaip įprasta žinduolių organizme, viską reguliuoja smegenys. Jose yra darinys, vadinamas pagumburiu4 (nes įsitaisęs po gumburu5) – tai vieta, kur vykdoma tiek nervinių, tiek endokrininių (hormoninių) funkcijų kontrolė. Pagumburis gamina medžiagas, vadinamas liberinais – jų yra daug ir įvairių, bet šioje temoje svarbiausias yra gonadoliberinas (arba gonadotropinis hormonas, angl. gonadotropin-releasing hormone, GnRH). Gonadoliberino taikinys yra žirnio dydžio šalia pagumburio įsitaisiusi liauka – hipofizė6. Hipofizė yra smegenyse, nors net nėra smegenų dalis – tai hormonų laboratorija. Ji galima net 9 rūšių hormonus (pvz.: augimo hormoną, skydliaukę stimuliuojantį hormoną TTH, antinksčius stimuliuojantį hormoną ir kt.). Gonadoliberinas paskatina hipofizę gaminti du iš jų: liuteinizuojantį hormoną (LH) ir folikulus stimuliuojantį hormoną (FSH). Pastarieji sąveikauja su lytinėmis liaukomis ir tiesiogiai arba netiesiogiai skatina lytinių hormonų sintezę. Lytinių hormonų koncentracijos padidėjimas kraujyje neigiamai paveikia pagumburį – gonadoliberino sekrecija sumažėja. Visa šita painiava vadinama neigiama grįžtamojo ryšio reguliacija.7

Lyg to būtų maža, pagumburis dar pasižymi ir veikimo pulsais. Tai gudrus evoliucijos sprendimas, leidžiantis garantuoti, kad normaliomis sąlygomis organizmas funkcionuos tvarkingai, o sintezės ir ardymo procesai išliks pusiausvyroje. Kadangi vyrams nereikia rūpintis palikuonių išnešiojimu ir gimdymu, jų pagumburis dirba gana pastovaus dažnio pulsais, kurių amplitudę didina seksualinis sujaudinimas bei miegas. Štai dėl ko testosterono koncentraciją suaugusio vyro organizme didėja nakties miego metu, maksimali būna pabudus, o dienos metu pamažu mažėja. Įdomu tai, kad testosterono ciklas nėra cirkadinis – tai yra ne nakties ir dienos kaita skatina jo koncentraciją kisti. Testosterono ciklą indukuoja miegas8, tiksliau jo REM (ang. rapid eye movement – greitų akių judesių) fazė. Tai miego fazė, kurios metu sapnuojame, padažnėja pulsas ir kvėpavimas. Kuo ilgiau (valandomis) trunka miegas – tuo ilgesnės REM fazės. Prieš rytą sapnai ilgiausi, nes REM trunka iki 30 min. Jei vyras chroniškai neišsimiega arba turi miego ritmo sutrikimų, jo testosterono lygis mažėja.

Tuo tarpu moterims gamta nepagailėjo iššūkių, todėl jų pagumburio pulsų dažnis ir amplitudė yra nepastovūs ir kinta priklausomai nuo menstruacinio ciklo fazės. Dėl to ir moteriškų lytinių hormonų lygis kinta:

  • Po mėnesinių estrogenų kiekis dėl pagumburio pulsų dažnėjimo nuolat didėja ir pasiekia maksimumą prieš ovuliaciją;
  • Per ovuliaciją estrogenų kiekis pradeda mažėti, todėl dėl neigiamo grįžtamojo ryšio pagumburis išskiria daugiau gonadoliberino;
  • Pradeda didėti progesterono lygis ir pasiekia maksimumą prieš pat menstruacijas;
  • Estrogenų lygis taip pat didėja, bet ne taip stipriai, kaip ciklo pradžioje;
  • Dėl neigiamo grįžtamojo ryšio pagumburis išskiria mažiau gonadoliberino;
  • Prasidėjus mėnesinėms tiek estrogeno, tiek progesterono lygis krenta ir viskas kartojasi iš pradžių.
Moteriškų lytinių hormonų kitimo grafikas
Moteriškų lytinių hormonų kitimo grafikas

O dabar grįžkim prie diabeto

Iš viso to, ką aptarėme, išvados padaromos nesunkiai. Vyriškas diabetas yra žymiai paprastesnis. Vyrai su normaliu androgenų kiekiu ir jų cikliniu paros svyravimu niekada nesupras, ką reiškia moters ciklo metu kintantis jautrumas insulinui. Moterys yra jautresnės insulinui pirmoje ciklo fazėje – kol yra daug estrogenų. Ovuliacijos metu dėl sumažėjusio estrogenų kiekio jautrumas insulinui gali sumažėti. Antroje ciklo fazėje veikia progesteronas, kuris jautrumą insulinui mažina, tačiau vėl didėjantis estrogenų kiekis dar sugeba jo poveikį atsverti. Mėnesinių pradžia su “hormonų duobe” gali reikšti arba jautrumo padidėjimą (nes sumažėjo progesterono), arba sumažėjimą (nes sumažėjo ir estrogenų) – tai labai individuali reakcija.

Lytinių hormonų sekrecijos sutrikimas reiškia ir jautrumo insulinui sumažėjimą ir didesnę nutukimo, metabolinio sindromo bei antro tipo diabeto riziką:9

  • Androgenų kiekio sumažėjimas vyrams;
  • Estrogenų kiekio sumažėjimas moterims;
  • Androgenų kiekio padidėjimas moterims;
  • Estrogenų kiekio padidėjimas vyrams;
  • Anabolinių steroidų vartojimas dėl neigiamo grįžtamojo ryšio sutrikimo;
  • Hormonų terapija vėžio atveju.

Pabaigai – apie šokoladą (skirta vyrams)

Jei Jūsų dama staiga sužvėrėjo, nuliūdo ir tapo “neliečiama”, gali padėti šokoladas. Ne šiaip koks saldainis, o geras, kokybiškas, juodas šokoladas! Gali būti karštas ir su grietinėle. Štai mokslinis to paaiškinimas:

  • Dėl sumažėjusio estrogenų kiekio smegenyse sumažėja serotonino ir endorfinų lygis – todėl atsiranda depresyvi nuotaika ir padidėjęs jautrumas viskam, ypač skausmui ir prisilietimams. Šokolade yra triptofano, kuris skatina serotonino sintezę – jei pasiseks, jos nuotaika bent trumpam pagerės ir būsite laikinai išsigelbėjęs.
  • Dėl padidėjusio progesterono kiekio mažėja jautrumas insulinui, todėl jo kraujyje yra daugiau. Insulinas stimuliuoja alkio centrą, kuriam “atrodo”, kad niekas kitas, tik saldumynai, gali išgelbėti. Šokoladas čia idealiai tinka – žymiai geriau, nei ta spurga su uogiene, kurios ji šiaip niekada nevalgytų, bet dabar verkiant reikia.
  • Šokolade esantis magnis padeda atsipalaiduoti dėl progesterono įsitempusiems raumenims. Jei vien šokolado neužtenka, pasiūlykite dar ir tabletę nuo skausmo.
  • Šokoladas suteikia didesnį sotumo jausmą ir mažiau veikia glikemiją, todėl didesnė tikimybė, kad ji neprivalgys šlamšto – taip išvengsite dar vieno agresijos ir savigraužos priepuolio.

Pasidalinkite šiuo straipsniu su visais, kam tai aktualu ir nesidrovėkite komentuoti!

Nuorodos:

  1. Progesterone inhibits glucose uptake by affecting diverse steps of insulin signaling in 3T3-L1 adipocytes - PubMed
  2. Extranuclear Actions of the Androgen Receptor Enhance Glucose-Stimulated Insulin Secretion in the Male - ScienceDirect
  3. diabetes.diabetesjournals.org
  4. Pagumburis – Vikipedija
  5. Gumburas – Vikipedija
  6. Hipofizė – Vikipedija
  7. hormoninė reguliacija - Visuotinė lietuvių enciklopedija
  8. The relationship between sleep disorders and testosterone in men
  9. Gender differences in glucose homeostasis and diabetes
Skip to content