Lapių būna įvairių. Šita cukrinė, todėl kalba apie cukrinį diabetą ir technologijas.
0
0,00 
0 items
No products in the cart.

Genų žirklės ir 1 tipo cukrinio diabeto išgydymas

1 tipo cukrinis diabetas reiškia, kad insuliną gaminančios kasos beta ląstelės yra sunaikintos. Taigi, ieškant būdo šią ligą išgydyti, tikimasi prarastas ląsteles pakeisti naujomis ir funkcionaliomis beta ląstelėmis. Šiuo metu taikomi du būdai: donorinių beta ląstelių transplantacija ir kamieninių ląstelių terapija.  2021 m. Vertex pirmą kartą sėkmingai persodino beta ląsteles, kurios buvo ne paimtos iš donoro, o išaugintos iš kamieninių ląstelių. Tais pačiais metais ViaCyte paskelbė pirmuosius tyrimus, rodančius, kad kamieninių ląstelių terapija gali padėti 1 tipo cukriniu diabetu sergantiems žmonėms. Deja, tiek persodinus donorines beta ląsteles, tiek kamienines, po to reikalinga imunosupresija (imunitetą slopinančių vaistų vartojimas) visą likusį gyvenimą.

Išeitį galbūt pasiūlys nauja ląstelių terapija, sukurta ViaCyte, bendradarbiaujant su CRISPR Therapeutics. CRISPR genų redagavimo technologija (taip vadinamos “genų žirklės”, už kurių atradimą skirta Nobelio premija) leidžia itin tiksliai pakeisti ląstelės genetinį kodą (DNR). CRISPR yra vienas iš labiausiai paplitusių metodų, naudojamų kuriant genetiškai modifikuotus organizmus, žemės ūkio produktus ir tam tikrus vaistus.

Taikant dabartinius ląstelių terąpijos metodus, implantuotos ląstelės genetiniame kode turi savo unikalų imuninį „parašą“, kuris skatina imuninės sistemos ataką. CRISPR technologija leidžia sukurti beta ląsteles, kurios galėtų visiškai išvengti imuninės sistemos atakos. Ši naujoji terapija vadinama PEC-QT. Genetiškai modifikuotos beta ląstelės įdedamos į specialų konteinerį, kuris vėliau implantuojamas į kūną. Kraujagyslės turėtų peraugti konteinerį ir tiekti ląstelėms visas reikalingas maistines medžiagas bei deguonį. 2022 m. vasario 2 d. ViaCyte ir CRISPR Therapeutics paskelbė, kad pirmasis tyrimo dalyvis gavo PEC-QT implantą.

Skip to content